Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/seznam.php on line 25

Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/seznam.php on line 25

Warning: include(): Failed opening '../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/seznam.php on line 25
vítáme vásZahrádkaření má hluboké kořeny

Provází nás od počátků pěstování rostlin.

Již tehdy nás těšily zdra­vé porosty a kvetoucí rostliny - naznačovaly bohatou úrodu a tím větší šanci na přežití.

Dnes nám již o přežití nejde, ale radost ze zahra­dy zůstává.

Časopis Zahrádkář ČZS vydává od roku 1969 populární časopis, určený všem zahrádkářům

Zahrádkářské novinky a aktuality v ČZS

 

- - ->

Soutěž o Jablko Flory Olomouc 2023

Všem zahrádkářům – zdatným pěstitelům jablek oznamujeme, že se mohou pochlubit svými výpěstky na výstavišti Flory Olomouc na tradiční podzimní výstavě Hortikomplex 2023, která proběhne v termínu 5.–8. 10. 2023. Výherce soutěže čekají hodnotné ceny. Stačí poslat do 27. 9. 2023 dvě nejkrásnější jablka.

vloženo: 2023-09-24

 

- - ->

Již tuto neděli - DEN ZAHRÁDKÁŘE

Podium litoměřické Zahrady Čech bude již tuto neděli - 10. 9. 2023 patřit všem Zahrádkářům!
Po celý den je připraven zajímavý program, kterým bude provázet moderátor, ale i zpěvák Vladimír Hron.
Chybět nebudou již tradiční soutěže. Navíc jsme pro vás v rámci oslav letošního jubilejního 55. ročníku časopisu Zahrádkář připravili i soutěž s možností získat roční předplatné zdarma či výraznou slevou při jeho sjednání ????
Děti si mohou vyzkoušet svou přesnost při hodu na terč o nafukovací balónky a další drobné odměny.
Těšíme se na Vás jak u podia, tak v hale G s expozicí Českého zahrádkářského svazu!

vloženo: 2023-09-08

 

- - ->

NOVINKA - vychází publikace Rok vinaře

Výjimečná kniha Rok vinaře vás prostřednictvím originálních fotografií přenese do regionu Moravského Slovácka a přiblíží vám kolorit místních vinohradů, ale i obcí převážně z Hodonínska a okolí.
"Věřím, že stejně jako víno, i tato kniha ve Vás probudí dobrou náladu, přivede Vás na dobré myšlenky a třeba i inspiruje k cestě na moravské Slovácko mezi vinohrady, vinné sklípky a bodré moravské vinaře" těmito slovy vítá čtenáře předseda Českého zahrádkářského svazu, Stanislav Kozlík, v úvodu knihy...
Běžná cena 559,-Kč
Speciální cena pro členy ČZS: 400 Kč + poštovné
Objednávejte mailem: ustredi@zahradkari.cz

vloženo: 2023-08-23

 

obr1 - - ->

Příroda čaruje, Zahrádkář zírá

Zahrádkář zve na Zahradu Čech 2023
Časopis Zahrádkář pro vás společně s litoměřickou Zahradou Čech připravuje  zajímavou expozici v pavilonu G, Den časopisu Zahrádkář (v neděli 10. 9. 2023) a tři pěstitelské soutěže!
Akce ušitá přímo na míru našim čtenářům, zahrádkářům, pěstitelům a všem dalším milovníkům zahrad se uskuteční na litoměřickém výstavišti ve dnech 8. až 13. září 2023. 

vloženo: 2023-08-02

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 1/2023

Z obsahu: Zahrádkáři na Děčínské Kotvě a další floristika; Fotografická, výtvarná soutěž a Mladý zahrádkář 2023; Zpráva předsedy a komisí o činnosti ČZS; Právní informace 2023; Návrh Stanov ČZS; Stanoviska připomínek k návrhu Stanov ČZS; Přehled o činnosti ZO a ÚS ČZS za rok 2022; Ekonomické materiály aktivy hospodářů březen 2023; Harmonogram hlášení ÚS na ústředí ČZS pro rok 2023; Statut fondů ČZS; Rozdělení členského příspěvku k 1. 1. 2024; Firemní emailová schránka a webové stránky pro ZO; Výstavy a další akce v ZO a ÚS.

vloženo: 2023-08-01

 

- - ->

Nástěnný kalendář ČZS 2024 s tématem Rok na vinici

ČZS nabízí svým členům, ZO či ÚS tento kalendář pouze za pořizovací náklady. Využijte možnosti pro sebe, ale i pro své blízké – potěší jako praktický dárek.

Cena kalendáře je pro členy ČZS 75,-Kč/ks, pokud je objednávka uskutečněna prostřednictvím ZO nebo ÚS, pro nečleny 85,-Kč/kus vč. poštovného a balného.

Objednávejte na email: ustredi@zahradkari.cz

vloženo: 2023-07-19

 

obr1 - - ->

Floristická soutěž ČZS - České zemské kolo 2023

České zemské kolo proběhlo tradičně společně s celostátní výstavou Květy na výstavišti v Lysé nad Labem. Svůj talent a nápaditost zde předvedlo 14 soutěžících ve třech kategoriích (žák, junior a senior).
Stejně jako na Moravě i zde téma floristické soutěže vycházelo z oslav jubilejního 55. ročníku časopisu Zahrádkář. Soutěžící se museli bez přestávky vypořádat se dvěma úkoly.

vloženo: 2023-07-18

 

- - ->

50% sleva ze vstupného na výstavu Květy 2023

Český zahrádkářský svaz ve spolupráci s Výstavištěm Lysá nad Labem nabízí všem členům ČZS zvýhodněné vstupné na výstavu Květy pořádanou v termínu 13. až 16. července 2023 (čtvrtek až neděle). K získání 50% slevy na vstupném stačí předložit na pokladně výstaviště průkazku člena ČZS s nalepenou známkou pro rok 2023.

vloženo: 2023-06-27

 

- - ->

Kvetoucí zahrada - výtvarná soutěž 2024

Děti, které rády maluj, kreslí nebo tvoří z přírodních i umělých materiálů se mohou zapojit již do 31. ročníku soutěže, tentokráte na téma "Kvetoucí zahrada" a zasílat svá díla do konce února 2024. 

vloženo: 2023-06-23

 

- - ->

Fotografická soutěž ČZS 2024 vyhlášena

Český zahrádkářský svaz vyhlašuje 13. ročník fotografické soutěže na téma: "Malí a velcí pomocníci na zahradě".
Pozorujte, vymýšlejte, pomáhejte a zachyťte jedinečný okamžik odehrávající se třeba právě u vás na zahradě do fotografie, kterou nám zašlete do konce ledna 2024.

vloženo: 2023-06-23

 

- - ->

Floristická soutěž 2023 - Moravské zemské kolo

Moravské zemské kolo proběhlo v letošním roce nově v krásných prostorách Arcibiskupského zámku v Kroměříži. O postup do finále Floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu se zde utkalo třicet soutěžících ve třech kategoriích.


vloženo: 2023-06-10

 

- - ->

Proběhl 36. ročník soutěže Mladý zahrádkář

O víkendu ve dnech 17. a 18. června proběhlo celostátní kolo na Střední odborné škole Jarov v Praze, která nám poskytla kompletní zázemí. Od moderně zrekonstruovaného sálu, kde proběhlo slavnostní zahájení a následně i vyhlášení, přes učebny připravené pro samotnou soutěž až po stravování i ubytování. 
Moc děkujeme za spolupráci A kdo ze soutěžících má letos největší znalosti v oblastech botaniky, ekologie, ochrany přírody a krajiny aj., ale i přehled v poznávání rostlin či semen? Kdo si nejlépe poradil se čtyřiceti testovými otázkami a čtyřiceti položkami v rámci poznávačky?
Dozvíte se ve výsledkové listině.

vloženo: 2023-06-19

 

- - ->

E-mailové schránky pro ZO, SZO a ÚS ČZS

Mnoho našich pobočných spolků ke komunikaci stále používá své soukromé emailové schránky, nebo v lepším případě mají zřízenou samostatnou schránku u některých větších poskytovatelů. To s sebou nese problémy při zvolení nového výboru v ZO. Proto nyní nabízíme vytvoření e-mailové schránky pro ZO na doméně zoczs.cz. Obdobně i pro ÚS na usczs.cz.

vloženo: 2023-05-18

 

- - ->

KVĚTY - 13. až 16. července 2023

Letošní v pořadí již 27. ročník výstavy Květy bude plný vůní, rozmanitých barev a nádherných aranží, které letos budou zároveň soutěžní!
Ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem (ČZS) se vám v pavilonu B na výstavišti v Lysé nad Labem představí čeští pěstitelé, prodejci, aranžéři a floristé.
Na téma V OBEJTÍ KVĚTIN se můžete na ploše 2000 m2 kochat rozmanitými aranžemi, které budou mít ve své režii právě výhradně čeští pěstitelé! Od nich si také přímo můžete jejich výpěstky zakoupit!
Venkovní promenáda bude nabízet již tradiční prodej doplňků pro zahradničení, chybět v nabídce nebudou kaktusy, masožravky, nebo trh s regionálním ovocem a zeleninou!

vloženo: 2023-05-15

 

- - ->

„Agropočasí – rozhodněte se informovaně“

Nová webová aplikace Agropočasí nabízí širokému spektru uživatelů získávat zdarma ty nejpřesnější a nejaktuálnější informace s využitím dat, které poskytuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jeho vzniku se vedle ČHMÚ podílela Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí. Partnerem projektu je Agrární komora ČR.

vloženo: 2023-05-15

 

- - ->

Floristická soutěž 2023

Právě probíhají na mnoha ÚS ČZS základní kola této soutěže, jejichž vítězové postupují do kol Zemských, odděleně pořádaných pro Čechy a Moravu.

Přihlášky vyplňujte elektronicky prostřednictvím formuláře zde nejpozději do konce května 2023.

Termíny Zemských kol:

  • Výstaviště Lysá nad Labem - výstava Květy - 14. 7. 2023
  • Kroměříž - Zámek Kroměříž- 9. 6. 2023vloženo: 2023-05-04

 

- - ->

Výtvarná soutěž 2023 - vyhodnocení a výsledky

Český zahrádkářský svaz v loňském roce vyhlásil již 30. jubilejní ročník výtvarné soutěže pro děti na téma "Krása a zdraví ze zahrady". Děti měly zaslat kresbu, malbu nebo polytechnickou práci, která by dané téma co nejvíce vystihovala.

 Na ústředí ČZS přišlo téměř 1900 prací jejichž vyhodnocení nebylo vůbec jednoduché...

 Celkový počet prací a zúčastněných soutěžících opět dokázal velký zájem dětí o výtvarnou činnost a vztah k přírodě, děkujeme a přejeme mnoho kreativních úspěchů.

vloženo: 2023-05-03

 

- - ->

Soutěž Mladý zahrádkář již tento víkend

Pro tentokrát v Praze proběhne ve dnech 17. a 18. června 2023 celostátní kolo vědomostní soutěže Mladý zahrádkář, kde své znalosti v oblasti přírodních věd porovnají žáci základních ale i středních škol. Zhruba 80 přihlášených soutěžících z celé republiky se sejde na Střední odborné škole Jarov, kde proběhne samotná soutěž a následně i komentovaná prohlídka botanické zahrady SOŠ. Na nedělní dopoledne je pro zájemce připravena společná prohlídka Národního zemědělského muzea a hned po obědě slavnostní vyhlášení, kde se dozvíme jména nejlepších řešitelů!
Všem soutěžícím držíme palce a přejeme v soutěži hodně úspěchu!

vloženo: 2023-06-02

 

- - ->

Test soutěže Mladý zahrádkář v kategorii juniorů vyhodnocen

V rámci celostátní soutěže Mladý zahrádkář proběhlo základní kolo kategorie středoškoláků, kteří si prostřednictvím online vědomostního testu poměřili své znalosti. Test, do kterého se v letošním roce přihlásilo téměř čtyři sta soutěžích zahrnoval jak otázky testové, tak i poznávačku. Prvních dvacet nejúspěšnějších řešitelů postupuje do celostátního kola soutěže Mladý zahrádkář, které se uskuteční v Praze ve dnech 17. až 18. 6. 2023


Všem soutěžícím děkujeme za účast.

Kompletní výsledková listina zde

vloženo: 2023-03-08

 

- - ->

Elektronická soutěž pro děti a mládež PŘÍRODA KOLEM NÁS 2023

S přicházejícím jarem tradičně vyhlašujeme elektronickou soutěž pro všechny příznivce včelaření, rybaření, myslivosti i zahrádkaření. Organizátorem je Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. Nasavrky spolu s partnery  ČMMJ, z. s., ČRS, z. s., ČSV, z. s. a ČZS, z. s.

Soutěž probíhá od 1. března do 30. dubna 2023

Odkaz na soutěžní otázky zde:

vloženo: 2023-03-02

 

- - ->

Výtvarná soutěž 2023

Děti, které rády malují, kreslí nebo tvoří z přírodních i umělých materiálů se mohou zapojit již do 30. ročníku, tentokráte na téma "Krása a zdraví ze zahrady" a zaslat svá díla do konce února 2023 na Ústředí ČZS.

Práce lze doručit i přes jednotlivá územní sdružení, která je mohou využít pro uspořádání okresní výstavky. ÚS pak mohou výtvory doručit do soutěže na Ústředí až do 15. 3. 2023. 

Následující 31. ročník soutěže ponese název "Kvetoucí zahrada".


vloženo: 2023-02-09

 

obr1 - - ->

Floristické kurzy Českého zahrádkářského svazu pro rok 2023

Právě byly vyhlášeny Floristické kurzy pro rok 2023. Pokud byste měli zájem zdokonalit své dovednosti při práci s květinami nebo poznat více do hloubky floristické řemeslo podívejte se na stránku: https://zahradkari.cz/floristika/kurzy/

vloženo: 2023-02-02

 

obr1 - - ->

Přihlášky na studium oboru Včelař již jen do 1. 3. 2023

Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. upozorňuje, že přihlášky na dálkové studium oboru Včelař (SOUV-VVC, o.p.s. Nasavrky) přijímá jen do 1. 3. 2023 bližší informace: www.souvnasavrky.cz

vloženo: 2023-01-30

 

- - ->

Mistrovství floristů České republiky Děčínská kotva 2023

Finalisté roku 2022 z kategorie Žáci měli mimořádnou možnost zúčastnit se letošního ročníku soutěže profesionálních floristů - Mistrovství republiky ve floristice Děčínská kotva.

52. ročník s názvem „Hvězdné nebe“ měl podtitul „Na nebi máme spousty hvězd, ke kterým vzhlížíme a snad nás i ochraňují“. Soutěž tímto tématem vzdala hold dámám, které již nejsou mezi námi, ale svým životem zanechaly hlubokou inspirativní stopu v české společnosti. Tématu podléhaly i jednotlivé úkoly. Soutěžící v kategorii seniorů a juniorů předvedli svůj um ve čtyřech disciplínách, žáci měli za úkol splnit jen polovinu z nich, konktrétně uvázat diplomatickou kytici pro Madeleine Albrightovou a zhotovit vypichovaný koš na premiéru opery Emmy Destinové.

A vedli si velmi dobře, jejich práce vystavené v děčínském zámku sklízely zasloužený obdiv i profesionálních floristů. Nejlépe se s úkoly vypořádala a titul mistr florista v kategorii žák pro letošní rok získala Jana Vávrová (Gymnázium Ústí nad Orlicí), druhou příčku obsadila Hana Marušková (ZŠ MŠ Křemže), třetí místo Klára Kutajová (MZŠ a MŠ Hnojník).

Reportáž z Děčínské kotvy doplněná řadou fotografií vyjde v červencovém vydání časopisu Zahrádkář!


vloženo: 2023-06-11

 

- - ->

Fotografická soutěž 2023

Již jen několik dní zbývá do uzávěrky Fotografické soutěže, vyhlašované již po 12. Českým zahrádkářským svazem. Zapojte se i vy zasláním fotografie na email: ustredi@zahradkari.cz nejpozději do konce ledna a vyhrajte pěkné ceny!
Letošním tématem jsou "Skalky a skalničky".


vloženo: 2023-01-05

 

- - ->

Pozor na podvody v internetovém bankovnictví

Vážení zahrádkáři, chtěli bychom Vás upozornit na novou hrozbu podvodů při přihlašování se do internetového bankovnictví. V nedávné době došlo u naší zahrádkářské organizace k pokusu o převod částek z účtu v souhrnu převyšující půl milionu. Tento podvod nyní řeší Policie ČR s bankou poškozené organizace.

vloženo: 2022-12-16

 

- - ->

Znalostní on-line test kategorie juniorů soutěže Mladý zahrádkář pro rok 2023

Okresní i školní kolo soutěže je pro středoškoláky nahrazeno tímto testem. Do něj je nutné se nejprve přihlásit a následně zodpovědět na 40 otázek testových a 40 otázek poznávačky.

Test je spuštěn od 1. 12. 2022 a končí 31. 1. 2023, následně bude přepnut do výukového režimu, kde si můžete všechny otázky projít a zkontrolovat správné odpovědi.

Nejúspěšnější soutěžící postoupí do národního kola, které se uskuteční ve dnech 17. a 18. června 2023 v Praze.

Přejeme vám bystrou mysl a hodně úspěchů!


vloženo: 2022-12-01

 

- - ->

Vánoční zvyky a starobylé dekorace

Srdečně Vás zveme na výstavu Vánoční zvyky a starobylé dekorace, která se bude konat ve dnech 25. 11. 2022 až 1. 1. 2023 ve výstavním skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK. v Praze.
Těšit se můžete například na adventní zvyky, tradiční i nové vánoční dekorace, ozdobené živé stromky, soutěž o nejlepší cukroví, perníčky, symboly štěstí ale i na dílničky pro děti.

Otevřeno je denně od 10.00 do 16.00 hodin.

Pořádá: Botanická zahrada PřFUK, Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem, Časopis Zahrádkář a Bonsai květiny P. Herynka.

vloženo: 2022-11-23

 

- - ->

Vánoční akce!

Již brzy začíná adventní čas a s ním i přípravy na Vánoce, mezi které, mimo jiné, patří i obstarávání dárků. 
Na dárcích je úžasné to překvapení a radost v očích obdarovaného, a nemusí se zrovna jednat o honosné věci. Důležitý je nápad!
Pokud jej nemáte, jistě své blízké potěšíte, a to hned 12krát, dárkovým certifikátem na předplatné časopisu Zahrádkář.
Využijte k tomu naší předvánoční akce, díky které si můžete sjednat roční předplatné ještě za stávající cenu 468 Kč (oproti nové 504 Kč).
Akce platí do konce roku 2022, při objednávce uveďte heslo: DAREK22

Časopis můžete objednat sobě nebo jako dárek prostřednictví webových stránek www.zahradkar.org; www.izahradkar.cz, esemeskou na čísle 602 557 560 nebo telefonicky na čísle 222 780 739 (Po–Pá 9–15 h).


vloženo: 2022-11-23

 

- - ->

Finále floristické soutěže ČZS 2022 má vítěze

Hortikomplex, podzimní výstava olomoucké Flory se nesla ve znamení výročí narození zakladatele genetiky J. G. Mendela. Toto dvousetleté výročí připomínaly především expozice v hlavním pavilonu A a přilehlém pavilonu B. V duchu oslav této události se uskutečnilo i republikové finále floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu.

