Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Apríl a jeho vrtochy
"Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší".

Nastává aprílové počasí projevující se ve všech meteorologických ukazatelích. Vyšší teploty, deštivo a slunečno se střídají s větrem, chladem a přeháňkami. Počasí je ovlivněno častými jarními vpády arktického vzduchu s nárazovitým větrem a průzračností vzduchu - dalekou viditelností, které musí být vystřídány rychlými změnami oblačnosti a delšími obdobími vyjasnění. Tomu také odpovídá nejnižší průměrný tlak vzduchu z celého roku.
K dubnu se také vztahuje asi nejznámější pranostika:" Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem". Zima je sice u konce, ale teplo nám není. Teprve na konci měsíce začíná s rašením dubů (od kterých tento měsíc dostal své jméno) převládat teplejší počasí, protože zemský povrch se konečně začal intenzívněji prohřívat po jarní rovnodennosti. Půdní teplota se zvyšuje ve všech profilech a v nižších polohách začíná u většiny rostlin vegetace s kvetením téměř všech ovocných druhů, i půdní mikroflóra začíná být aktivní. Slunečního svitu přibývá na 9 % úhrnu.
Nejchladnějším zaznamenaným dubem je rok 1839 s průměrnou teplotou 4,8 °C a nejteplejším v roce 1800 - 16,2 °C. V posledních letech se teplotní průměr zvýšil na hodnoty kolem 10 °C - na druhou stranu je patrná skutečnost, že zima se každoročně protáhla až do začátku dubna. Tento extrém pak vykompenzovaly vyšší teploty na konci měsíce, často přesahující 20 °C.
Za zmínku stojí rok 1997, kdy byl za celou historii klementinských pozorování  zaznamenán vůbec největší úhrn srážek 180,3 mm - tedy litrů na metr čtverečný, a následovala velká voda s katastrofálními důsledky na Moravě. Od tohoto data je patrný velmi silný pokles srážkových úhrnů: 2000 - 6,5 mm, 2004 - 9,5 mm. Pro zahrádkáře ale v tomto období platí, že i když dešťových srážek v tomto měsíci zpravidla přibývá je nutná u nových výsadeb a mělce kořenících rostlin zálivka.


Rada pro: 1. DUBEN