Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ptáčci v zahradě

Zdravé sklizně ovoce a zeleniny dosáhneme pouze při intenzivním hubení škůdců. Proto je důležité přilákat do své zahrady užitečné ptactvo hnízdními budkami a krmením v zimě. Během roku jsme měli možnost vysledovat kdo z ptáčků se na naší zahrádce vyskytl a tomu také budku postavíme.

Každý ptačí druh má své specifické požadavky, týkající se hlavně velikosti (průměru) vletového otvoru. Nové budky vyvěšujte již na podzim, aby přes zimu získaly patinu, ptáci si na ně zvykli a mohli je začít využívat už v zimním období nepohody pro přenocování.

Budky starší, které již na zahradě ptáčkům slouží, každoročně časně na podzim vyčistěte. Je dobré u budek na toto pamatovat již při jejich výrobě. Ve dnu postačí několik odpadních děr o průměru asi 5 mm a pak jedna odnímatelná stěna, která nám usnadní pečlivé čištění kartáčem a teplou vodou. To postačí na likvidaci parazitů, kteří se v ní usídlili.

Téměř vše o ptačích budkách najdete v článku Stanislava Chvapila v našem časopisu Zahrádkář 2009/3.Rada pro: 30. ŘÍJEN