Nejlepší žáci, junioři a senioři, kteří uspěli v místních a zemských kolech floristické soutěže, ČZS se v pátek 30. 9. utkali na olomouckém výstavišti.

vloženo: 2022-10-12

 

obr1 - - ->

Kalendáře pro rok 2023 můžete již objednávat

Jako každý rok pro své organizace a členy zajistil ČZS kalendáře. Jde o nástěnný měsíční kalendář s tématikou zaměřenou na zeleninu a o stolní týdenní kalendář Zahrádkářův rok od firmy SEMO. Nezapomeňte si pro potřeby své organizace včas kalendáře objednat - nejpozději do 15. listopadu.

vloženo: 2022-10-06

 

obr1 - - ->

Zahrádkářské výstavy pořádáme pro vás

Každý rok ČZS pořádá přes 700 malých i velkých výstav, za kterými stojí mnoho hodin dobrovolné práce. Uvidíte naše výpěstky, různé výrobky, setkáte se s odborníky, poradíte se o svých problémech. Všechny informace o výstavách najdete na samostatné stránce, jsou tam jak ty malé - třeba v Teplýšovicích nebo ty velké v Olomouci, Ostravě aj. Přijďte nás navštívit, těšíme se na Vás.

vloženo: 2022-09-20

 

- - ->

Finále Floristické soutěže ČZS 2022

Blíží se finále Floristické soutěže Českého zahrádkářského svazu, které proběhne v pátek 30. 9. 2022 v rámci výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex. V pavilonu A se sejdou finalisté, tedy vítězové předchozích Zemských kol ve třech kategoriích (žáci, junioři, senioři). Jelikož téma hlavní letošní expozice se vztahuje k 200. výročí narození Gregora J. Mendela, zakladatele genetiky, promítne se i v našich disciplínách.

vloženo: 2022-09-15

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 1/2022

Přináší informace o: Oslavě 65 let ČZS; Setkání v Senátu; Soutěžích ČZS; Zprávu předsedy a Usnesení ze 4 zasedání RR ČZS; Statut fondů ČZS; Zásady pro poskytování finančních prostředků z Fondu rozvoje ČZS; Metodický pokyn pro udělování svazových ocenění; Informace z právní oblasti; Vyhodnocení aktivu hospodářů, předsedů ÚS a KK při ÚS – jaro 2022; Výsledky hospodaření ve fondech ČZS za rok 2021; Vyhodnocení rozpočtu za rok 2021; Zpráva HFK pro zasedání RR; Zprávy Komisí ČZS a další.

vloženo: 2022-08-23

 

obr1 - - ->

Floristická soutěž 2022 - České zemské kolo

O uplynulém víkendu proběhla na výstavišti v Lysé nad Labem výstava Květy, během které, v pátek 15. 7. 2022, proběhlo Zemské kolo Floristické soutěže ČZS.

Své kreativní dovednosti poměřili vítězové českých územních kol floristiky ve třech kategoriích a jejich výsledné práce pak zdobily po zbytek výstavy zadní část pavilónu B.

Zadání, pro regulérnost shodné s proběhnuvším Moravským zemským kolem, neslo téma Květiny pro den "D".

vloženo: 2022-07-19

 

obr1 - - ->

Výstava Květy 2022 se blíží!

Vážení zahrádkáři,

 

S blížícími se prázdninami mnozí z nás plánují dovolené, výlety a jiné cesty za poznáním. Co podniknout prázdninový výlet za vůní a smíchem?

 

Zveme vás na výstaviště do Lysé nad Labem, kde již po 26. připravuje výstavu Květy Český zahrádkářský svaz, letos na téma Přijela pouť.


AKCE!

Českému zahrádkářskému svazu se podařilo vyjednat pro své členy slevu na vstupném.

Po předložení členského průkazu ČZS, proto všichni členové zaplatí na výstavu snížené vstupné 80 Kč (oproti běžnému 120 Kč).

vloženo: 2022-07-04

 

obr1 - - ->

Příroda kolem nás - ohlédnutí

Spoustu nových zajímavostí se mohly děti dovědět na internetu při řešení úkolů společné soutěže zájmových svazů, která proběhla na internetu od 1. 3. 2022 do 30. 4. 2022. Soutěžící hledali odpovědi na 28 otázek z oblasti myslivosti, rybářství, včelařství a zahrádkářství v časovém limitu 1 hodina. 12 nejlepších řešitelů z téměř tří set účastníků obdrželo diplomy a odměny 28. května 2022 na výstavě Natura viva v Lysé nad Labem.

vloženo: 2022-06-29

 

obr1 - - ->

Příroda čaruje, zahrádkář zírá

Zahrada Čech 2022 s časopisem Zahrádkář

Litoměřická Zahrada Čech otevře své brány 9.–14. 9. Časopis Zahrádkář pro vás opět připravil zajímavé soutěže, zeleninovou expozici v pavilonu G a Den Časopisu Zahrádkář, který se uskuteční v neděli 11. 9. na pódiu amfiteátru. Můžeme už prozradit, že v rámci programu vystoupí skupina The Beatles Revival.

vloženo: 2022-07-20

 

obr1 - - ->

Mladý zahrádkář 2022

35. ročník vědomostní soutěže se konal po druhé ve střední škole informatiky poštovnictví a finančnictví v Brně. 

Samotná soutěž proběhla opět jako dvoudenní, konkrétně 18. a 19. června. Slavnostní zahájení jubilejního ročníku soutěže v hlavním sále školy si nenechal ujít předseda ČZS Stanislav Kozlík a Vlasta Ambrožová předsedkyně komise pro práci s mládeží. Za město Brno přivítala soutěžící starostka městské části Komín Milada Blatná a starostka městské části Žabovřesky Mgr. Lucie Pokorná. Všichni popřáli soutěžícím co nejlepší výsledky v soutěži.


vloženo: 2022-06-22

 

obr1 - - ->

V letošním roce slaví ČZS 65. let!!!

Výročí ČZS oslavíme na Mělníce ve dnech 18./19.-21. srpna. Oslava to bude nejen společenská, ale i odborná. Využijeme k tomu především zázemí České zahradnické akademie Mělník a areál školního statku Neuberk.

vloženo: 2022-07-07

 

obr1 - - ->

Moravské zemské kolo Floristické soutěže 2022

Ve čtvrtek 2. června se v prostějovském Společenském domě sešlo 35 vítězů územních kol floristiky z celé Moravy, aby změřili svůj um, kreativitu a dovednost. Opět soutěžili ve třech kategoriích. Žáci 13 soutěžících, junioři 10 soutěžících a senioři 12 soutěžících. 
Zadáním letošních Zemských kol je téma Květiny pro den "D".

vloženo: 2022-06-16

 

- - ->

PŘÍRODA KOLEM NÁS 2022 - vyhlášení

Soutěž "Příroda kolem nás" o znalostech z naší přírody vyhlašuje Český svaz včelařů spolu s partnery ČMMJ, ČRS, ČZS a ČSCH, organizátorem soutěže je SOUV – VVC, o.p.s. Nasavrky. a je určena zejména pro mládež do 16 let. Soutěž započala již v 90. letech minulého století a postupně se do ní zapojovaly jednotlivé zájmové svazy.
 Z počátku probíhala korespondenčně, postupně se přesunula na webové stránky a změnila se na online elektronickou podobu.
 S nejlepšími deseti řešiteli se stejně jako v loňském roce setkáme, po předchozím písemném vyrozumění, na Výstavišti v Lysé nad Labem, kde bude probíhat NATURA VIVA 2022. První desítka nejlepších získá vstup pro sebe a jeden doprovod na výstavu zdarma.

vloženo: 2022-05-06

 

obr1 - - ->

51. ročník Děčínské kotvy- Mistrovství floristů České republiky

Ve dnech 11. 5. -12. 5. 2022 bude probíhat v prostorách areálu zámku Děčín 51. ročník soutěže Mistrovství floristů České republiky Děčínská kotva. Děčínská škola ji pořádá společně se Svazem květinářů a floristů ČR, díky kterému mají vítězové možnost postoupit do mezinárodních soutěží jako je Eurofleurs nebo Europa Cup. Dalším významným partnerem je Český zahrádkářský svaz, který do soutěže připravuje zástupce kategorie ŽÁK.

vloženo: 2022-04-25

 

- - ->

Nadělte sobě nebo někomu blízkému dárek - prodlouženo!

S předplatným časopisu Zahrádkář nyní dostanete navíc zahradnické nůžky od české společnosti KDS Sedlčany. PRO ZÍSKÁNÍ DÁRKU UVEĎTE SLEVOVÝ KÓD: KDS.
Akce trvá do konce května 2022. Předplatné časopisu Zahrádkář je oproti běžnému stánkovému prodeji nejen výhodnější cenově, navíc je doplněno o různé drobné dárky. Pro letošní rok je pro Vás připraveno šest osiv zeleniny, dvě monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře" (obě zaměřeny na řez ovocných dřevin) a s prvním číslem časopisu byl rozesílán stolní týdenní kalendář.

vloženo: 2022-04-21

 

- - ->

Test soutěže Mladý zahrádkář 2022 - junioři

První kolo soutěže určené středoškolákům bylo nahrazeno testem, jehož termín pro vyplnění, byl vzhledem k technickým problémům prodloužen. Nyní jsou již výsledky zpracovány a přinášíme Vám výsledné pořadí. 

35. ročník vědomostní soutěže Mladý zahrádkář se uskuteční 18.-19. června, na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně.vloženo: 2022-04-15

 

obr1 - - ->

Různorodé pohledy na zahrádkářské osady – proč neztrácet půdu pod nohama

Zveme Vás na setkání s vybranými autory a představení knihy, která přibližuje městské zahrádky a zahrádkářské osady. Na knize se podílelo devatenáct autorek a autorů, od odborníků z akademické sféry po zahrádkářské praktiky.
Představení knihy pro novináře, veřejnost a zahrádkáře proběhne ve dvou termínech: 
  • čtvrtek 14. dubna 2022 od 18 hodin v rámci akce Zelený čtvrtek v zahradě. Velikonoční sousedské setkání a brněnský křest knihy Zahrádkářské osady aneb Proč neztrácet půdu pod nohama se spoluautory Barborou Duží, Naďou Johanisovou, Mojmírem Vlašínem, předsedou ČZS Stanislavem Kozlíkem a dalšími, s promítáním o perspektivách zahrad ve městě, s občerstvením a opékáním špekáčků. Hraje kapela Country Virginie. Zahrady vedle Městské haly Vodova 108, vchod brankou z rohu parkoviště naproti kluzišti www.zahradky-krpole.cz 
  •  středa 20. dubna 2022 od 17 hodin Beseda o knize Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama a aktuálních tématech zahrádkaření ve městech. Přednáška s vybranými spoluautory knihy představí formou besedy možná překvapivé, ale to zajímavější téma současného výzkumu o zahrádkaření ve městech. Literární kavárna v knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, Brno.

vloženo: 2022-04-13

 

obr1 - - ->

Nápadník

Na našich webových stránkách nyní nově najdete v oddílu MLADÍ ZAHRÁDKÁŘI rubriku NÁPADNÍK, která by nám mohla pomáhat v naší práci s dětmi. Chtěli bychom zde uveřejňovat všechny Vaše dobré náměty, nápady a vyzkoušené činnosti. Jako první zveřejňujeme výzvu SZO Pelargonie Loděnice k uspořádání akce "Zasaďte si kytičku".

Těšíme se na všechny Vaše příspěvky, které prosím posílejte na email: mladez@zahradkari.cz. Děkujeme.

V. Ambrožová - komise pro práci s mládeží

vloženo: 2022-03-31

 

obr1 - - ->

Floristický kurz Českého zahrádkářského svazu

Základního kurzu A v termínu 26.-27. 3. 2022 hlásí ještě volná místa!
Pokud máte zájem se kurzu účastnit, více informací se dozvíte na samostatné stránce: https://zahradkari.cz/floristika/kurzy/ nebo na tel. 604 237 593 (lektor Zdeněk Kupilík).

vloženo: 2022-03-23

 

obr1 - - ->

Test kategorie juniorů soutěže Mladý zahrádkář PŘEDBĚŽNÉ VÝSLEDKY!

Vzhledem k tomu, že při testu došlo u několika soutěžících k technickým problémům, berte následné pořadí jen jako předběžné. Prosíme soutěžící, kteří se ve výsledném pořadí nenašli, aby test absolvovali ještě jednou, a to do 31. 3. 2022. Jejich výsledky budou do výsledkové listiny doplněny a následně uveřejněny. Děkujeme za pochopení a za komplikace se omlouváme.

vloženo: 2022-03-07

 

- - ->

Zvýhodnéné vstupné v roce 2022 na zámek Chudenice pro zahrádkáře

Správa Starého czerninského zámku - Muzea Josefa Dobrovského Chudenice ve spolupráci s Městysem Chudenice a ZO ČZS Chudenice  nabízí všem členům ČZS zvýhodněné vstupné na prohlídky STARÉHO ZÁMKU A MUZEA JOSEFA DOBROVSKÉHO V CHUDENICÍCH u Klatov v Plzeňském kraji. K získání slevy stačí předložit na pokladně zámku průkazku člena ČZS s nalepenou známkou na rok 2022.

vloženo: 2022-02-15

 

- - ->

Zasaďte si kytičku

SZO ČZS Pelargonie Loděnice vyzývá všechny organizace ČZS v republice k následování při uspořádání akce pro děti od 4 do 7 let. Ve spolupráci s dětskými zařízeními pro děti odpovídajícího věku uspořádejme akci zasaďte si kytičku. SZO Pelargonie po dohodě s pedagogy v místech svého působení přiveze dětem substrát, květníčky a sazeničky květin a děti pod naším vedením si zasadí svoji první květinku, kterou si odnesou domů. Připojte se i vy!

vloženo: 2022-02-28

 

obr1 - - ->

Elektronická soutěž pro děti a mládež „PŘÍRODA KOLEM NÁS“

Jako každý rok, tak i letos pro přátele včelaření, rybaření, myslivosti i zahrádkaření je připravena tradiční elektronická soutěž. Organizátorem je opět Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. Nasavrky spolu s partnery ČMMJ, z. s., ČRS, z. s., ČSV, z. s. a ČZS, z. s.

vloženo: 2022-02-28

 

- - ->

Zpravodaj 2/2021 nově i s časopisem Zahrádkář

V roce 2022 ČZS oslaví 65 výročí. K tomuto výročí bude od ledna všem ZO bezplatně zasílán časopis Zahrádkář a k němu bude v příloze 2 až 3 x ročně přiložen Zpravodaj ČZS, případně jiné přílohy. Tento časopis pro ZO není doplněn obvyklými přílohami (kalendář, semínka, knihovnička), které dostávají předplatitelé. Věříme, že všechny ZO již na své adresy, na které zasíláme Zpravodaj, obdržely první zásilku časopisu Zahrádkář. A pokud se něco pokazilo, prosíme kontaktujte ústředí ČZS, abychom našli příčinu.

vloženo: 2022-01-05

 

- - ->

Test soutěže Mladý zahrádkář pro juniory v roce 2022

První základní kolo 35. ročníku soutěže Mladý zahrádkář bylo pro středoškoláky nahrazeno znalostním testem (testové otázky + poznávačka). Připraveno bylo 40 testových otázek z oblastí botaniky, půdoznalství, osevních postupů, výživy rostlin a hnojení, ochrany rostlin, pěstování ovoce a zeleniny, okrasných, léčivých a jedovatých rostlina a ekologie na zahrádce společně se 40 otázkami poznávačky. Do testu, který byl aktivní od 1. 12. 2021 do 31. 1. 2022 se můžete nyní podívat - je spuštěn do výukového režimu.

vloženo: 2021-12-01

 

- - ->

Ovoce pro budoucnost - obcím zasaženým tornádem

Čeští a moravští školkaři sdružení ve Školkařském svazu Ovocnářské unie ČR věnují ovocné stromky a keře občanům jihomoravských obcí zasažených tornádem. Stromky věnují jihomoravským obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice u Hodonína pro jejich občany nové ovocné stromky a keře. Do akce Školkařského svazu OUČR s názvem „Ovoce pro budoucnost“ se zapojilo na 20 školkařských podniků ze všech oblastí Čech i Moravy. 

vloženo: 2021-11-25

 

- - ->

Nástěnný kalendář Českého zahrádkářského svazu

Ovoce našich zahrádek 2022. To je téma nástěnného kalendáře Českého zahrádkářského svazu pro rok nadcházející kalendářní rok. Každý měsíc je věnován vybranému ovoci, které v tomto daném období dozrává či v té době nejlépe chutná. Dozvíte se, čím je ovoce zajímavé, získáte tipy na pěstování, informace o odrůdách, ale i osvědčené recepty. V kalendáři najdete také termíny oblíbených svazových akcí stejně jako upozornění, který den v měsíci vychází nové vydání časopisu Zahrádkář. V originálním designu nechybí ani prostor pro vlastní poznámky.
Cena pro členy svazu činí 50 KčDalší zájemci mohou kalendář pořídit za 99 Kč včetně poštovného a balného. ustredi@zahradkari.cz Kalendáře objednávejte e-mailem: ustredi@zahradkari.cz

vloženo: 2021-11-14

 

- - ->

Republiková rada - podzim byla zrušena

Vážení členové RR vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci rozhodlo představenstvo ČZS o zrušení konání podzimního zasedání RR. Zároveň bylo rozhodnuto o možnosti využití hlasování formou per rollam, tj. mimo zasedání členské schůze. Toto rozhodnutí bylo učiněno z důvodu možných  mimořádných opatření státu  a s ohledem na zdraví našich členů.

vloženo: 2021-11-08

 

obr1 - - ->

Pohodová vánoční výstava

Vánoční výstava v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK v ulici Na Slupi se stala tradicí. Ta letošní nese název „Vánoce na starém tržišti“. Vykouzlí předvánoční atmosféru starých tržišť s pečivem, cukrovím a výrobky, které se zde prodávaly, se stromečky zdobenými starodávnými ozdobami. Výstava se bude konat ve výstavním skleníku od 26. 11. 2021 a potrvá do 2. 1. 2022 denně od 10 do 17 hod. Prodej vstupenek končí vždy v 16, 30. Poslední den výstavy bude otevřeno jen do 15,30 hod.
Přijďte načerpat atmosféru Vánoc. Mediálním partnerem výstavy je časopis Zahrádkář

vloženo: 2021-11-08

 

