Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Sklízíme ořechy

Sklizeň ořechů začíná v září a končí u pozdních odrůd v říjnu. Plné zralosti je dosaženo, jakmile jejich zelená slupka puká a začíná černat. V tomto období začínají ořechy samy padat na zem. Sklizni můžeme pomoci setřásáním dlouhou tyčí na konci s hákem, nikdy však ořechy nesklízejte klácením - dochází tak velkému poškození větví ořešáku a ořechy mohou být navíc nedozrálé. Slabé noční mrazíky ořech nijak nepoškodí a získáte tak plody nejlepší jakosti.

Trvanlivé jsou jen ořechy na stromě řádně vyzrálé a se zcela uzavřenou skořápkou. Poškozené nebo předčasně sklizené ořechy se světlým jádrem nevydrží, neboť jádro často seschne nebo zplesniví. Je nejlépe je ihned po sklizni spotřebovat. Zabarvená, naplesnivělá ale i scvrklá jádra je nejlépe odstranit, mohou být našemu zdraví škodlivá.Rada pro: 13. ZÁŘÍ