Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Potrava pro ptáčky a zaplevelující rostliny
Některé rostliny vhodné pro ptáčky jsou zaplevelující.

Chcete-li v zimě přilepšit ptáčkům jejich přirozenou potravou, můžete v zahradě nechat některé rostliny i s semeníky, ale pozor na ty, které se rády samy vysévají, mohou se stát snadno obtížným plevelem. Patří k nim hlavně zlatobýl (Solidago), líčidlo americké (Phytolaca americana) a také plamének plotní (Clematis vitalba).

Zcela nevhodné je ponechávání plevelných merlíkovitých rostlin a laskavců na zimu, jejichž semínka sice ptáčkům velmi chutnají, ale riziko zamoření půdy na mnoho let je značné.

Pokud máte ve vašem okolí větší porost bezu černého, je lépe nasušit zrající plody a v zimě je přidávat spolu s dalším krmením. Totéž je možné i s jeřabinami, arónií, a dají se použít i další plody okrasných dřevin jako ptačí zob (Ligustrum vulgare), laskavce (Amaranthus). Oblíbené jsou i slunečnice, okrasné traviny, vysypaná semínka z odkvetlých letniček a sena, dobrou potravu poskytnou i botanické druhy růže.

Pamatujte, že pokud si ptáčci navyknou v zimě na potavu na vaší zahrádce, usídlí se na jaře někde v okolí a  pomohou vám při sběru škodlivého hmyzu.Rada pro: 29. SRPEN