- - ->

Přednášky Poradíme posloužíme

Instruktoři ÚR ČZS Rakovník zvou širokou veřejnost v roce 2021 na 9. přednáškový cyklus, kde v pravidelných besedách seznámí organizované i neorganizované zahrádkáře s novinkami v sortimentu i pěstování ovoce a zeleniny, v ochraně a výživě rostlin, s okrasnými a léčivými rostlinami, biotopy a živočichy našich zahrad i s řadou problémů, které musíme řešit na svých zahradách.

vloženo: 2021-10-12

 

obr1 - - ->

Zemské kolo floristické soutěže v Prostějově

Ve čtvrtek 23. září se v prostějovském Společenském domě sešli již po sedmé amatérští floristé z celé Moravy. Celkem bylo přihlášeno 35 soutěžících ze 14 Územních sdružení, kteří soutěžili ve třech kategoriích: žáci ( ZŠ 6.-9.tř.), junioři (střední školy) a senioři. Zadání bylo již tradiční, vypichovaná miska na stůl-pohledová ze všech stran a "kulatá" kytice do ruky. Po více jak dvouhodinovém "klání" výsledné práce hodnotila sedmičlenná odborná porota. Vítězové všech kategorií postupují do celostátního finále floristické soutěže, které se bude konat v rámci Podzimní Flóry Olomouc, 15. 10. 2021.

vloženo: 2021-09-24

 

- - ->

Vyhlášení soutěží pro děti a mládež na výstavě Natura Viva

Jako každý rok, tak i letos proběhla tradiční elektronická soutěž Příroda kolem nás, zaměřená na znalosti z oblasti rybářství, včelařství, myslivosti a zahrádkářství. Nejlepších deset řešitelů bylo pozváno na slavnostní vyhlášení, které proběhlo v rámci výstavy NATURA VIVA 2021 na výstavišti v Lysé nad Labem. Další vyhlašovanou byla Fotografická soutěž na téma "Příroda trpí". Všichni úspěšní soutěžící obdrželi pěkné ceny od organizátora - Včelařského vzdělávacího centra, o.p.s. Nasavrky spolu s partnery - Českým rybářským svazem, Českomoravskou mysliveckou jednotou, Českým svazem včelařů a Českým zahrádkářským svazem.
Přejeme i nadále hodně úspěchů!

vloženo: 2021-09-21

 

- - ->

Speciální Zpravodaj k zahrádkářskému zákonu

Vyšel speciální Zpravodaj k přijetí Zahrádkářského zákona. Přináší kompletní znění Zákona o podpoře zahrádkářské činnosti včetně historie snah o přijetí, petice, důvodové zprávy, dopadů na pobočné spolky, nájemní smlouvy a v závěru i hlasování jednotlivých senátorů a poslanců. Myslíte si že poslanci za vámi preferované strany hájí vaše zájmy? Podívejte se jak hlasovali.

vloženo: 2021-09-21

 

obr1 - - ->

Kunratická JamParáda 2021 zahájena!

Ve středu 1. září odstartoval společně s novým školním rokem i 9. ročník největší marmeládové soutěže ve střední Evropě. Od roku 2013 ji pod názvem Kunratická JamParáda pořádají v severočeských Kunraticích, v nichž výroba marmelád zanechala své stopy dodnes. 

vloženo: 2021-09-16

 

- - ->

Mezinárodní výstava Natura Viva je v plném proudu!

Výstava myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v přírodě právě probíhá na výstavišti v Lysé nad Labem. Až do neděle 12. 9. 2021 budete moci vedle přehlídky 1085 medailových trofejí ulovených od roku 2015 – 2020 navštívit i expozice jednotlivých zájmových svazů - rybářského, mysliveckého, včelařského ale i zahrádkářského, který má svůj stánek společně s časopisem Zahrádkář v hale A1. Přijďte nás navštívit, těšíme se na Vás!

vloženo: 2021-09-09

 

- - ->

Máte zájem o zahrádku u Prahy

Menší zahradnictví v Roblíně u Černošic nabízí postupné zřízení zahrádek – zahrádkové osady na volném pozemku, K využití je i velký fóliák, zázemí s WC, elektřina a voda zavedena. Majitel zahradnictví shání nadšené zahrádkáře, kteří by případně i vypomohli při některých pracích místo nájemného. Vše je v jednání s majitelem, který s ohledem na svůj věk postupně snižuje výrobu. Zahradnictví je dostupné i městskou dopravou (BUS 313) z nádraží Radotín. V případě zájmu pište na novaosada@zahradkari.cz

vloženo: 2021-08-11

 

obr1 - - ->

Zahrada Čech - 10. až 15. 9. 2021

Jubilejní 45. ročník veletrhu Zahrada Čech připravovaný pro všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody proběhne ve zkrácené verzi, letos pouze do soboty. Náš časopis Zahrádkář se jí pravidelně účastní expozicí v pavilónu G - letos se můžete těšit na sortiment historických odrůd. Na Den Zahrádkáře - v neděli 12. 9. máme připraven opět bohatý program, vedle vyhodnocení a ocenění účastníků soutěží Křišťálové jablko, Nejzajímavější kuriozita a Největší výpěstek vystoupí Petra Janů.

vloženo: 2021-08-05

 

- - ->

Vzorová smlouva darovací

S ohledem na sérii živelných pohrom napříč celou Českou republikou, které vyvrcholily ničivým tornádem na území okresů Břeclav a Hodonín vyvstala potřeba dokumentu, na základě kterého je možné poskytnout či přijmout finanční dar. Právní oddělení proto připravilo Darovací smlouvu, kterou najdete mezi formuláři na našich webových stránkách.

vloženo: 2021-08-04

 

- - ->

Mladý zahrádkář 2021 pokračuje

Národního kolo soutěže Mladý zahrádkář se letos uskuteční v Brně ve dnech 23. a 24. října 2021 (ubytování, stravu, cestovné a program hradí pořadatel - ČZS). Prosíme juniory postupující z elektronického kola soutěže pro potvrzení účasti v národním kole vyplněním a přeposláním zaslané přihlášky na email: lapackova@zahradkar.org do 15. 8. 2021.

Bližší informace o soutěži Vám sdělíme nejpozději začátkem října. Přejeme příjemné prožití prázdnin a těšíme se na účast.

vloženo: 2021-06-28

 

obr1 - - ->

Floristický kurz ČZS

V průběhu prvního červnového víkendu proběhl po nucené covidové odmlce odložený floritický kurz ČZS. Pod vedením floristy Zdeňka Kupilíka probralo šest účastnic semináře první den teorii zahrnující základy estetiky, informace o pomocném a rostlinném materiálu a nářadí či technikách aranžování a zhotovilo si vypichovaný věnec. Večer si společně po náročné práci užili procházku Prahou a druhý den zvládli vázanou kytici a vypichované aranžmá.
Na podzim je naplánován další odložený kurz.

vloženo: 2021-06-17

 

- - ->

Soutěž Mladý zahrádkář 2021

Co nevidět na našem webu zahájíme okresní kolo Mladého zahrádkáře distanční formou – konkrétně již příští úterý 22. června 2021 (mladší žáci) a středu 23. června. 2021 (starší žáci). K testovým otázkám Vám držíme moc palce! Pokud máte o účast na soutěži zájem, pokračujte dále.

vloženo: 2021-06-17

 

obr1 - - ->

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal zahrádkářský zákon

Sněmovna minulé úterý schválila zahrádkářský zákon, který se vrátil ze Senátu s pozměňovacím návrhem, který by náš zákon zcela znehodnotil. Senátoři z něj chtěli vypustit mimo jiné i ustanovení upravující pachtovní smlouvy na pozemky pro zahrádkářské spolky. Dnes 1. 6. prezident Miloš Zeman zahrádkářský zákon podepsal. 
Děkujeme panu prezidentovi i našim poslancům za podporu.

vloženo: 2021-05-26

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 1/2021

Zahrádkářský zákon se vrací do Poslanecké sněmovny; Fotografická a výtvarná soutěž 2021; Usnesení z 2. zasedání RR ČZS; Zpráva k aktuálnímu vývoji přijetí zahrádkářského zákona; Zpráva o činnosti ČZS; Výmazy, likvidace a nedořešené registrace ZO; Právní informace; Zprávy komisí: Kontrolní komise ČZS, Hospodářsko–finanční komise, Komise pro práci s mládeží, časopisu Zahrádkář; Ekonomické informace a další.

vloženo: 2021-05-17

 

- - ->

Seminář pro vedoucí kroužků

„Jak vedou kroužky ostatní“ Chceme Vás pozvat na společný seminář vedoucích svazových kroužků. Seminář pořádá SOUV-VVC, o.p.s. Nasavrky ve spolupráci se svazy ČZS,z.s, ČMMJ,z.s, ČSV,z.s.

vloženo: 2021-04-26

 

obr1 - - ->

Zahrádkářský zákon se vrací do Poslanecké sněmovny

Dne 17. března se dostal návrh zahrádkářského zákona na projednání na plénum Senátu ČR. Před projednáváním zákona bylo jednání o naší petici za přijetí zákona. Za petiční výbor ČZS vystoupil předseda Stanislav Kozlík a JUDr. Pavel Rus s argumenty pro podporu zahrádkaření. Následovalo hlasování o zahrádkářském zákonu, které se protáhlo až do nočních hodin. Nakonec Senát přijal pozměňovací návrhy, které silně omezují význam zákona v neprospěch ČZS. Přijetím pozměňovacích návrhů Senát vrátil zákon k novému projednání do Poslanecké sněmovny.

vloženo: 2021-04-06

 

- - ->

Zapojte se do fotografické soutěže Českého zahrádkářského svazu

Komise pro práci s mládeží ČZS vyhlašují fotografickou soutěž pro rok 2022 s názvem „Ovoce našich zahrádek“. Téma otvírající všem malým zahradníčkům, pozorovatelům přírody a mlsounům nevídané možnosti. Dozrávající ovoce na stromech, keřích a keříčcích, letní ovocné koláče nebo i jahodové knedlíky, podzimní sklizeň spojenou s následným zpracováním, ale i nápadité záznamy z vašeho každodenního života na zahradě – to vše a určitě mnohem více si můžete představit pod tématem aktuálního ročníku tradiční fotosoutěže o velmi pěkné ceny. Věříme, že nám zašlete opět snímky z blízka i daleka. Uzávěrka je 31. 1. 2022.

vloženo: 2021-03-30

 

obr1 - - ->

Na zahrádky mimo okres stále nesmíme!

S ohledem na nezbytné práce na zahrádce požádal předseda ČZS Stanislav Kozlík 26. 3. Vládu ČR, Ministerstvo vnitra ČR a Ministerstvo zdravotnictví ČR o výjimku pro všechny zahrádkáře pro cesty na zahrádky mimo okres jejich trvalého bydliště. Pokud vás zajímá reakce čtěte dále ...

vloženo: 2021-03-26

 

- - ->

Fotografická soutěž 2021 vyhodnocena

Komise pro práci s mládeží ČZS a redaktoři časopisu Zahrádkář koncem ledna vyhodnotili zaslané fotografie do 10. ročníku fotografické soutěže, která byla na téma "Náš život s rostlinami". Celkem bylo zasláno 140 fotografií, z toho ZŠ - 112, SŠ  - 28. Oceněno bylo v každé kategorii 5 fotografií. Někdo věnoval pozornost jednotlivým rostlinám, jiné zaujal pohled na přírodu kolem nás. Komise pro práci s mládeží stanovila konečné pořadí a zároveň vyhlásila soutěž pro rok 2022 na téma "Ovoce našich zahrádek".

vloženo: 2021-03-11

 

obr1 - - ->

Děčínská kotva slaví letos 50 let! 14. – 15. 9. 2021

Mistrovství floristů České republiky se blíží! 

Letošního jubilejního ročníku se historicky po druhé účastní i soutěžící kategorie ŽÁK, tedy žáci základních škol bez omezení věku s nominací z floristických soutěží Českého zahrádkářského svazu. Ti budou mít za úkol zvládnout dvě soutěžní disciplíny ve čtvrtek 15. 9. 2021 v dopoledních hodinách, v podvečerních hodinách pak budou v rámci galavečera vyhlášeni Mistři floristé České republiky pro rok 2021. Konkrétně: Květinová mísa na slavnostní tabuli na téma Barvy pro Děčínskou kotvu (90 minut) a vázaná kytice na téma Tón v tónu, aneb barva mnohokrát jinak (60 minut).


vloženo: 2021-04-19

 

obr1 - - ->

Děkujeme za petici, Zahrádkářský zákon je již v Senátu

Chtěli bychom tímto poděkovat všem, kteří přispěli podpisem pod naši petici za přijetí Zahrádkářského zákona. Celkem se nám sešlo přes 23 tisíc podpisů, kterých se velmi vážíme a všechny jsme je předali do Senátu Parlamentu České republiky. V Senátu se projednávání zahrádkářského zákona ujala senátorka Ing. Jaromíra Vítková. Předseda ČZS Stanislav Kozlík a člen petičního výboru Pavel Rus dostali 15. února v Senátu příležitost představit Zahrádkářský zákon a jeho význam a záměr před senátory na veřejném slyšení. Zákon podpořil před senátory i zástupce předkladatelů poslanec Adam Kalous a další.

vloženo: 2021-02-18

 

obr1 - - ->

Podpořte Zahrádkářský zákon

Výzva členům ČZS a nadšeným zahrádkářům

Dne 20. 1. 2021 prošel úspěšně poslaneckou sněmovnou návrh Zahrádkářského zákona. Legislativní cesta návrhu Zahrádkářského zákona pokračuje do Senátu, a pokud nám budou senátoři nakloněni podobně jako jejich kolegové poslanci, mohl by návrh pokračovat rovnou k podpisu panem prezidentem. V této souvislosti se na Vás obracíme s prosbou o pomoc a spolupráci. 
Oslovte prosím svého senátora, ať již je za jakoukoli stranu. Přijetím Zahrádkářského zákona pomohou mimo jiné: ochránit zemědělský půdní fond a zachovat městskou zeleň; zmírnit dopady klimatických změn a zachovat zadržování vody v půdě; podpořit druhovou rozmanitost a pestrost krajinného rázu; utvářet vztah mladé generace k přírodě a podmínky pro mezigenerační soužití; k samozásobení ovocem a zeleninou a tím i ke snižování uhlíkové stopy.
Určitě si zasloužíme stejnou podporu a legislativní ukotvení jakou mají zahrádkáři v Německu, Rakousku, Francii, Lucembursku, Polsku či Slovensku!

vloženo: 2021-01-22

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 2/2020

ČZS vydal pro své členy Zpravodaj 2/2020, současně se zpravodajem bude expedována i publikace Základní vnitrosvazové předpisy. Těsně před vydáním zpravodaje náš Zahrádkářský zákon prošel druhým čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a tak je naděje, že by mohl být schválen ještě v tomto volebním období. 

vloženo: 2020-12-14

 

- - ->

Soutěž Mladý zahrádkář 2021 zahájena

V roce 2021 se snad již naše soutěže podaří uskutečnit, a proto jsme spustili test pro středoškoláky, jehož vyhodnocení najdete na našich stránkách. Vítěze pak pozveme k účasti na celostátním kole, ale vše nyní ještě záleží na epidemiologické situaci. Pokud máte zájem o účast zveme vás a pokud nepostoupíte, tak si alespoň ověříte své znalosti.

vloženo: 2021-03-11

 

obr1 - - ->

Provoz moštáren od 22.10. do 3. 11. 2020

Usnesením vlády č. 1079 ze dne 21. 10. 2020 vláda s účinností od 22. 10. 2020 do 03. 10. 2020 zakazuje maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách s výjimkou některých prodejen. Tento zákaz se nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona. V provozovnách, jejichž provoz není zakázán, vláda nařizuje, aby provozovatel dodržoval hygienická pravidla. Opatření vlády platná od 28. 10. přinášejí další omezení provozu moštáren. Otevřeno může být jen do 20. hodny a v neděli musí být zavřeno. Omezení zřejmě platí pro zákazníky, jejichž účel cesty není uveden ve výjimkách ze zákazu pohybu.

vloženo: 2020-10-22

 

- - ->

PER ROLLAM Rozhodování mimo zasedání – korespondenčně

Vážení zahrádkáři, rozhodování per rollam, tj. mimo zasedání, stanovy svazu neupravují, protože primárně je kladen důraz na to, aby bylo rozhodováno přímo na zasedání příslušného orgánu. Za současného stavu, kdy trvají mimořádná opatření při epidemii, je možné rozhodovat mimo zasedání přímo na základě nově přijatého zákona.
Dne 24. 04. 2020 nabyl účinnosti zákon č. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2. Tento zákon mimo jiné rozšiřuje v § 19 možnost rozhodovat mimo zasedání v písemné formě nebo s využitím technických prostředků v době trvání mimořádných opatření při epidemii i pro ty právnické osoby, které možnost rozhodování mimo zasedání nemají vůbec ve stanovách upraveny.

vloženo: 2020-10-14

 

obr1 - - ->

Kalendáře pro členy ČZS

ČZS opět zajistil stolní a nástěnné kalendáře na rok 2021 pro své členy za speciální členskou cenu. Stolní týdenní kalendář, Zahrádkářův rok, který je součástí předplatného - vydává firma SEMO a nástěnný kalendář Právě kvete pro naše ZO, ÚS i jednotlivé členy. Kalendáře jsou k dispozici členům ČZS za nákladové ceny.

vloženo: 2020-10-12

 

- - ->

Mladý zahrádkář v novém termínu ZRUŠEN

Vzhledem k současným problémům s konáním regionálních kol soutěže Mladý zahrádkář a nastalé rizikové situaci zejména v Praze, rozhodli jsme se po dlouhé úvaze národní kolo MZ, které se mělo uskutečnit 17. a 18. října 2020 v Praze, ZRUŠIT. Věříme, že příští rok bude pro nás příznivější a opětovně se budeme moci naší tradiční a oblíbené soutěži s plnou odpovědností věnovat.

vloženo: 2020-08-28

 

- - ->

Příroda kolem nás nás na NATURA VIVA

V sobotu 22. srpna 2020 převzali nejlepší řešitelé na výstavě NATURA VIVA v Lysé nad Labem odměny za své výsledky v soutěži "Příroda kolem nás". Jde o společnou soutěž zájmových svazů mezi které patří i Český zahrádkářský svaz. Účastníci řeší otázky v elektronické podobě z oblasti včelařství, myslivosti, rybaření a zahrádkaření.

vloženo: 2020-08-28

 

obr1 - - ->

Zemřel MUDr. Josef Kříž

Se zármutkem oznamujeme, že nás dne 7. srpna po tragické nehodě opustil přítel MUDr. Josef Kříž, bývalý předseda ČZS - v letech 2005 až 2009, předseda ZO Žirovnice, člen SZO Martagon a SZO Gladiris, člen redakční rady časopisu Zahrádkář. Josef Kříž byl znám mezi zahrádkáři jako šlechtitel a pěstitel mečíků, ale věnoval se i liliím a dalším cibulovinám. Mnoho úsilí věnoval propagaci zahrádkářských výstav v rámci ČZS jak na celostátní úrovni, v SZO Martagon a SZO Gladiris tak i později v ZO Žirovnice, kam se na výstavu každoročně sjíždí tisíce obdivovatelů květin.

