Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Vinná réva
Práce na vinici přibývá

Vinnou révu vyvazujte k oporám a konstrukcím. Jednoleté dřevo je již pružné a velmi dobře se ohýbá. Drobné praskání při ohýbání nepředstavuje již v tomto období žádné riziko.

Naše zahrady mají většinou mírné mikroklima, je proto snadné vypěstovat hroznové víno i mimo vinařské oblasti ve volně stojící stěně ve slunečné poloze chráněné proti větru. V méně příznivých podmínkách prospívá réva pouze na jihovýchodních až jihozápadních stěnách.

Duben je vhodným termínem pro výsadbu révy - sazenice dobře využijí zimní vláhu pro ujmutí.

Při výsadbě je třeba splnit hlavně požadavek na teplotu půdy kolem 10 °C. U sazenic hrnkovaných vysazujeme dále v květnu a červnu. Révu pravokořennou, zkrácenou na 1-2 očka sázíme tak aby horní očko bylo v úrovni terénu, u sazenic roubovaných má místo roubování být 2-3 cm nad půdou. Po výsadbě je doporučováno překrytí oček nad půdou lehkou zeminou (rašelina, listovka ap.), abychom očka chránili před zaschnutím.

Po vyrašení mladý výhon začneme vyvazovat při dosažení délky asi 10 cm, kdy odhrábneme přikrývku ze zeminy a pokud se objevily kořínky i na roubu, odstraníme je. Za sucha nezapomeneme mladé rostliny zalévat, případně si pomůžeme mulčováním.Rada pro: 28. DUBEN