Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Dřeviny se silným mízovým tokem
Řez těchto dřevin raději ještě odložte na pozdější termín

U stromů neřezejte v tomto období druhy trpící silným mízovým tokem, který rostliny velmi oslabuje - bříza, habr, ořešák, okrasné třešně, katalpa (Catalpa), pajasan (Ailanthus) a magnolie. Pokud je řez u těchto dřevin potřebný, odložte ho raději až na letní termín.
Míza je složitá směs roztoků - zahrnuje v sobě vodu s minerálními látkami obsaženou ve vodivých pletivech, která je vedená dřevní částí cévních svazků jako transpirační proud při rašení směrem vzhůru. Rostlina v tomto období mobilizuje veškeré své rezervy pro rozpuk pupenů. Zásobní škroby jsou hydrolyzovány na osmoticky aktivní cukry pronikající do vodivých pletiv. Složení a intenzita mízového toku se během roku mění, nejintenzivnější je před jarním rašením a pak přichází podruhé v období tzv. druhé mízy na konci léta - i když s mnohem menší intenzitou (výraznější je po delších obdobích sucha). Těchto dvou období mízy je v zahradnické praxi s úspěchem využíváno, protože kůra se v tomto období snadno odlupuje od dřeva, což je nutné při některých vegetativních způsobech rozmnožování dřevin roubováním a očkováním.


Rada pro: 16. BŘEZEN