Čest jeho památce.

vloženo: 2020-08-11

 

- - ->

Floristická soutěž v novém termínu

Na četné žádosti ze stran ZO a ÚS a s ohledem na zmírnění hygienických opatření jsme se rozhodli posunout konání na září a říjen. Vzhledem k tomu, že některá územní sdružení základní kola již uskutečnila nebo je plánují v nejbližší době uskutečnit, zajistili jsme nové termíny pro konání zemských kol a finále Floristiky. České zemské kolo se nakonec nekoná. Moravské zemské kolo se koná 17. září 2020 v Prostějově. Finále - celostátní kolo snad bude 2. října 2020 na Výstavišti Flóra Olomouc.

vloženo: 2020-07-03

 

- - ->

Omezení provozu na Ústředí ČZS

Vzhledem k Usnesení vlády ČR dne 30. 9. 2020 k vyhlášení nouzového stavu, od 5. 10. 2020 je zakázán vstup cizích osob do budovy Ústředí ČZS a redakce časopisu Zahrádkář po dobu 30 dnů s výjimkou pošty a kurýrní služby.

vloženo: 2020-05-04

 

- - ->

Děčínská Kotva se letos konat bude!

Vážení přátelé, jak jsme již informovali, termíny finálových kol našich tradičních soutěží (FLORISTIKA a MLADÝ ZAHRÁDKÁŘ) byly prozatím přesunuty na neurčito.
Proto nás potěšila výzva Svazu květinářů a floristů ČR, Olomouc, k účasti v 49. ročníku soutěže Děčínská kotva, který bude probíhat mimořádně na sociální síti. Přihlásit se můžete do kategorie HOBBY.

vloženo: 2020-03-27

 

- - ->

Soutěže pro mládež se na doporučení MŠMT ruší

V souvislosti se současnou mimořádnou situací nedoporučuje MŠMT konání soutěží do konce školního roku 2019-2020. ČZS tímto ruší Floristickou soutěž a soutěž Mladý zahrádkář v původím termínu. V případě příznivějších zpráv, budeme ihned informovat o dalším postupu. 

vloženo: 2020-03-18

 

- - ->

Opatření k omezení šíření coronaviru COVID-19

Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci je nutné i v rámci našeho svazu učinit kroky k omezení šíření epidemie koronaviru. Vláda vyhlásila 12.3. od 14 hodin v České republice nouzový stav a následně od 14.3. karanténu pro celou ČR. Rozsah opatření je uveden na www.vlada.cz.
S ohledem na uvedená opatření jsme nuceni zareagovat a rovněž uvnitř našeho svazu učinit závažné kroky a nepříjemná opatření týkající se: Členských schůzí a schůzí ÚR; Společenských akcí; Oblastních porad; Celostátní výstavy vín; Provozu ústředí a redakce časopisu Zahrádkář.
Situaci sledujeme a pokud dojde k dalším opatřením ze strany vlády, budeme reagovat a informovat Vás. Vzhledem k věkovému průměru našich členů patříme k nejohroženější skupině obyvatel.
Pamatujte především na zdraví nejen své a blízkých, ale i ostatních a buďte zodpovědní. Stanislav Kozlík - předseda ČZS

vloženo: 2020-03-12

 

obr1 - - ->

Zahrádkářský zákon prošel druhým čtením

Za posledních deset let bylo v rámci ČR zrušeno na 2000 zahrádkářských kolonií. Zastavit tento trend, posílit jejich ochranu a zajistit, aby nadále plnily smysluplně svou funkci, se snaží Český zahrádkářský svaz.
Předseda ČZS Stanislav Kozlík aktivně pracuje na úpravě postavení a veřejné prospěšnosti zahrádkářského hnutí v českém právním řádu již několik let. Aktuální – již čtvrtý pokus uchopit zahrádkářskou činnost legislativně je prozatím, jak okolnosti nasvědčují, na nejlepší cestě k úspěšnému dovršení celého procesu. Intenzivním vyjednáváním se podařilo zajistit podporu sedmi parlamentních stran, které návrh zákona, dne 31. 1. 2020 posunuly do druhého čtení, které bylo oddáleno Covidem. Nakonec 3. 12. 2020 prošel i druhým čtením a je šance že bude schválen v tomto volebním období..

vloženo: 2020-12-14

 

- - ->

Petice za přijetí Zahrádkářského zákona

Český zahrádkářský svaz usiluje řadu let o přijetí zákona o podpoře zahrádkářské činností "Zahrádkářský zákon", který by právně posílil postavení početně nejsilnější zahrádkářské veřejnosti v ČR. Návrh zahrádkářského zákona se v současné době nachází v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Na podporu přijetí zahrádkářského zákona byla sepsána Petice, adresovaná oběma komorám parlamentu ČR a prezidentu ČR. Na sněmu ČZS Zahrádkářskému zákonu vyjádřili svou podporu i premiér Andrej Babiš a ministryně Alena Shillerová. Podpisem Petice můžete podpořit přijetí Zahrádkářského zákona i vy, a máte li zájem, můžete se zapojit i do sběru podpisů, zvláště pokud působíte v rámci ZO ČZS, která se zatím k petici nepřipojila.

vloženo: 2020-01-14

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 2/2019

II. Sněm ČZS, Mladý zahrádkář a Floristická soutěž 2019, X. zasedání Republikové rady ČZS, Zprávy o činnosti ČZS a komisí za uplynulé volební období, Návrh hlavních programových cílů ČZS pro období let 2019–2024, USNESENÍ z 10. zasedání RR ČZS z.s. USNESENÍ z II. zasedání Sněmu ČZS, ZÁPIS o volbách provedených na II. Sněmu ČZS, Členění členského příspěvků od roku 2020, Expedice Členských známek ČZS, Termíny zasedání RR a PRR ČZS v roce 2020 Vyznamenání na rok 2020, Výstavy v roce 2020. Vložené přílohy k vyjmutí - Hlášení o činnosti ZO ČZS - Stanovy ČZS - Jednací řád a volební řád ČZS - Petice za přijetí Zahrádkářského zákona

vloženo: 2020-01-02

 

obr1 - - ->

Skončil II. Sněm Českého zahrádkářského svazu

Ve dnech 22. až 24. listopadu se do hotelu Pramen v Praze 9 sjeli zástupci zahrádkářů ze všech okresů ČR, aby se zúčastnili Republikové rady a následně jako delegáti II. Sněmu ČZS. Na Sněmu, který se koná jednou za 5 let byl volen nový předseda na další volební období a nové představenstvo. Předsedou ČZS se stal opět Stanislav Kozlík, který Svaz úspěšně řídil i v minulém volebním období, což dokazuje i fakt, že neměl žádného protikandidáta a byl zvolen jednomyslně. Hlavním cílem nového vedení je přijetí zahrádkářského zákona, který by konečně naši činnost jasně definoval. Podporu zahrádkářskému zákonu vyslovil i premiér Andrej Babiš, který Sjezd v sobotu navštívil.

vloženo: 2019-11-25

 

obr1 - - ->

Zahrádkářský zákon bude ?

Že jsme jedna z posledních zemí v Evropě, která nemá zahrádkaření zakotveno v zákonech, ví už nyní i pan premiér Andrej Babiš, který při své návštěvě zahrádkářské výstavy v Častolovicích opakovaně přislíbil plnou podporu tomuto zákonu. To že náš zákon provázela smůla, kdy byl nejprve zcela odmítnut, v druhé verzi nepodepsán prezidentem Klausem, vědí díky Zpravodaji snad všichni aktivní zahrádkáři. Nyní se Ústředí s týmem právníků vybavilo znalostmi z minulých nezdarů a připravilo zákon, který by konečně díky podpoře ANO mohl postavit zahrádkaření na úroveň obdobnou jako v Rakousku, Německu, Polsku, Slovensku a další většině Evropských států.

vloženo: 2019-11-06

 

obr1 - - ->

Zahrádky a výdechy tunelů - 16. 10. od 15 hodin

Zahrádky a zahrádkové osady představují zeleň s mikroklimatickou funkcí ve městech a v českých zemích mají dlouhodobou tradici. V návrhu metropolitního plánu ale nacházíme pojetí zahrádek jako zastavitelné zeleně. Lokalita Triangle s "Masarykovou parcelou" je ukázkou zástavby historicky významných zahrádek. Zvláštností Prahy jsou dosud trčící betonové výdechy tunelu Blanka. Ten střešovický mohou ozelenit liány a umělecké prvky. Zvonečník, Akademie soběstačnosti a Český zahrádkářský svaz Vás zvou na návštěvní procházku - přijďte 16. října 2019 navštívit lokalitu Triangle s výdechem Blanky a zahrádkářskou osadu na Ořechovce s přiblížením jejího života, užitečnými ukázkami a ekologickým poradenstvím pro všechny zahrádkáře. Sraz u tram. zastávky Hládkov (Praha 6) v 15:00 a na křižovatce ulic U Laboratoře a Slunná v 16:00.
Účast na akci přislíbili: Stanislav KOZLÍK (předseda ČZS), Josef PROCHÁZKA (předseda zahrádkářské osady Ořechovka), Dan FRANTÍK (vedoucí oddělení péče o zeleň MHMP), Antonín NECHVÁTAL (zastupitel městské části Praha 6), Eva HAUSEROVÁ (Permakultra CS, bioložka a spisovatelka), Lenka POCOVÁ (odborná poradkyně pro biopreparáty), Jana KOŽNAROVÁ (iniciativa Komunitou podporovaného zemědělství).

vloženo: 2019-10-08

 

obr1 - - ->

Hledá se malý Zahradníček

Naše základní organizace se starají i o malé děti. ÚS ČZS Český Krumlov pořádá pro děti ze svého regionu vzdělávací kroužek Zahradníček. Děti se naučí sázet a pěstovat, tvořit z přírodních produktů, budou poznávat rostliny, léčivé bylinky, stromy, keře i plevele, dozvědí se o jejich využití, vyrobí si herbář, naučí se aranžovat květiny a pojedou také na výlety. Zahradníček začíná již 3. října tak si pospěšte.

vloženo: 2019-10-02

 

obr1 - - ->

Nesouhlasíme se zvýšením sazby daně z lihu pro pěstitelské pálení

Vláda v rámci momentálně projednávaného daňového balíčku navrhuje zvýšení spotřební daně z lihu z pěstitelského pálení. Zvýšení sazby daně může způsobit odliv zájmu o služby oficiálních pěstitelských palíren. ČZS z celkového počtu 600 registrovaných pěstitelských palíren v ČR provozuje prostřednictvím svých základních organizací zhruba 40. Tyto palírny ročně zpracují v průměru 4 000 tun ovoce a vyprodukují okolo 2 300 hl čistého alkoholu pro přibližně 16 000 zájemců o tuto službu. ČZS s povděkem kvituje snahu Pirátské strany o zachování stávající sazby daně z pěstitelského pálení, viz jejich TZ ze dne 23. 7. 2019. Zvýšení sazby daně z pěstitelského pálení povede k utlumení tradiční formy výroby v pěstitelských palírnách a podpoří přesun výroby do ilegální formy černých domácích palíren.

vloženo: 2019-09-02

 

- - ->

Hlasujte v soutěži Adapterra Awards, Vyberte adaptační miss

I vy se můžete zúčastnit veřejného hlasování o nejlepší nápad, jak připravit naše města a krajinu na sucho, vedra nebo přívalové deště. Až do 25. září můžete vybírat z dvanáctky nejlepších českých projektů ozeleňování budov, městských ulic i krajiny, které reagují na současné problémy změn klimatu. Vybírat favority v soutěži Adapterra Awards, kterou letos poprvé pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting, lze na webu adapterraawards.cz

vloženo: 2019-08-28

 

- - ->

Časopis Zahrádkář uzavřel brány zahrádkářské výstavy Zahrada Čech

Časopis Zahrádkář pořádal na poslední den výstavy Den časopisu Zahrádkář. Příjemný sluncem prozářený den a především zajímavý program Dne časopisu Zahrádkář  přilákal do hlediště amfiteátru velké množství diváků. Odborná porota hodnotila výpěstky v kategoriích Nejzajímavější kuriozita, Největší výpěstek a Křišťálové jablko. Hudební program připravila skupina Voice a především František Nedvěd se skupinou Nedvědovci.

vloženo: 2019-08-23

 

- - ->

Atlasy chorob a škůdců

ČZS nabízí obrazové atlasy abiotických poruch, chorob a škůdců, doplněné o povolené přípravky na webových stránkách. Atlasy obsahují téměř 3 000 fotografií, více než 700 nejdůležitějších poruch, chorob a škůdců zahradních rostlin. Jednotlivé atlasy jsou pravidelně aktualizovány, proto při opakovaném použití doporučujeme zkontrolovat, zda již nabyla zveřejněna nová verze a to zvláště s ohledem na nově registrované přípravky. Uvedené atlasy lze získat i na CD.

vloženo: 2019-07-31

 

- - ->

Známe vítěze Floristické soutěže ČZS 2019

V pátek 19. července 2019 se konalo celostátní kolo soutěže floristické soutěže "Staň se hvězdou floristiky". Do Lysé nad Labem na výstavu KVĚTY přijeli vítězové zemských kol a vzhledem k zaměření výstavy na "Baroko" měla i soutěž jako nosné téma zhotovení aranžmá v tomto stylu. Zadání pro soutěžící - barokní kulatá kytice, vypichovaný koš pro operní pěvkyni, vějíř pro šlechtičnu,  ovocný tác dekorace k hostině. Jak vše dopadlo najdete na našich stránkách.

vloženo: 2019-07-26

 

- - ->

Finále floristické soutěže 2019 v Lysé nad Labem

Na výstavě KVĚTY v Lysé nad Labem proběhne v pátek 19. července setkání nejlepších finalistů zemských kol floristické soutěže "Staň se hvězdou floristiky", aby poměřili své dovednosti v aranžování květin. Jde již o osmý ročník soutěže, která si získala hned od samého počátku velkou oblibu. Přijeďte se podívat na páteční dopoledne na výstaviště a podpořte floristy ze svého regionu. Na aranžmá z této soutěže v minulých letech se podívejte na našich stránkách. Hotová aranžmá budou pak k vidění na výstavě v následujících dnech.

vloženo: 2019-07-12

 

- - ->

Skončil 32. ročník soutěže Mladý zahrádkář

V Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí proběhlo 14. června slavnostní zahájení největší zahrádkářské soutěže. Do soutěže se sjelo 84 soutěžících. Soutěžilo se v sobotu opět v testech z 40 otázek a poznávačky z 40 rostlin. Ve volném programu soutěžící navštívili pražské botanické zahrady včetně té školní, kdy využili pohostinnosti Střední odborné školy Jarov. Jak vše dopadlo a jaké byly testové otázky se můžete podívat dále.. 

vloženo: 2019-06-26

 

obr1 - - ->

Zemská kola floristické soutěže

Ve dnech 30. a 31. května proběhla zemská kola floristické soutěže. Soutěžící již tradičně stáli před úkolem vytvořit kulatou kytici a vypichovanou misku z růží, karafiátů, gerber, hortenzií. K dispozici měli jednotný rostlinný materiál a jen doplňkový materiál si mohl každý přivézt svůj vlastní. 
Pokud máte rádi aranžérské soutěže, nezapomeňte přijet na celostátní kolo soutěže podpořit soutěžící, bude opět pořádáno při výstavě Květy v Lysé nad Labem 20. června.

vloženo: 2019-06-13

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 1/2019

IX. zasedání Republikové rady ČZS, Natura Viva 2019, Ohlédnutí za výročím 60. let ČZS v Tachově, Fotografická soutěž 2019, XII. ročník Zámeckého vázání, Povinnosti spolků vyplývající z občanského zákoníku a ze zákona o veřejných rejstřících, Přehled o činnosti ZO a ÚS ČZS za rok 2018, Zpráva komise pro práci s mládeží, Informace k registracím a výmazům z veřejného rejstříku, Informace k finálnímu znění návrhu nových stanov svazu, Návrh nového jednacího a volebního řádu, Jednací a volební řád, Ekonomické informace ze seminářů hospodářů 2019, Výstavy a příbuzné akce pro zahrádkáře.

vloženo: 2019-06-13

 

obr1 - - ->

Zemřel Stanislav PELEŠKA

S lítostí oznamujeme, že nás 14. dubna ve věku 88 let náhle navždy opustil přítel RNDr. Stanislav Peleška. Byl zapálený propagátor zahrádkaření, stál u zrodu Českého zahrádkářského svazu, inicioval a významně se zasloužil o vydávání svazového časopisu Zahrádkář, kde i několik let působil jako šéfredaktor. Dlouhá léta působil v Republikové radě ČZS a jako předseda v Územním sdružení Praha-západ, kde poskytoval zahrádkářům své zkušenosti v poradně. Jeho stálé místo bylo i na mnoha celostátních či svazových zahrádkářských výstavách, kde neúnavně zodpovídal dotazy návštěvníků. Tradicí se staly jeho stolní kalendáře „Práce na zahrádce“ a mnoho rad zveřejnil ve svých knihách: 2000 rad pro zahrádkáře; Zahrádka od jara do zimy; Z Peleškovy zahrádkářské poradny; Peleškova zahrádkářská ročenka, Zelenina na zahrádce a v kuchyni; Zelenina na zahrádce a balkoně a dalších. V minulých letech jste ho slýchali i na vlnách Českého rozhlasu v Zahrádkářské poradně a dalších pořadech. 
Čest jeho památce.

vloženo: 2019-04-17

 

- - ->

Rozloučení s Ladislavem Zahradníkem

Naše řady opustil předseda ÚS Jindřichův Hradec a člen republikové rady přítel Ing. Ladislav zahradník. Rozloučení proběhne 12. dubna v 10 hodin v krematoriu Jindřichův Hradec.

vloženo: 2019-04-09

 

obr1 - - ->

Jar už tradične privítame na veľtrhu Záhradkár.

Jubilejný 25. ročník jedného z najpopulárnejších a najnavštevovanejších záhradkárskych veľtrhov sa bude konať 10. až 14. apríla 2019 na Výstavisku Expo Center Trenčín. Vystavovatelia vo svojich expozíciách opäť ponúknu široký sortiment záhradkárskych potrieb, úžitkové aj okrasné rastliny, osivá, sadbu, prípravky na ochranu a hnojenie.

vloženo: 2019-03-28

 

obr1 - - ->

Přijeďte se na nás podívat na Jarní trhy 22.-24. 3.

