Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Réva vinná
 Vylamování - další zelená práce

Závisí na něm kvalita hroznů, mrazuvzdornost (vyzrálost) réví a dobrá tvorba spících oček. Základní zásadou je rovnoměrné olistění a světelný požitek celého keře. Po prvním (červnovém) osečkování vyrážejí z paždí listů letorostů předčasné výhony - zálistky (fazochy nebo pazochy). Dokud jsou malé, většinou je zkracujeme na 1 list. Nesprávné je ale ošetřovat všechny letorosty najednou.

U nezkrácených letorostů smíme zálistky odstraňovat až na počátku srpna, aby očka založená na příští rok předčasně nevyrašila. Zatímco na zkrácených plodných letorostech, které budou po sklizni přebytečné, zálistky vylamujeme jakmile je olistění příliš husté, na nezkrácených zálistky zkrátíme na 1-2 listy. Toto je předpokladem správného vývoje a přispívá i k dobrému vyzrání spících oček. U odrůd rostoucích bujně necháváme dokonce 2-3 nejvýše postavené fazochy bez zaštípnutí, aby nepříznivě neovlivnily vývoj oček pro další rok. Pokud jsou na keři zálistky jen malé nebo v nepatrném množství, neodstraňujeme je.Rada pro: 3. SRPEN