Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jezírka a rybníčky
"stěhujeme domů"

Přestěhujte choulostivé vodní rostliny do zimovišť, z jezírek odstraňujte veškeré odumřelé nebo odumírající rostliny a listy, regulujte agresivní druhy, množte dělením trsů zajímavé pobřežní a bahenní druhy.

Lekníny jejichž listy začínají žloutnout, jsou citlivé na mráz a potřebují ochranu. U rybníčků a nádržek se šikmými stěnami, přirozených rybníčků a dostatečně hlubokých, můžeme lekníny ponechat ve vodě. Nesmí však dojít k promrznutí až ke dnu.

Promrznutí se dá zabránit. Pokud se vytvoří na vodní ploše únosný led, prosekáme díru a vyčerpáme asi 10 cm výšky vodního sloupce. Vznikne tak mezera mezi vodní hladinou a ledem, kdy pak proraženou díru v ledu uzavřeme balíkem nebo pytlem slámy, případně položením polystyrenové desky. Vrstva vzduchu mezi ledem a vodou vyhovuje nejen rostlinám ve vodě, ale i rybám.

Pokud máte v okolí jezírka stromy a na podzim vás trápí spad listí do jezírka, můžete ho již nyní přikrýt sítí, která podstatně omezí množství spadaného listí do vody.Rada pro: 29. ZÁŘÍ