Přijďte se vybavit na jaro! Čekají na vás sazenice, řezané i vázané květiny, hrnkové květiny, truhlíky, velikonoční výzdoba, farmářské produkty a výrobky, velikonoční pečivo i cukroví, marmelády, sirupy apod. Těšit se můžete na rozmanité produkty od lokálních pěstitelů a malých podnikatelů. Nebudou chybět potřeby pro zahrádkáře. Máme přichystanou také poradnu pro pěstitele a spoustu zajímavých workshopů. Český zahrádkářský svaz opět v rámci své expozice připravil na pátek floristické ukázky, o které byl minule velký zájem. Zkušené floristky vám ukáží jak si připravit různá velikonoční aranžmá.

vloženo: 2019-03-14

 

- - ->

Fotosoutěž 2019 zná své vítěze

Děkujeme všem fotografům, kteří zaslali své snímky do naší fotografické soutěže. Celkem přišlo 134 soutěžních fotografií, ale některé nesplnily zadání jiné neměly potřebný minimální rozměr. Soutěž byla vyhodnocena a na pořadí a vítězné snímky se můžete podívat na našich stránkách.

vloženo: 2019-02-28

 

- - ->

Zahrádkáři ve Víceměřicích zase mlsali

Již tradicí se stala Víceměřická zeliáda, kterou pořádali v únoru zahrádkáři  ze ZO ČZS ve Víceměřicích. Na 12. ročníku ZELIÁDY se tentokrát sešlo celkem 119 vzorků různých pochoutek, které se utkaly v šesti kategoriích. A tak všichni návštěvníci mohli ochutnat kvašené zelí, nakládané okurky, kompoty, marmelády, mlsy a přílohovou zeleninu. Vše vyrobené z domácí vypěstované zeleniny a ovoce, upravené podle těch nejlepších rodinných receptů. Vzorkům se přidělovaly body. Po jejich sečtení byli vyhlášeni vítězové, kteří obdrželi diplomy a odměny. Svojí velmi aktivní činností je ZO ČZS ve Víceměřicích příkladem i pro další organizace. Nejbližší akcí, která následuje rovněž v únoru, je veřejná degustace pálenek Víceměřická gořalka.

vloženo: 2019-02-11

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 2/2018

VIII. zasedání Republikové rady ČZS; Zahrádkáři vysadili stromy republiky; Mladý zahrádkář 2018 - XXXI. ročník; Floristická soutěž 2018 - celostátní kolo; XV ročníků soutěže Mladý pěstitel; Usnesení z 8. zasedání RR ČZS; Úprava členského příspěvku; Organizační zajištění volebního roku 2019; Registrace, ukončení činnosti, výmazy a likvidace ZO; Zpráva Komise pěstitelské a odborné výchovy ČZS; Zpráva Kontrolní komise ČZS; Zpráva Komise pro práci s mládeží ČZS; Přehled o činnosti ZO a ÚS za rok 2017; Nový návrh stanov po připomínkovém řízení; Stanovy Českého zahrádkářského svazu, z.s.; Doplňující informace k GDPR;

vloženo: 2019-01-17

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři vysadili stromy republiky

Symbolicky nedaleko Česko-Slovenského pomezí vysadili předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík a předseda Slovenského zväzu záhradkárov Eduard Jakubek lípu srdčitou – strom české státnosti. Areál slovanského hradiště Pohansko, se tak stal svědkem vyjádření stále udržovaných intenzivních vztahů mezi oběma národy. Pamětní deska mezi dvěma vysazenými lípami bude trvalou připomínkou vztahu zahrádkářů k zemi, kde žijí.

vloženo: 2018-10-05

 

obr1 - - ->

Máte zájem o zahrádku v Praze – nebude to problém!

To, že je nyní o zahrádky v Praze nebývalý zájem, je všeobecně známé, vždyť jich schází dle odhadu nejméně 10 tisíc. A právě proto pražští zahrádkáři kandidují do magistrátu a městských částí, aby prosadily výstavbu nových osad a hlavně stabilizaci těch stávajících. Najdete je na kandidátce hnutí STAROSTOVÉ PRO PRAHU, které jako jediné přizvalo zahrádkáře ke spolupráci.

vloženo: 2018-09-21

 

- - ->

Blíží se konec převodu zahrádek členům od SPÚ

Připomínáme, že již nezbývá mnoho času do konce roku, kdy vyprší možnost převodu zahrádek v zahrádkových osadách od státu do vlastnictví členů podle zákona 503/2012 Sb. Pokud tedy máte v osadě pozemek v nájmu od státu a pozemek spravuje Státní pozemkový úřad, pospěšte si s podáním žádosti, ať o tuto možnost nepřijdete.

vloženo: 2018-09-12

 

obr1 - - ->

Vyhlašujeme soutěž o Jablko Flory Olomouc 2018

Všem zahrádkářům z Moravy i Čech, zdatným pěstitelům jablek oznamujeme, že se mohou pochlubit svými výpěstky na výstavišti Flory Olomouc na tradiční podzimní výstavě Hortikomplex 2018, která proběhne v termínu 4.10. - 7.10. 2018 Výherce soutěže čekají zajímavé hodnotné ceny. Stačí poslat dvě nejkrásnější jablka od každé odrůdy na Výstaviště Flora Olomouc.

vloženo: 2018-08-31

 

- - ->

Český rozhlas Region a časopis Zahrádkář oslaví své narozeniny

Daniel Hůlka, Leona Machálková, Josef Zíma i Marcela Holanová – ale nejen ti se představí na narozeninovém koncertu Českého rozhlasu Region v sobotu 8. září v Poděbradech.
Své 50. narozeniny zde bude slavit i časopis Zahrádkář. U našeho stánku se potkáte s Václavem Větvičkou a dalšími odborníky. A dobrá zpráva je, že vstup je úplně zadarmo - přijeďte, těšíme se na Vás.

vloženo: 2018-08-28

 

- - ->

Zveme vás na odborný zájezd z Domažlic do Rakouska

ÚS ČZS Domažlice organizuje již třetí odborný zahraniční zahrádkářský zájezd, tentokrát do Rakouska do oblasti Solné komory. Stěžejním bodem programu je návštěva ovocnářského sbírkového centra manželů Strasserových v Ohlsdorfu, kde je přes 2000 odrůd ovocných druhů. Zájezd se uskuteční v pátek 28.09.2018. Protože zbývá ještě několik posledních volných míst v autobuse, nabízíme je případným zájemcům. Program zájezdu a podmínky jsou uvedeny na webových stránkách ÚS ČZS Domažlice.

vloženo: 2018-08-14

 

- - ->

Zlikviduje Metropolitní plán většinu zahrádkových osad v Praze?

Poslední návrh Metropolitního plánu pro Prahu naznačuje, že až 75% zahrádkových osad čeká likvidace v souvislosti s předpokládanou výstavbou. Jsou totiž zahrnuty do zastavitelného území, a to znamená, že se v budoucnu mohou využít k výstavbě a s pokračováním osady se už dále nepočítá. A to se týká i zahrádkářů, kteří své zahrádky v osadách vlastní.

vloženo: 2018-08-10

 

- - ->

Floristická soutěž dominovala výstavě Květy

Finále soutěže se již tradičně konalo na výstavě KVĚTY v Lysé nad Labem. Do soutěže se sjelo 18 nejlepších soutěžících ze zemských kol. Výstava se letos nesla ve stylu hippies a tomu byla podřízena i celá soutěž. Nad soutěží převzala záštitu hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Na soutěžící pak čekaly dvě soutěžní disciplíny. První - uvázání luční kytice z dodaného materiálu, samozřejmě tak trochu ve stylu hippies. Další disciplína byla rozdělena - žáci: věneček do vlasů, junioři: přízdoba proutěného věnce, senioři: přizdobit maketu kytary ve stylu hippies.

vloženo: 2018-07-30

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 1/2018

VII. zasedání Republikové rady ČZS; Den země na Praze 3; Fotografická soutěž 2018; Výtvarná soutěž 2018; Floristická soutěž 2018; Dopis předsedy členům ČZS; Usnesení ze 7. zasedání RR ČZS; Zpráva předsedy na Republikové radě; GDPR ochrana osobních údajů; Zabezpečení osobních údajů na počítačích; Zpráva Kontrolní komise ČZS; Zpráva o činnosti komise pro odbornou činnost ČZS; Registrace, výmazy a likvidace ZO ČZS; Návrh nových stanov – připomínkové řízení; Ekonomické informace ze seminářů hospodářů; Vyhlášení soutěží ČZS pro rok 2019 ...

vloženo: 2018-06-25

 

- - ->

Staň se hvězdou floristiky jde do finále

Koncem května se konala zemská kola floristické soutěže "Staň se hvězdou floristiky". V Praze v ZO Na Skalce proběhlo 25. května české kolo a 31. 5. moravské v Prostějově ve Společenském domě. Na pořadu byla opět kulatá kytice na podání a vypichovaná miska. Celou soutěž řídí Komise pro práci s mládeží s výraznou pomocí profesionálních floristů a úroveň se každým rokem zvyšuje.

vloženo: 2018-06-11

 

- - ->

GDPR - Obecné nařízení o ochraně osobních údajů

Evropský parlament a Rada Evropy vydaly v dubnu 2016 Nařízení o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů, které má nabýt účinnosti dne 25. května 2018. Protože od vydání v roce 2016 nedošlo v České republice k právní úpravě, zajistil svaz aplikaci Obecného nařízení v našich organizacích, protože nařízení je bez ohledu na národní úpravu od konce května závazné! 24. března 2018 schválila Republiková rada ČZS na svém zasedání Metodický pokyn č. 1/2018, který stanoví pravidla k nakládání a zpracování osobních údajů ve smyslu nařízení EU. Metodický pokyn doplnila o potřebné formuláře včetně návodů, jak pro ZO tak pro ÚS ČZS. 

vloženo: 2018-04-27

 

obr1 - - ->

Den země na Praze 3

Již podruhé uspořádal v Praze 3 ČZS Den země. Za podpory Městské části Praha 3 se konal 18. dubna na Havlíčkově náměstí, které se po deváté hodině zaplnilo více než stovkou malých soutěžících. Všechny disciplíny byly zahradnické, počasí soutěžím přálo a učitelům dalo hodně práce dostat děti zpět do škol.

vloženo: 2018-04-20

 

- - ->

Svátek pro všechny zahradníky a zahrádkáře

Výstava FLORIA JARO ohromí nápaditými květinovými expozicemi symbolizujícími české dějiny. Návštěvníci se mohou těšit na dvě odlišná květinová aranžmá, která spojuje motto „Česká historie v květech“. Expozice zajistí přední české floristky Klára Franc Vavříková a Jarmila a Petra Pejpalovy. Svými výtvory oslaví 100. výročí založení Československé republiky a českou státnost s nejzajímavějšími historickými osobnostmi. Obě části výstavy zpestří soutěže Českého zahrádkářského svazu. Témata soutěží jsou „Jarní slavnost“ a „Kytička k výročí – ČR 1918“.

vloženo: 2018-04-11

 

- - ->

Budoucnost zahrádkových osad v Praze

V souvislosti s přípravou Metropolitního plánu hl. m. Prahy probíhá i rozsáhlý průzkum, který zahrnuje kromě osad sdružených pod ČZS i další spolky a sdružení, které zahrádkaří na území Prahy. Pokud vám není lhostejná budoucnost zahrádkových osad v Praze, přispějte svým názorem do dotazníku. Výsledkem má být Generel zahrádkových osad.

vloženo: 2018-04-11

 

- - ->

Motýli a rostliny ve skleníku Fata morgana

Od 3. dubna do 20. května bude možné už pošestnácté ve skleníku Fata Morgana Botanické zahrady hl.m. Prahy obdivovat živé pestrobarevné exotické motýly volně poletující mezi rostlinami, pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin.

vloženo: 2018-03-27

 

obr1 - - ->

Zažijte s časopisem Zahrádkář velikonoce již tento víkend

V Lysé nad Labem probíhá tradiční výstava Zemědělec, na které časopis Zahrádkář přináší zase řadu inspirací jak si doplnit a vyzdobit Velikonoce. Na stánku lze předplatit časopis Zahrádkář a k tomu získat truhlík od firmy Plastia. Přednost v expozici tentokráte dostaly pečené ozdůbky, ale tradiční kraslice uvidíte také. Přijeďte se podívat do neděle na výstavu, odnesete si mnoho dojmů a možná i květinový truhlík.

vloženo: 2018-03-22

 

- - ->

Předjaří na Pražském hradě 16.-25. 3.

Květiny, tapiserie a gobelíny. U příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky je šestá výstava Předjaří na Pražském hradě věnována péči státu o umělecké sbírky Pražského hradu. Konkrétně příkladu osudu tapisérií a gobelínů, jejich restaurování a využití ve výzdobě společenských prostorů. Ojedinělé spojení květinového korza přirychlených cibulovin a malé galerie tkaných obrazů jistě v každém z návštěvníků této oblíbené akce vyvolá efemérní prožitky.

vloženo: 2018-03-16

 

obr1 - - ->

Ve skleníku Fata Morgana rozkvetly orchideje

Botanická zahrada vás zve ve dnech 2.-25. března do skleníku Fata Morgana na výstavu Orchidejí. Otevřeno je od úterý do neděle, 9–18 hod. Výstava vás tentokrát zavede do lesů a hor jihovýchodní Asie. Ve skleníku Fata Morgana si studenti České zahradnické akademie Mělník vyzkouší propojit krásu asijské přírody se zajímavou kulturou této části světa. Výstavu doprovodí fotogalerie květů asijských orchidejí a mnoho zajímavostí z jejich života. Součástí výstavy bude i prodej orchidejí a dalších rostlin.

vloženo: 2018-03-06

 

- - ->

Kompostujete biologický odpad z domácnosti a ze zahrádky?

Pokud ne pak zpozorněte, kompost zlepšuje kvalitu vaší půdy na zahrádce. Kvalita půdy je určující pro kvalitu potravin a zdraví lidí. Hlavní funkcí půdy je nejen produkce potravin, ale především zadržování vody v krajině. Nejjednodušší formou zpracování organických zbytků je kompostování. Bioodpad je jediným druhem odpadu, který lze v domácích podmínkách velmi kvalitně recyklovat na cenné organické hnojivo. Právě na tuto jedinečnost zapomínáme, když bioodpad jako součást směsného komunálního odpadu vyvážíme na skládky nebo dokonce do spaloven. Zcela zbytečně tak utrácíme peníze za svoz, platíme za skládkování či spalování a přitom se ochuzujeme o potřebný kompost. Poučte se na stránkách o kompostování.

vloženo: 2018-02-28

 

- - ->

Sledujte s námi Zahrádkářské tipy na Českém rozhlasu

Vždy v pátek v 10:10 se na Českém rozhlasu Region - Praha a střední Čechy dozvíte aktuální rady co máte dělat v danou dobu na zahrádce a na co nezapomenout. Do poradny přispívá Ivan Dvořák z Ústředí ČZS. Na Zahrádkářské tipy se v textové podobě můžete podívat také na stránky ČR, kde najdete i minulé příspěvky.

vloženo: 2019-09-03

 

obr1 - - ->

Výstava o třídění odpadu a kompostování v Brně

Naučte se správně kompostovat a třídit odpad. Po celý březen se v botanické zahradě v Brně bude konat panelová Výstava o třídění odpadu a kompostování. Vernisáž se bude konat v pondělí 5. 3. v 15 hodin. Na výstavě uvidíte dokumentární filmy o recyklaci, herní prvky pro malé děti a krabice se smetím, které si můžete cvičně roztřídit do připravených nádob.

vloženo: 2018-01-30

 

- - ->

Přednáškové období pro zahrádkáře začalo

Odborná školení pro Svazové instruktory i zahrádkářskou veřejnost pravidelně připravuje 9 územních sdružení rozmístěných po celé ČR. Většina přednášek probíhá v zimním období. Přednášky, které v rámci školení můžete navštívit i vy, mají velmi široký záběr a určitě si své téma najdete. Pokud máte zájem, podívejte se, jaké přednášky se pořádají ve vašem regionu. Vybíráme pro vás: Praha - pěstování zeleniny, České Budějovice - degustace jablek, Plzeň - méně známé ovoce, Hradec Králové - okrasné rostliny, Olomouc - odrůdy brambor. Některé již nestihnete, ale na podzim zveřejníme další témata.

vloženo: 2018-01-02

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 2/2017

Český zahrádkářský svaz oslavil 60. výročí VI. Europom 2017. Fotografická soutěž 2017. Floristická soutěž 2017. Mezinárodní výstava ovoce a zeleniny v Zittau. Zpráva o činnosti komise pro odbornou činnost ČZS Návrh nových stanov ČZS Přehled o činnosti ZO a ÚS ČZS za rok 2016 Registrace, změny registrace a výmazy ZO. Zpráva o činnosti kontrolní komise ČZS Vyznamenání schválená na rok 2018 Ocenění k 60. výročí ČZS a další.

vloženo: 2017-12-02

 

obr1 - - ->

Zahrádkářská akce desetiletí sklidila úspěch

Čeští zahrádkáři v Olomouci ve dnech 5. – 8. října 2017 prožili největší zahrádkářskou událost desetiletí. Ve společnosti významných osobností zahrádkářského hnutí zde oslavili 60. výročí založení Českého zahrádkářského svazu. V rámci podzimní etapy Flora Olomouc zároveň hostili i mezinárodní výstavu Europom 2017.

vloženo: 2017-10-11

 

- - ->

Europom 2017, 6.-8. 10. Olomouc

ČZS ke svému 60. výročí pořádá prestižní evropskou přehlídku ovoce EUROPOM 2017, která se uskuteční na výstavě Flora Olomouc (5.-8. 10.). Hlavním cílem Europomu je propagace a podpora rozmanitosti ovocných druhů, jejich zachování a využití. ČZS se stal pořadatelem této prestižní pomologické akce z pověření evropského konsorcia. Europom prezentuje národní pěstitele, jejichž sortiment se vymyká nebo neměl dosud šanci se uplatnit v běžné nabídce. Hlavní odborný program začíná již v pátek v 9 hodin, těšíme se na vaši návštěvu.

vloženo: 2017-10-02

 

- - ->

Soutěž „Mladý pěstitel“

Územní sdružení ČZS Olomouc vyhodnotilo již 14. ročník soutěže pro žáky ZŠ ve svém okrese. Soutěžilo se o nejlepší zajímavě osázený truhlík, misku – např. s výpěstky květin i ovoce a zeleniny, koření apod. Pro osázení je třeba použít své vypěstované rostliny, u kterých si soutěžící vedou záznam o pěstování včetně fotodokumentace. O soutěži se více dočtete ve Zpravodaji 2/2017

vloženo: 2017-09-11

 

- - ->

Dožínky na Letné 2017

V pátek a sobotu 8.-9. září se na Letné před Zemědělským muzeem a Letenské pláni konaly farmářské trhy. ČZS zde měl svůj stánek s časopisem Zahrádkář a výběrem ze soutěží, které pořádá pro děti a mládež. Vstup na Dožínky byl společně s prohlídkou Národního zemědělského a Národního technického muzeum zdarma. Součástí Dožínek byly kulturní pořady a různé soutěže zaměřené na propagaci regionálních potravin, především drobných výrobců. Ve stáncích pak bylo možné nakoupit od medu, přes pečivo, uzeniny až po zavařeniny často z malých rodinných farem, nebo drobných soukromých provozoven - paleta chutí tak byla obrovská.

vloženo: 2017-09-09

 

obr1 - - ->

Volný čas na trojce

Ve středu 6. září pořádala městská část Praha 3 veletrh volnočasových aktivit pro děti a mládež. V rámci programu představil Český zahrádkářský svaz své soutěže, které pořádá především pro děti a mládež. Návštěvníci si otestovali své znalosti a odnesli řadu dárků.

vloženo: 2017-09-07

 

- - ->

Zveme vás na přeshraniční studijní zájezd z Domažlic do Bavorska

2. září navštívíme zahrádkářskou osadu a zážitkovou zahradu - Weihenstephan, Naučný a vzorový ovocnářský podnik - Deutenkofen, klášterní zahradu - Neukirchen bei Heiligen Blut. Zájezd pořádá ÚS ČZS Domažlice a nabízí ještě několik volných míst.

vloženo: 2017-08-01

 

obr1 - - ->

Předplatit si Zahrádkáře na výstavě Květy se vyplatí!

