Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ne vždy jsou zrající jablka krásná
Často se setkáváme s různými poruchami růstu.

Fyziologická skvrnitost (hořká pihovitost) plodů jabloní - tmavší 2-6 mm velké mírně propadlé skvrnky s hnědavým hořkým pletivem.
Příčinou je nedostatek vápníku v plodech v důsledku omezení jeho příjmu kořeny ke kterému dochází následkem sucha nebo naopak delším zamokřením půdy, a také vlivem nadbytku dusíku a draslíku v půdě.
Vápník lze dodat při prvních příznacích vhodnými přípravky většinou jako listové hnojivo, najdete je v metodice ochrany rostlin na našich stránkách.
Velkou roli má u fyziologické skvrnitosti i prevence - hlavně vyrovnaná výživa a to zvláště u citlivých odrůd -´Coxova reneta´,´Carola´,´Dukát´,´Matčino´,´Oldenburgovo´,´Parména zlatá´, ´Rubín´, ´Vanda´, ´Šampion´, dále omezení razantních zásahů řezem a za sucha závlaha.

Sklovitost dužniny se vyskytuje hlavně u odrůd ´James Grieve´, ´Jonathan´ a ´Coxova reneta´.
Jedná se o fyziologickou poruchu k níž dochází v době dozrávání při náhlém zvýšení slunečního záření a teploty vzduchu.Rada pro: 6. ZÁŘÍ