Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Nastává čas sklizně jádrového ovoce
Postupujte podle sklizňové zralosti.

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky - barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

Předčasná sklizeň má za následek scvrkávání plodů, hnědnutí slupky a fyziologické skvrnitosti. Plody bývají navíc nedostatečně vybarveny, bez typické vůně a zpravidla chutnají mdle.

Pozdní sklizeň plodů zvýší jejich choulostivost při sklizni, během skladování pak plody brzy moučnatí, měknou a jsou náchylnější k hnilobě, skvrnitosti slupky a sklovitosti dužniny.

Jablka se vyplatí přebírat a třídit již při samotné sklizni, kdy ke skladování vybereme jen nejlepší plody bez vad - ostatní přednostně spotřebujeme. Platí zásada, že čím méně je s ovocem manipulováno, tím lépe se skladuje a je trvanlivější.

Jabloně na podnoži M9 a hrušně na kdouloni, dozrávají dříve než štěpované na semenáči nebo pláněti.Rada pro: 7. ZÁŘÍ