Časopis Zahrádkář připravil pro návštěvníky výstavy Květy 2017 mimořádnou nabídku předplatného.

vloženo: 2017-07-11

 

obr1 - - ->

Na výstavišti v Lysé projdete rajskou zahradou

Výstava Květy v Lysé nad Labem se ve dnech 13. - 16. července promění i díky expozici ČZS v rozkvetlou rajskou zahradu. Přijměte pozvání a podlehněte pokušení.

vloženo: 2017-07-11

 

- - ->

60 let ČZS v Domažlicích

Územní sdružení ČZS Domažlice uspořádalo k 60. výročí založení Českého zahrádkářského svazu slavnostní zasedání, kterého se zúčastnili i hosté z Bavorska, s nimiž ÚS Domažlice úzce spolupracuje. Na domažlické radnici přivítal přítomné místostarosta města Bc. Stanislav Antoš, který ocenil význam přeshraniční spolupráce a jeho význam pro česko-německé porozumění. 

vloženo: 2017-07-10

 

obr1 - - ->

Den životního prostředí v Prostějově

Český svaz ochránců přírody ve spolupráci se Zdravým městem Prostějov uspořádal dne 10. června na náměstí T.G.M v centru Prostějova Den životního prostředí. Ke své prezentaci byly přizvány organizace včetně Českého zahrádkářského svazu.

vloženo: 2017-06-28

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 1/2017

Přináší závěry z V. zasedání RR ČZS, pozvání předsedy na mezinárodní výstavu Europom, která se poprvé koná v ČR a zároveň k 60. výročí ČZS. Dále upravuje čestné členství včetně změny stanov, obsahuje informace o přípravě metropolitního plánu, elektronické evidenci tržeb pro ZO a dalších zákonů.

vloženo: 2017-06-23

 

obr1 - - ->

V Prostějově našli nejnadanější moravské floristy

Po úspěšných zemských kolech v Praze a Prostějově už známe všechny účastníky velkého finále Floristické soutěže ČZS, která se uskuteční 14. července na výstavě Květy v Lysé nad Labem.

vloženo: 2017-06-05

 

- - ->

Česká hvězda floristiky ČZS zazářila na Skalce

Koncem května se v Praze na Skalce uskutečnilo české zemské kolo floristické soutěže ČZS "Staň se hvězdou floristiky". Celkem do soutěže přijelo z celých Čech 22 soutěžících. K dispozici měli 2 hodiny času a bohatý rostlinný materiál a to především díky finanční podpoře Městské části Praha 3. Starostka Prahy 3, Ing. Vladislava Hujová se sama i přes svůj náročný program zúčastnila začátku soutěže.

vloženo: 2017-05-30

 

obr1 - - ->

Na dotace z Dešťovky nedosáhneme, SFŽP slibuje nový program

Podmínky dnes otevřeného dotačního programu Dešťovka neumožňují, aby se o podporu ucházeli zahrádkáři či zahrádkové osady. Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman však přislíbil, že v létě fond vypíše dotační program, který  umožní čerpat dotace i na budování zádržných nádrží pro dešťovou vodu i v zahrádkářských osadách...

vloženo: 2017-05-29

 

obr1 - - ->

Předseda ČZS informoval novináře o dění ve Svazu

Předseda Českého zahrádkářského svazu se ve čtvrtek 11. května sešel s novináři. Tématem neformální tiskové konference bylo 60. výročí založení ČZS, zahrádkářský zákon, uplynulá a nastávající pěstební sezóna, problém sucha, boj s invazními druhy i zájem ČZS budovat nové zahrádkové osady. Více ZDE

vloženo: 2017-05-11

 

obr1 - - ->

Školní Botanická zahrada v Praze 9 otevřela i o víkendech

Od května mohou zájemci navštívit školní Botanickou zahradu Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze 9 i během víkendů. Součástí botanické zahrady je rozsáhlý historický park a sbírkový tropický skleník. Školní Botanická zahrada shromažďuje více jak 5000 taxonů rostlin. Je členem Unie botanických zahrad ČR. Vstup je pro veřejnost bezplatný. 

vloženo: 2017-04-28

 

obr1 - - ->

Připravte zahradu na příchod mrazů

Ochlazení pod bod mrazu, očekávané na většině území ČR tento týden, může ohrozit úrodu teplomilných druhů ovoce. Podívejte se, co vše můžete udělat, aby vaše úroda byla postižena co nejméně.

vloženo: 2017-04-19

 

obr1 - - ->

ČZS odhalí na Floře Olomouc dvojí tvář rostlin

Od čtvrtka 20. dubna se na vás těšíme na prvním velké zahradnické výstavě letošního roku. Flora Olomouc letos poodhalí tajemství rostlinné říše. Mnoho nečekaného skrývá samozřejmě i letošní expozice Českého zahrádkářského svazu, kterou najdete v pavilonu C. 

vloženo: 2017-04-18

 

obr1 - - ->

Pomozte včelám žít - výzva spolku MÁJA

Včely zajišťují třetinu potravních zdrojů a většinu vitaminů v naší potravě, udržují rozmanitost rostlinných druhů a tím krásu přírody, kterou obdivujeme. Pochutnáváme si na medu a stále více využíváme léčebné účinky včelích produktů. A co za to včelám dáváme? Lány polí chemicky zbavujeme kvetoucích rostlin. Sekáme trávníky, lemy polí, remízky dříve, než mohou rozkvést. Kácíme pylodárné stromy...

vloženo: 2017-04-05

 

obr1 - - ->

Loni zakoupené rostliny vítodu mohou skrývat nebezpečí

Okrasné rostliny druhu vítod myrtolistý (Polygala myrtifolia), které loni zákazníci zakoupili v maloobchodní síti řetězců Hornbach a Bauhaus mohou být zasaženy nebezpečnou bakterií Xylella fastidiosa. V případě, že jste uvedené rostliny zakoupili, kontaktujte neprodleně Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). 

vloženo: 2017-03-31

 

obr1 - - ->

Máme poslední volná místa ve Floristickém kurzu

Český zahrádkářský svaz nabízí poslední volná místa ve Floristickém kurzu, který pořádá pro své členy v termínech 25. - 26. března  (Praha) a 1. - 2. dubna (Olomouc).

vloženo: 2017-03-01

 

obr1 - - ->

Zahradnictví - trilogie nejen pro zahrádkáře.

Do kin míří unikátní trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského, jejíž děj předchází oblíbeným Pelíškům! V hlavních rolích filmů Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník se představí celá plejáda známých českých herců - Aňa Geislerová, Ondřej Sokol, Jiří Macháček, Martin Finger, Klára Melíšková, David Novotný, Anna Fialová a další.

vloženo: 2017-02-13

 

obr1 - - ->

Máte rádi orchideje? Přijeďte na výstavu do Českých Budějovic.

Již jen do neděle 12. 2. můžete navštívit nádhernou výstavu orchidejí, sukulentních a jiných exotických rostlin. Pořádá jí Specializovaná základní organizace ČZS Orchidea České Budějovice a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

vloženo: 2017-02-09

 

obr1 - - ->

Na veletrh cestovního ruchu v Olomouci můžete i zdarma

Chystáte se ve dnech 10. a 11. února do Olomouce na veletrh služeb cestovního ruchu a aktivního životního stylu Tourism Expo? Odpovězte správně na 3 soutěžní otázky a při troše štěstí získáte 2 vstupenky zdarma.

vloženo: 2017-01-30

 

obr1 - - ->

Výstava v Poslanecké sněmovně

Dne 17. ledna 2017 byla slavnostní vernisáží zahájena třídenní výstava Českého zahrádkářského svazu v atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Společně s předsedou ČZS Stanislavem Kozlíkem ji zahájili místopředseda zemědělského výboru Ladislav Velebný a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

vloženo: 2017-01-20

 

obr1 - - ->

ČZS hledá posilu do svého týmu

Přijmeme asistentku marketingového oddělení.

vloženo: 2017-05-16

 

- - ->

Zahrádkářský speciál na ČT24

Pražští zahrádkáři. Ohrožený druh, který vymírá vlivem developerských aktivit, podporovaných některými radnicemi. Sledujte mimořádný pořad České televize 24. prosince od 12:32 na ČT24.

vloženo: 2016-12-22

 

obr1 - - ->

Krásné svátky a vydařený rok 2018

ČZS přeje všem svých členům a přátelům hodně osobních i pěstitelských úspěchů a životní spokojenosti v novém roce 2018.

vloženo: 2017-12-22

 

obr1 - - ->

Závěsný kalendář ČZS pro rok 2017

Pro všechny příznivce českých zahrádek jsme opět připravili nástěnný Kalendář ČZS pro 2017. Zaměřen  je tentokrát na staré odrůdy ovoce. Cena 45 Kč... VÍCE ZDE

vloženo: 2016-11-22

 

obr1 - - ->

Rozpoznat a zneškodnit.

Jak zakročit proti škůdcům na pokojových rostlinách? Aby byl boj účinný, je nutné správně určit, co nebo kdo rostlinu sužuje. Základní heslo zní: rozpoznat a zneškodnit. Více vám prozradí rostlinolékař Jaroslav Rod v rozhlasovém pořadu Českého rozhlasu - Hobby magazín. Poslechněte si i vy, jak se máte se škůdci vypořádat.

vloženo: 2016-11-14

 

- - ->

Rukověť zahrádkáře 2017

Právě vyšla další Rukověť zahrádkáře pro členy ČZS. Nyní je expedována na ÚS, následně bude dostupná pro jednotlivé ZO. Spektrum článků je široké, obsahuje popisy nových odrůd jádrovin, peckovin, výrobu cidru, pěstování humirkaki, věnuje se efektivní i zálivce a dalším zajímavostem.

vloženo: 2016-11-08

 

obr1 - - ->

Na Moravě hledali mladé talenty floristiky

Floristika, tedy umění pracovat s květinami a předávat dál jejich krásu ve formě kytic, věnců či vypichovaných misek, se na Moravě těší velkému zájmu. Prokázalo to i moravské zemské kolo Floristické soutěže ČZS, které se uskutečnilo 3. června v prostějovském Společenském domě.

vloženo: 2016-10-27

 

obr1 - - ->

Mečíky nadchly desetitisíce návštěníků

Pěstitelé mečíků, sdružení ve specializované organizaci Českého zahrádkářského svazu GLADIRIS, sklízeli na letní etapě výstavy Flora Olomouc nejen ovace návštěvníků, ale i uznání samotného Výstaviště

vloženo: 2016-10-27

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři oslaví půlstoletí s mečíky

Letní etapa výstavy Flora Olomouce se ve druhé polovině srpna každoročně halí do tisíců květů mečíků, kosatců, denivek a jiných cibulovitých a hlíznatých květin. Letošní expozice Českého zahrádkářského svazu v pavilonu A však bude v mnohém výjimečná.

vloženo: 2016-10-27

 

obr1 - - ->

Ořechy si vzít nenecháme

Označit muflona, kamzíka, pstruha duhového, "ořech", "kaštan", či řepu cukrovku za invazní druhy, které je třeba z české krajiny vymýtit, je úřední výmysl, kterému je třeba zabránit.

vloženo: 2016-10-24

 

obr1 - - ->

Předseda ČZS se sešel s premiérem Sobotkou

Předseda ČZS Stanislav Kozlík se ve čtvrtek 6. října sešel s premiérem ČR Bohuslavem Sobotkou. Hlavním bodem jednání byl zahrádkářský zákon, navazující legislativa, ale i další podpora zahrádkářské činnosti v regionech.

vloženo: 2016-10-06

 

obr1 - - ->

Je český česnek opravdu český?

V několika posledních letech se mezi spotřebiteli zvedl zájem o český česnek. Zatímco dříve chtěli lidé především levný česnek a tak dostávali ten čínský, dnes už opět sahají v obchodech po česneku českém. Jenže českého není dost. Dřívější klesající poptávka po českém česneku donutila pěstitele omezit či dokonce ukončit jeho pěstování.

vloženo: 2016-09-13

 

obr1 - - ->

Réva vinná pro malopěstitele a Vinárstvo a someliérstvo

Vydavateství Agriprint (Baštan) vydalo dlouho očekávanou publikaci Réva vinná pro malopěstitele od P. Pavlouška a L. Lampíře. O vínu by se vám ještě mohla hodit publikace Vinárstvo a someliérstvo

vloženo: 2016-09-02

 

obr1 - - ->

Za krásné jablko získáte nové pomocníky na zahradu

Nenechávejte si skvosty letošní úrody pro sebe. Vyberte od jedné odrůdy 2-3 nejkrásnější jablka, která se vám letos urodila a přihlaste je do soutěže Křišťálové jablko, vyhlášené redakcí časopisu Zahrádkář.

vloženo: 2016-08-30

 

obr1 - - ->

Paní Vlasta Sekerová oslavila 100 let

Zkušená zahrádkářka ze Šťáhlav, paní Vlasta  Sekerková oslavila začátkem srpna své sté narozeniny. Paní Vlasta se stále zajímá o dění v organizaci, i o novinky v zahradě. ZO Šťáhlavy a Územní sdružení ČZS region Plzeň přejí mnoho zdraví a elánu, do dalších let. Za ÚS ČZS region Plzeň JanUrban předseda.

vloženo: 2016-08-11

 

- - ->

Zemřela Ivana Diorová

S lítostí v srdci oznamujeme, že po krátké těžké nemoci v neděli 7. srpna zemřela Ivana Diorová z ekonomického oddělení Ústředí ČZS.

vloženo: 2016-08-10

 

obr1 - - ->

Zahrádkářský zákon na vládě

Dnes se začíná rozhodovat o další budoucnosti českých zahrádkářů. Vláda zaujme stanovisko k zahrádkářskému zákonu. 

vloženo: 2016-07-26

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři na výstavě Květy našli nové nadané floristy

Na letošní výstavě Květy se uskutečnilo i velkolepé finále soutěž ČZS Staň se hvězdou floristiky. Finalisté se skvěle vypořádali se zadáním, a sice vytvořit dekorace laděné ve stylu 30. let minulého století a vzdát hold tehdejší hvězdě československé kinematografie. A jak to dopadlo?

vloženo: 2016-07-19

 

obr1 - - ->

Výstavu Květy naladil ČZS do retrostylu 30. let

Podívejte se, co vás čeká na letošní výstavě Květy v Lysé nad Labem, která je otevřena až do neděle 17. července. Expozici ČZS najdete v hale B, tentokrát laděnou do retrostylu 30. let minulého století.

vloženo: 2016-07-15

 

obr1 - - ->

Zemřel RNDr. Josef Klimeš

S lítostí a zármutkem oznamujeme, že naše řady navždy opustil přítel RNDr. Josef Klimeš, dlouholetý místopředseda a v letech 1999-2004 předseda ČZS.

vloženo: 2016-07-04

 

- - ->

Nová tarifní struktura nebude nastavena na jistič

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková po skončení veřejného konzultačního procesu, kterého se účastnil i Český zahrádkářský svaz, potvrdila, že nová tarifní struktura nebude postavena na jistič.

vloženo: 2016-07-04

 

- - ->

Mladý zahrádkář už zná své vítěze

Již 29. ročník soutěže proběhl tentokráte v Praze. Zázemím se stala Střední odborná škola stavební a zahradnická v Praze 9. Nezapomenutelnou se pro účastníky stala prohlídka školní botanické zahrady s krásným skleníkem.

vloženo: 2016-06-21

 

obr1 - - ->

Vodu nemůžeme spoutat, můžeme se s ní ale naučit hospodařit

Povodně i sucho nás poučily, že rychlá řešení mohou být kontraproduktivní. Na to, jak zlepšit vodní poměry v České republice a jak tomu mohou být nápomocní zahrádkáři, jsme se zeptali předsedy Spolku Aquarius - Vodnář, SAV ing. Petra Víta.

vloženo: 2016-06-07

 

obr1 - - ->

Vybrali jste si svého vinaře?

Chardonnay Petra Novotného z Čejkovic rozhodně stojí za ochutnání. Na Celostátní výstavě vín ČZS v Břeclavi se tento vinař stal šampionem výstavy a odnesl si i Cenu ministra zemědělství ČR ing. Mariana Jurečky.

vloženo: 2016-05-30

 

obr1 - - ->

Najděte si svého vinaře

Český zahrádkářský svaz pořádá ve dnech 27 . – 28. května Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí, která nabídne výjimečnou možnost ochutnat vína produkovaná malovinaři z jižní Moravy, Čech, Slovenska a Rakouska. 


vloženo: 2016-05-19

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři složí poctu Karlu IV., zakladateli vinic, chmelnic a sadů

Letošní jarní zahradnická výstava Flora se ponese v duchu největšího Čecha. Do časů krále vlasti Karla IV. přenese návštěvníky také expozice České zahrádkářského svazu nazvaná "Byl Karel IV. první český zahrádkář?"

vloženo: 2016-04-20

 

obr1 - - ->

Zájezd na EUROPOM 2016

Vážení přátelé zahrádkáři, Ústředí ČZS připravuje ve spolupráci s cestovní kanceláří CAMPANATOUR zájezd do Lucemburska na prestižní ovocnářskou výstavu EUROPOM 2016. Případní zájemci se mohou přihlásit do konce dubna. V příštím roce se bude EUROPOM 2017 konat v ČR a pořadatelem se pod záštitou ministerstva zemědělství stal ČZS.

vloženo: 2016-04-08

 

- - ->

Hospodaření odborových organizací a spolků

Nová publikace od Nakladatelství SONDY by měla pomoci především hospodářům ZO a ÚS. Zahrnuje oblasti práva daní a účetnictví pro subjekty nevýdělečné sféry. Jde o zcela aktualizovaný metodický výklad k 1. 3. 2016. Objednat lze na Ústředí ČZS.

vloženo: 2016-04-06

 

- - ->

Besedy o změnách v energetice i ochraně spotřebitele

Energetický regulační úřad připravuje sérii regionálních besed s občany, které budou věnovány změnám v energetice i ochraně spotřebitelů. Nejbližší setkání se uskuteční v Opavě.

vloženo: 2016-04-06

 

obr1 - - ->

Dešťovka na zahradě

Spolek Zvonečník, časopis Zahrádkář a Národní zemědělské muzeum vyhlašují soutěž pro všechny zahrádkáře se zájmem o využívání dešťové vody. Pochlubte se a vyfotografujte své nebo zajímavé svody dešťové vody, nádrže či závlahy. V kategorii "Kutil" soutěží přímo autoři nápadů a v kategorii "Lovec nápadů" dokumentátoři zajímavých řešení.

vloženo: 2016-04-05

 

obr1 - - ->

Vitásková, ERÚ: platit by měli zejména ti, kteří způsobili problémy v síti

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v sobotu 19. března vystoupila na zasedání Republikové rady ČZS, kde zástupcům územních sdružení z celé České republiky vysvětlovala nutnost změn tarifní soustavy a nastínila další možný vývoj cen elektřiny.

vloženo: 2016-03-20

 

obr1 - - ->

Přijďte si pro truhlík v hodnotě 250 Kč

Chcete mít letos doma skutečně originální a opravdu levnou jarní výzdobu? Pak určitě vyrazte na pražské Výstaviště v Holešovicích, kde se ve dnech 18. a 19. března konají Jarní trhy.

vloženo: 2016-03-15

 

obr1 - - ->

Předsedkyně ERÚ Vitásková navštíví zasedání RR ČZS

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v sobotu 19. března navštíví zasedání Republikové rady Českého zahrádkářského svazu, kde bude zástupcům českých zahrádkářů z celé České republiky odpovídat na dotazy týkající se případných změn plateb za elektřinu. Nedávný návrh mj. zahrnoval zrušení víkendových tarifů elektřiny.

vloženo: 2016-03-02

 

- - ->

Hlasujte s námi pro strom roku!

V roce 2014 první místo obsadila 250 let stará Opatovická borovice, v roce 2015 zvítězila Tisíciletá lípa v Tatobitech, v roce 2016 800 let stará lípa z Lipky u Horního Bradla, kdo bude následovat, můžete ovlivnit i vy.

vloženo: 2016-02-24

 

- - ->

Jarní nabídka nakladatelství Baštan

Nakladatelství Baštan, které pro ČZS nedávno vydalo publikaci Metodiky ochrany zahradních plodin, (můžete ji objednat u nás) nyní nabízí některé publikace v rámci balíčku s výraznou slevou.

vloženo: 2016-02-22

 

obr1 - - ->

Předseda ČZS: O víkendový tarif elektřiny budeme bojovat

Návrh nové tarifní struktury pro ceny elektřiny byl hlavní tématem čtvrtečního diskusního pořadu „Máte slovo“ Michaely Jílkové. Zájmy českých zahrádkářů, ale i chatařů, chalupářů a seniorů obhajoval z publika předseda ČZS Stanislav Kozlík.

vloženo: 2016-02-19

 

- - ->

Miss Kompost

Koncem ledna byla soutěž o nejhezčí kompost vyhodnocena. Soutěž je určená pro zkušené kompostáře i začátečníky. Její hlavní myšlenkou je zprostředkovat neformální prostor pro výměnu postřehů a zkušeností stejně jako inspirovat na základě reálných úspěchů.

vloženo: 2016-02-17

 

obr1 - - ->

Setkání s novináři na téma sucho

Zákaz napouštění bazénů a umývání aut v době sucha chápeme, ale vaši úrodu budeme bránit. Takový je hlavní závěr setkání předsedy ČZS s novináři, které se uskutečnilo 11. února v Praze. 

vloženo: 2016-02-15

 

obr1 - - ->

Floristický kurz ČZS již v březnu

Baví vás floristika? Kytici oslavenci zásadně nekupujete, ale vážete sami? Váš dům či byt o Vánocích či Velikonocích pravidelně zkrášlují tematické dekorace? Rozviňte své znalosti a dovednosti ve Floristickém kurzu ČZS. 

vloženo: 2016-02-04

 

obr1 - - ->

Diář městského zahradníka má tvář časopisu Zahrádkář

Chcete skutečně něco neotřelého? Pořiďte si diář, jehož každý kousek je originál, má neotřelý obal s retro tváří časopisu Zahrádkář. Je ručně vyráběný, ekologický i ekonomický a každý rok jej naplníte novým obsahem. 

vloženo: 2016-01-19

 

- - ->

Celostátní výstava vín 27.-28. 5.

Výstavu pořádá ÚS ČZS Břeclav pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a patronací starosty města. Zavítejte na Podluží ochutnat nejkvalitnější vína z jižní Moravy, Čech, Slovenska a příhraniční Rakouska.

vloženo: 2016-01-12

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 2/2015

Přináší informace z II. zasedání Republikové rady ČZS, na kterém přednesl předseda Stanislav Kozlík svůj návrh nového směru rozvoje Svazu. Byla přijata nová pravidla pro svazová ocenění, bylo schváleno doplnění Stanov Svazu a další. Zpravodaj je dostupný ke stažení na našich stránkách.

vloženo: 2015-11-20

 

obr1 - - ->

Soutěž Mladý zahrádkář pro juniory zahájena

ČZS letos vyhlásil novou kategorii soutěže Mladý zahrádkář - pro juniory. Místní a okresní kola jsou nahrazena online soutěží na našich webových stránkách. Soutěž Mladý zahrádkář - kategorie pro juniory je určena výhradně pro studenty učilišť, středních škol, a odpovídajících ročníků gymnázií.

vloženo: 2015-11-15

 

- - ->

Rukověť zahrádkáře 2016

Právě vyšla další Rukověť zahrádkáře pro členy ČZS. Na územní sdružení bude expedována koncem října, následně bude dostupná pro jednotlivé ZO. V letošním roce se zaměřuje více na léčivé rostliny, zeleninu a růže.

vloženo: 2015-10-23

 

obr1 - - ->

Kalendáře pro rok 2016

Vážení přátelé, podařilo se nám pro Vás opět zajistit týdenní stolní kalendář Zahrádkářův rok 2016 za velmi nízkou cenu. Zároveň vám nabízíme závěsný měsíční Kalendář ČZS 2016 vhodný k prezentaci ČZS.

vloženo: 2015-10-15

 

obr1 - - ->

Zkrášlujeme okolí

Vlasta Čablová je nejen mezi členy ČZS známá jako všestranná kolegyně, která je vždy ochotná pomoci při pořádání dětských či jiných svazových akcí. Málokdo však tuší, že právě ona stojí i za útulnou atmosférou jedné holešovské cukrárny.

vloženo: 2015-10-03

 

obr1 - - ->

Osada Malina láká skvělé umělce i veřejnost

Není to poprvé, co se brněnská ZO ČZS Malina - Kraví hora otevřela veřejnosti. Na Den otevřených dveří se letos dostavily takové hvězdy, jako držitel přestižení literární ceny Magnesia Litera pro rok 2015 Martin Reiner, členové Filharmonie Brno a písničkář Matěj Metoděj Štrunc. Bohatý program přilákal více než stovku návštěvníků.

vloženo: 2015-09-10

 

obr1 - - ->

ČZS má 13 nových floristek

Letní etapa Flory Olomouc posloužila tentokrát i jako kulisa pro závěrečnou část Floristického kurzu, který uspořádal Český zahrádkářský svaz pro své členy.

vloženo: 2015-08-27

 

obr1 - - ->

Chystáte se na Floru Olomouc? Soutěžte o vstupenky

Český zahrádkářský svaz se i letos zúčastní letní etapy zahradnické výstavy Flora Olomouc. V pavilonech B a C najdete stovky květin a tradiční či méně známé druhy ovoce a zeleniny. Letošní expozice ČZS nese motto "Od semínka ke sklizni" a kromě jiného představí i zajímavé alternativy při množení rostlin.  

vloženo: 2015-08-05

 

obr1 - - ->

Botanická zahrada vystavuje stovky klobouků a kabelek z přírodních materiálů

Po celý srpen si můžete v pražské botanické zahradě v Troji prohlédnout unikátní výstavu téměř 500 klobouků a kabelek z celého světa, při jejichž výrobě byly použity rozmanité přírodní materiály.

vloženo: 2015-07-30

 

obr1 - - ->

Jak se rodí nová generace zahrádkářů

V malém jihočeském městečku Křemže vyrůstá 17 mladých zahrádkářských talentů. V kroužku nazvaném poeticky Zahradníček se pod vedením členky ZO ČZS Kristýny Nejedlé seznamují děti od 6 do 10 let se základy pěstování a ošetřování rostlin. Zájem o tento kroužek přitom překvapil samotnou organizátorku. 

vloženo: 2015-06-25

 

- - ->

Celostátní kolo soutěže Mladý zahrádkář

Ve dnech 12.-14. června se konala v Rakovníku na Střední zemědělské škole celostátní soutěž Mladý zahrádkář. Letos se soutěže zúčastnilo 69 soutěžících a otázky i poznávačka byly opět dosti těžké. Všechny otázky, rostliny v poznávačce i výsledné pořadí soutěžících je zveřejněno v části stránek věnované této soutěži.

vloženo: 2015-06-24

 

- - ->

Probíhají okresní kola soutěže Mladý zahrádkář

V Nejdku se pod záštitou Karlovarského kraje 15. května konalo karlovarské kolo soutěže Mladý zahrádkář. Soutěž probíhala v DDM Nejdek, účastnilo se jí 42 žáků. Soutěž Mladý zahrádkář vyvrcholí celostátním kolem ve dnech 12. až 14. června v Rakovníku.

vloženo: 2015-06-02

 

- - ->

Vědomostní soutěž 2015 vyhodnocena

Soutěž mladých včelařů, chovatelů, myslivců, rybářů a zahrádkářů - 2015 byla vyhodnocena. Nejlepším řešitelům předali ceny zástupci zájmových svazů 23. 5. 2015 na mezinárodní výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem. Za ČZS Mgr. Vlasta Ambrožová, předsedkyně komise pro práci s mládeží.

vloženo: 2015-05-28

 

obr1 - - ->

Floristka ČZS skončila na mistrovství ČR 6.

Naše kolegyně Pavlína Švecová skončila na mistrovství České republiky floristice – Děčínská kotva na krásném 6. místě v kategorii seniorů, tedy profesionálních floristů.  V dílčích disciplínách „Slavnostní kytice“ a „Aranžmá ve tvaru sloupu“ získala 5. místo.


vloženo: 2015-05-17

 

obr1 - - ->

ČZS má svou zástupkyni na Děčínské kotvě

Mistrovství floristicky ČR Děčínská kotva má za sebou první soutěžní den a floristé první tři úkoly. Mezi devíti soutěžích v kategorii seniorů skvěle bojuje i architektka výstav Českého zahrádkářského svazu a profesionální floristka Pavlína Švecová. V prvním úkolu měli soutěžící vytvořit květinovou dekoraci stolu pro oddávajícího, v dalším svatební kytici či dekoraci do ruky či na ruku.

vloženo: 2015-05-13

 

obr1 - - ->

ČZS má své zastoupení na Děčínské kotvě

Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva začíná již 13. května a své "želízko v ohni" zde bude mít tentokrát i Český zahrádkářský svaz. O titul Mistr florista se spolu s předními českými floristy bude ucházet i architektka výstav ČZS Pavlína Švecová, a to v kategorii seniorů, tedy profesionálních floristů.                                                  .                                                

vloženo: 2015-05-12

 

obr1 - - ->

Pěstitelský box Rokosan putuje do jižních Čech

Naše soutěž o box na předpěstování rostlin Mini garden má svého vítěze. Šance na výhru v hodnotě 1350 Kč byla velmi vysoká, o cenu totiž bojovaly pouze dvě soutěžící, kterým moc děkujeme za účast a krásné příspěvky... více ZDE

vloženo: 2015-05-12

 

obr1 - - ->

Navštivte o víkendu zámek ve Ctěnicích a připravte se na léto

Jestli se chystáte osázet letní truhlíky na parapety, terasy a balkóny a jste z Prahy a okolí, určitě si zavítejte v sobotu 16. či v neděli 17. května na zámek ve Ctěnicích.

vloženo: 2015-05-11

 

obr1 - - ->

Otevíráme se okolnímu světu

Mnozí zahrádkáři často čelí kritice, že jsou jejich osady uzavřeným společenstvím lidí, kteří zahrádky užívají pro svou osobní potřebu a svému širšímu okolí toho příliš nenabízejí. Jak lze tento postoj měnit ukázali nedávno například zahrádkáři ZO ČZS Malina na Kraví hoře v Brně. Máte strach otevřít své branky do osad? Pojďte hledat inspiraci …

vloženo: 2015-05-05

 

obr1 - - ->

Expozice ČZS na jarní Floře zaujala

Expozice Českého zahrádkářského svazu  „Zahrádka dá smysl vašim smyslům“, získala na jarní etapě zahradnické výstavy Flora Olomouc od odborné poroty 1. místo v kategorii největších výstavních prostor (nejlépe řešená expozice).                                                                                        

vloženo: 2015-04-25

 

obr1 - - ->

Navštivte expozici ČZS na jarní Floře

Chystáte se navštívit jarní zahradnickou výstavu Flora Olomouc (23. – 26. dubna)? Pak se nezapomeňte zastavit expozici Českého zahrádkářského svazu v pavilonu C, kde vám dokážeme, že „Zahrádka dá smysl vašim smyslům“. 


vloženo: 2015-04-21

 

- - ->

Úspěšné roubování ovocných dřevin

ČZS vydal pro své členy filmové DVD s názorným postupem roubování zlepšeným způsobem za kůru. Pořadem provází autor Jaroslav Matejsek.                     

vloženo: 2015-04-09

 

obr1 - - ->

Soutěžte o sadu na pěstování firmy Rokosan

Pracujete s dětmi a hledáte pro ně poučení i zábavu? Zúčastněte se naší soutěže o vzdělávací sadu Mini garden na předpěstování rostlin v hodnotě 1350 Kč, slovenského výrobce hnojiv, firmy Rokosan.

vloženo: 2015-04-07

 

obr1 - - ->

Rosteme a rozkvétáme

Nové vedení Českého zahrádkářského svazu, vzešlé z podzimních voleb, pokračuje v přeměně svazu v moderní spolek, jenž cílí na podporu komunit i větší atraktivitu pro mladší ročníky. Prvním projektem, který má ukázat novou tvář českých zahrádkářů, se stal Floristický kurz ČZS uspořádaný v Praze a v Olomouci.

vloženo: 2015-03-28

 

obr1 - - ->

Školíme nové floristky pro Čechy a Moravu

Kurz floristiky ČZS měl v pátek 20. března svou premiéru na Výstavišti Flora v Olomouci. V pavilonu E se členky ČZS z Moravy se zájmem o floristiku a aranžování zúčastnily dvoudenního odborného kurzu zaměřeného na vazbu kytic a tvorbu dekorací.

vloženo: 2015-03-24

 

obr1 - - ->

Prestiž ČZS roste, zvyšujme iniciativu v regionech

V sobotu 21. března se uskutečnilo první zasedání republikové rady ČZS zvolené na sněmu v listopadu 2014. Nosným tématem projevů i diskusí byla nová programová orientace svazu. Přítomní zástupci 60 územních sdružení hovořili s užším vedením mj. o postavení krajských koordinačních rad, práci s mládeží či zavedení  systému, který by Ústředí umožnil přímou komunikaci se členy ČZS v regionech.

vloženo: 2015-03-23

 

obr1 - - ->

V Trenčíne nájdete novinky a tipy pre záhradu

Začiatok apríla patrí už tradične na výstavisku Expo Center Trenčín mimoriadne obľúbenému veľtrhu Záhradkár. Jeho v poradí už 21. ročník ponúkne 8. až 11. apríla nielen bohatý sortiment záhradkárskych potrieb a pomôcok, ale aj úžitkové a okrasné rastliny, osivá, postrekové látky, minerálne hnojivá, skleníky a malú poľnohospodársku techniku.

vloženo: 2015-03-19

 

- - ->

Závazný výklad postupu při zápisu pobočných spolků ČZS do spolkového rejstříku

Vážení přátelé zahrádkáři, teprve koncem února jsme na základě opakovaného jednání s předsedou a úředníky Rejstříkového soudu dospěli k závaznému výkladu postupu při zápisu do spolkového rejstříku pro naše pobočné spolky. Postup je zveřejněn dále...

vloženo: 2015-03-09

 

obr1 - - ->

Vědomostní soutěž pro mládež do 17 let

Je vám blízké nejen zahrádkaření, ale i včelařství, rybářství, myslivost a chovatelství? Pak právě pro vás je připravena velká znalostní soutěž, na které se kromě Českého svazu včelařů a dalších odborných svazů podílí i Český zahrádkářský svaz.  Soutěže se mohou zúčastnit všichni mladí přátelé, kteří v letošním roce dovrší nejvýše 16 let. A protože jdeme s dobou, nemusíte jako dříve nic posílat poštou, stačí vyplnit internetový formulář.

vloženo: 2015-04-07

 

obr1 - - ->

Staňte se lektory floristiky

Baví vás floristika? Kytici oslavenci zásadně nekupujete, ale vážete sami? Váš dům či byt o Vánocích či Velikonocích pravidelně zkrášlují tematické dekorace? Chcete se přiučit tomuto krásnému řemeslu od profesionálních floristů? Jste ochotní své nabyté vědomosti dále šířit mezi členy ČZS a pracovat s mládeží? A občas si i něco přivydělat?

Pak hledáme právě vás!

vloženo: 2015-03-09

 

obr1 - - ->

Volná vstupenka na FOR GARDEN 2015

V březnovém vydání časopisu Zahrádkář najdete nejen volnou vstupenku na zahradnický veletrh FOR GARDEN 2015 (běžná cena 150 Kč), ale také 33% slevový kupón na výstavu Zemědělec v Lysé nad Labem a kupón na 35% slevu sady kvalitních nožů KDS Sedlčany. 

vloženo: 2015-03-09

 

- - ->

Osvobození od správních poplatků

V souvislosti s ověřováním čestných prohlášení funkcionářů nezbytných k provedení registrace pobočných spolků ve veřejném rejstříku připomínáme, že Český zahrádkářský svaz je jako spolek (občanské sdružení) osvobozen od správních poplatků za ověření podpisu.

vloženo: 2015-03-09

 

obr1 - - ->

Metodiky ochrany zahradních plodin

Obáváte se škůdců či chorob na vašich rostlinách, máme pro Vás řešení. Povolené přípravky na ochranu rostlin najdete v naší publikaci, kterou ČZS vydal původně jen pro své členy a v rámci členství jí obdržely všechny základní organizace. Další zájemci si mohou stále publikaci objednat na Ústředí ČZS za 150 Kč.

vloženo: 2016-03-29

 

obr1 - - ->

Nový předseda ČZS se setkal s novináři

Zahrádkářský zákon a budoucnost Českého zahrádkářského svazu byly hlavními tématy první schůzky nového předsedy ČZS Stanislava Kozlíka se zástupci médií. Redaktorům ČTK, celostátních deníků, týdeníků i tematických magazínů předseda 29. ledna představil novou vizi českých zahrádkářů, která vzešla z listopadového volebního sněmu ČZS ...VÍCE ZDE.  

vloženo: 2015-01-29

 

- - ->

Přes deset procent plochy ČR pokrývá beton a asfalt

Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) varuje před pokračujícím záborem zemědělské půdy. V současné době je zastavěno již 10,6 procenta území celé České republiky, což je od roku 2000 nárůst o 3,5 procenta. Za toto období přibylo 28.700 ha zastavěných a ostatních ploch.

vloženo: 2014-12-17

 

obr1 - - ->

Poškodí námraza stromy?

Námraza, která dnes pokryla Českou republiku, by mohla být pro stromy nebezpečná, pokud by mrholení s teplotami kolem bodu mrazu pokračovalo v dalších dnech a vytvořila se vrstva ledu silnější než 1 cm.  Více ZDE.

vloženo: 2014-12-02

 

obr1 - - ->

V čele ČZS stanul Stanislav Kozlík

Novým předsedou Českého zahrádkářského svazu pro období 2015 - 2019 se stal Stanislav Kozlík (41) ze ZO Skalka v okrese Hodonín.  (více ZDE).

vloženo: 2014-11-29

 

obr1 - - ->

Milovníci vína sa stretnú v Trenčíne, 4.-5. 12.

Milovníci vína sa stretnú v Trenčíne. Od 4. do 5. decembra 2014 sa v priestoroch výstaviska Expo Center Trenčín uskutoční 10. ročník medzinárodnej výstavy vína, vody a destilátov VINUM LAUGARICIO. Pestrú ponuku slovenských a zahraničných vín doplní gastro zóna s pochutinami. Návštevníci sa môžu tešiť na verejnú degustáciu súťažných vín a destilátov z medzinárodnej prehliadky vín VINOFORUM 2014 a súťaže destilátov a ušľachtilých liehovín Šampión výstavy VINUM LAUGARICIO 2014. Novinkou bude aukcia vzácnych vín a tombola pre návštevníkov. Viac na www.expocenter.sk.

vloženo: 2014-11-21

 

obr1 - - ->

Kalendář ČZS pro rok 2015 za 24 Kč

Cenu Kalendáře ČZS pro rok 2015 se podařilo díky zájmu členů snížit z původních 34 Kč na 24 Kč. Kalendáře odesíláme dle objednávek ve 2. polovině listopadu.

vloženo: 2014-11-06

 

- - ->

Týdenní stolní kalendář Zahrádkářův rok 2015

Vážení přátelé, podařilo se nám pro Vás opět zajistit týdenní stolní kalendář Zahrádkářův rok 2015 za velmi nízkou cenu. Jde o stejný kalendář, který bude vkládán k lednovému vydání časopisu Zahrádkář pro přímé předplatitele. Pro členy ČZS platí jednotná cena 35 Kč.

vloženo: 2014-10-15

 

- - ->

Zveme vás na výstavu Jahrada do Trenčína

Výstavisko v Trenčíne bude už po piatykrát ogranizovať výstavu Jahrada, ktorá je  oslavou úrody, ovocia a kvalitných potravinárskych produktov s dôrazom na záhradkárske potreby.

Aj tento rok pripravujeme zaujímavý odborný sprievodný program v spolupráci so Slovenským zväzom záhradkárov a Ovocinárskou úniou SR. Návštevníci sa môžu tešiť na praktickú školu pre záhradkárov a cenné rady od predsedu Slovenského zväzu záhradkárov Eduarda Jakubeka, ktorý návštevníkom poradí ako sa správne postarať o jesennú záhradu a taktiež prinesieme na pôdu výstaviska tie najkrajšie jablká a hrušky, ktoré sa v roku 2014 urodili.

vloženo: 2014-10-09

 

obr1 - - ->

Volby dávají novou naději zahrádkářům v Praze

Kandidát na primátora Prahy Miloslav Ludvík chce zachovat a dále podporovat pražské zahrádkové osady. Slibuje podporu smysluplnému využití volného času na zahrádkách a především chce zastavit nadvládu developerů, kteří zahrádkáře v Praze nejvíce ohrožují. Čtěte celé prohlášení -->

vloženo: 2014-10-09

 

obr1 - - ->

ČZS představil cestu révy vinné Evropou

Český zahrádkářský svaz  pokračuje v unikátním projektu, který představuje cestu ovocných druhů napříč historií. Po rodokmenu jablek, sestaveném v roce 2013, představil návštěvníkům letošního Hortikomplexu (2. – 5. října 2014) rodokmen nejznámějších odrůd révy vinné.

vloženo: 2014-10-07

 

- - ->

Postup při registraci organizačních jednotek ČZS ve spolkovém rejstříku

Vážení přátelé, podle nově platných zákonných předpisů nás čeká velmi rozsáhlý a pro všechny administrativně náročný úkol, kterým jsou nové registrace všech územních sdružení a základních organizací ČZS ve spolkovém rejstříku, kde mají být evidovány všechny spolky s vlastní právní subjektivitou, které vznikly přeměnou z občanských sdružení.

vloženo: 2014-09-25

 

obr1 - - ->

Kalendář ČZS pro rok 2015 - aktuální cena 34 Kč

Hledáte vhodný dárek k vánocům, narozeninám či výročí, který potěší každého zahrádkáře? Chcete někomu originálně poděkovat za jeho práci a nadšení? ČZS nabízí za výrobní cenu závěsný Kalendář ČZS pro rok 2015. Cena kalendáře nepřesáhne 34 Kč + balné a poštovné, ale může být i nižší... VÍCE ZDE

vloženo: 2014-09-12

 

obr1 - - ->

V Litoměřicích najdete inspiraci pro úpravu zahrádky

Návštěvníci Výstaviště v Litoměřicích si od 12. září budou moci prohlédnout ukázku zahradnické architektury. Na ploše cca 61 m2 se bude za pavilonem “K“ ve společnosti českých zahradnických firem prezentovat i Český zahrádkářský svaz (ČZS), který představí tradiční prostor české zahrádky.

vloženo: 2014-08-28

 

obr1 - - ->

PRÁCE NA ZAHRÁDCE 2015

Dovolujeme si Vám nabídnout 16. pokračování oblíbeného týdenního stolního kalendáře RNDr. Stanislava Pelešky. Pro členy platí u hromadných objednávek výrazná sleva.

Kalendář vás opět provede celoročními starostmi i radostmi zahrádkáře. Připomene co a kdy zasít, zasadit, ošetřit proti škůdcům a plevelům, a další.

vloženo: 2014-08-19

 

obr1 - - ->

Na výstavě v Lysé poradí s neznámými odrůdami

Pokud si nejste jistí, která odrůda ovoce roste na vaší zahrádce, můžete si nechat vzorky určit v ovocnářské poradně Českého zahrádkářského svazu. Oproti minulým rokům však nenajdete poradnu na Zahradě Čech v Litoměřicích, ale na podzimní výstavě Zemědělec, která se letos uskuteční v prostorách Výstaviště v Lysé nad Labem ve dnech 9. – 12. října.

vloženo: 2014-08-18

 

- - ->

Ústavní soud mění uplatnění slevy na dani pro důchodce

Pracující důchodci mohou nově uplatnit daňovou slevu ne­jen za rok 2014 ale i za rok 2013. Stát se tak nakonec rozhodl na základě letošního rozhodnutí Ústavního soudu, který ode­brání slevy pracujícím důchodcům bývalou vládou označil za diskriminační.

vloženo: 2014-11-11

 

obr1 - - ->

V expozici ČZS na letní Floře najdete relax, poradnu i posezení u vína

Český zahrádkářský svaz ukáže návštěvníkům letošní mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc, že užitková zahrada nabízí nejen práci, ale i mnoho prostoru pro krásná zákoutí a odpočinek.

vloženo: 2014-08-01

 

- - ->

Registrace organizačních jednotek svazu ve spolkovém rejstříku

Podle § 120 a 229 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, musí být všechny spolky a pobočné spolky (ČZS i jeho organizační jednotky) zapsány ve spolkovém rejstříku. K jejich převodu mělo z dosavadního registru MV dojít do konce března. Bohužel se stále množí případy, kdy některé základní organizace převedeny do spolkového rejstříku nejsou.

vloženo: 2014-07-17

 

obr1 - - ->

Co pečou pasáčci? Máršmelouny !

Práci s mládeží věnuje Český zahrádkářský svaz dlouhé roky mnoho úsilí. Při nedávné výstavě Květy v Lysé nad Labem se proto naše nejmladší příznivce rozhodl potěšit tzv. kolem štěstí, od něhož si každý soutěžící odnesl pozornost v podobě drobných propagačních předmětů ČZS.

vloženo: 2014-07-16

 

obr1 - - ->

Známe hvězdy floristiky pro rok 2014

Na výstavě Květy v Lysé nad Labem se v pátek 11. července představily vycházející hvězdy české floristiky. V soutěži pořádané Českým zahrádkářským svazem se jako nejlepší aranžér v kategorii žáků projevil Marek Kučírek z Kolína, v kategorii juniorů Daniela Mlčúchová z Karviné a v kategorii seniorů Helena Berčáková z Prostějova.

vloženo: 2014-07-16

 

obr1 - - ->

Nový barevný zpravodaj členy ČZS zaujal

Nový Zpravodaj ČZS, který od dubna letošního roku nahradil dosavadní Věstník, sklidil mezi členy ČZS nejen pozitivní ohlasy, ale i zájem podílet se aktivně na jeho obsahu. Jeho přínos pro vnitrosvazový život ocenili mj. i boskovičtí zahrádkáři, které zaujal především článek o práci s mládeží v Liberci. I proto se s námi rozhodli podělit o vlastní zkušenosti s vedením místního zahrádkářského kroužku.


vloženo: 2014-07-08

 

obr1 - - ->

Mladí zahrádkáři mají svého krále a královnu

Téměř 80 dětí z celé České republiky se sešlo ve dnech 13. – 15. června v Rakovníku, aby v prostorách Střední zemědělské školy otestovaly své znalosti botaniky a přírodních věd. Národní kolo soutěž Mladý zahrádkář pro ně již po 27. v řadě připravil Český zahrádkářský svaz

vloženo: 2014-06-17

 

- - ->

V Rakovníku ocení nejlepšího mladého zahrádkáře

V královském městě Rakovníku se ve dnech 13. – 15. června sejde 80 finalistů celostátní vědomostní soutěže Mladý zahrádkář pořádané Českým zahrádkářským svazem. 

vloženo: 2014-06-04

 

- - ->

Děčínská kotva - V lůně přírody

Na Zámku Děčín ve dnech 14.-18. května proběhla tradiční soutěž - 43. ročník Mistrovství floristů České republiky na téma V lůně přírody. Nechte se inspirovat od skutečných mistrů, kromě výsledků soutěže a fotogalerie je k dispozici i pěkné video z průběhu soutěže.

vloženo: 2014-06-03

 

obr1 - - ->

Floristická soutěž ČZS zná své finalisty

Floristická soutěž ČZS má již i finalisty z Moravy. Ve Společenském domě v centru Prostějova se za účasti 24 soutěžících uskutečnilo 30. května  Zemské kolo pro Moravu. Ti nejlepší z Čech i Moravy se sejdou na velkém finále, které se letos uskuteční 11. července v Lysé nad Labem.

vloženo: 2014-06-02

 

- - ->

Borůvkobraní 12.-13. 7. Borovany

Lesy v okolí Borovan ukrývají modré bohatství, které můžete přijet ochutnat i vy. Program je velmi bohatý: Borůvkové recepty K. Korečkové; Soutěž jedlíků O krále borůvkových knedlíků; Soutěž ve vaření borůvkových knedlíků se Studiem Petra Stupky; Prodej a pěstování kanadských borůvek - rady zahradníka a další.

vloženo: 2014-05-30

 

obr1 - - ->

Budoucí hvězdy floristiky soutěžily v Praze

V prostorách pražské zahrádkové osady Skalka se v pátek 23. května konalo zemské kolo soutěže Staň se hvězdou floristiky. V Praze se utkalo celkem 23 soutěžících, kteří nejlépe obstáli v těžké konkurenci okresních kol v Čechách. Zemské kolo pro Moravu se uskutečnilo 30. května v Prostějově. VÍCE ZDE

vloženo: 2014-05-26

 

- - ->

Vyšel Zpravodaj 1/2014

V letošním roce poprvé vyšel Zpravodaj ČZS, který nahrazuje dříve vydávaný Věstník. Zpravodaj přináší kromě základních informací uveřejňovaných ve Věstníku i řadu kulturních informací z činnosti Svazu.

vloženo: 2014-05-02

 

obr1 - - ->

Projekt hmyzích domečků sklízel obdiv v Olomouci

Hmyz si zaslouží naši každoroční pozornost. Výrazně nám usnadňuje práci při ochraně rostlin, zvláště tehdy, pokud se chceme vyhnout chemickým přípravkům. Budujte hmyzí domečky, vzkázal návštěvníkům letošní Flory Olomouc Český zahrádkářský svaz.

vloženo: 2014-05-20

 

obr1 - - ->

Máte zájem o novou zahrádku v Praze Řepích?

Pak můžete využít nabídkové řízení na zřízení nové zahrádkové osady, které vypsal Výzkumný ústav zemědělské techniky. Celkem je na nabízeném pozemku plánováno 60 zahrádek s plochou 200 m2. Na každou zahrádku je plánována přípojka vody a elektřiny. Předpokládaný rok realizace je 2015.

vloženo: 2014-04-09

 

obr1 - - ->

Inšpirácie pre záhradu a voľný čas nájdete v Trenčíne.

Záhradkár 2014 - Trenčín - Expocenter 9.-12- 4.  20. ročník veľtrhu potrieb pre záhradkárov. Jarné inšpirácie nielen pre záhradu a predaj výrobkov záhradkárov, včelárov a remeselníkov. 

vloženo: 2014-04-02

 

- - ->

Opavský ovocnářský kurz

VITAREGIO o.s. pořádá za podpory Statutárního města Opavy "Opavský ovocnářský kurz".
Lektoři: Miroslav Přasličák, Ing. Ondřej Dovala, Mgr. Radim Lokoč, Ph.D.

vloženo: 2014-03-28

 

obr1 - - ->

Budujte hmyzí domečky - a vaše zahrada rozkvete

Pokud každoročně řešíte otázku, jak přilákat opylovače a další užitečný hmyz do vaší zahrady, neváhejte navštívit expozici Českého zahrádkářského svazu (ČZS), která na vás na letošní jarní Flóře čeká v novém pavilónu „C“ od 24. dubna do 27. dubna. Více ZDE

vloženo: 2014-03-18

 

- - ->

Co vás nejvíce zajímá v časopise Zahrádkář?

Patříte i vy mezi čtenáře časopisu Zahrádkář, který vydává Český zahrádkářský svaz? Řekněte nám, jaké informace nejčastěji vyhledáváte. ZDE

vloženo: 2014-03-11

 

- - ->

Zámecké květinové slavnosti a válka růží

Interiéry moravských a českých hradů a zámků opět ožijí okouzlující krásou a vůní květin, aranžované Slávkem Rabušicem. Letos jako "Válka růží" bude také na hradech a zámcích probíhat po celý rok soutěž mezi růžemi Lancasterů a Yorků. Podívejte se, které hrady či zámky stojí za to navštívit.

vloženo: 2014-03-10

 

obr1 - - ->

Vyhráli jste v SMS soutěži časopisu Zahrádkář?

Z naší nedávné SMS soutěže vzešlo 30 výherců, kteří si odnášejí od redakce časopisu Zahrádkář praktické ceny. V soutěži, kde vyhrávala každá 15. SMS zpráva, jste spolu se štěstím a náhodou bojovali o kolekci semen od firmy Dobrá semena, vstupenky do botanické zahrady či knihu Jezírka krok za krokem. Pět štastlivců si odnáší oblíbené zahradní převodové nůžky firmy Fiskars. 


vloženo: 2014-03-10

 

obr1 - - ->

Víte jak ozdobit balkon či terasu pnoucími květinami?

Jak rozdělit pnoucími dřevinami prostor na zahrádce pomocí treláží či ozdobením plotů, které druhy popínavých letniček a dřevin vybrat na stanoviště do vaší zahrady nebo na terasu. Které pnoucí růže jsou nekrásnější? Nevíte, proč vám váš klematis nekvete jako na obrázcích z katalogu, proč vám vymrzly pnoucí růže v nádobách, které popínavky se na podzim krásně vybarvují a další? Více se dozvíte zde.

vloženo: 2014-02-25

 

obr1 - - ->

Velikonoční výstava v Častolovicích

Tradiční jarní zahrádkářská výstava se uskuteční ve výstavním areálu v Častolovicích  od 11. do 13. dubna 2014. Na ploše více jak 2 000 m2 budou především vystaveny všechny jarní květiny. Více o výstavě najdete zde.

vloženo: 2014-02-24

 

obr1 - - ->

Výrobky Rehau se slevou 20 %

Hledáte na jaro kvalitní zahradní program? Přemýšlíte, čím potěšit své blízké? Vybíráte dárek k narozeninám? či třeba právě řešíte co dát k jubileu kolegovi z práce, který rád zahradničí? Potěšte je kvalitou, která navíc nemusí být drahá... VÍCE ZDE

vloženo: 2014-02-18

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři zachraňují památné stromy obce Loděnice

Zahrádkáři v Loděnici si uvědomili význam stromů v obci a ve spolupráci s dendrologem provedli inventuru památných stromů v obci a navrhli opatření nutná k tomu, aby stromy vyprávěly ještě dalším pokolením. Podobná péče o místní přírodu je dobrým námětem pro činnost ostatních zahrádkářů.

vloženo: 2014-05-20

 

- - ->

Poznávací zájezd do Normandie a Bretaně

Územní sdružení ČZS Hradec Králové nabízí volná místa na osmidenní autokarový poznávací zájezd do Normandie a Bretaně se zaměřením na zahradnickou a ovocnářskou tématiku, ve dnech 21.-28. června 2014.

vloženo: 2014-01-27

 

obr1 - - ->

Pěstování rajčat ohrožuje nový škůdce

Státní rostlinolékařská správa loni potvrdila na území České republiky historicky první výskyt nebezpečného škůdce rajčat - makadlovky Tuta absoluta. Přestože tento škůdce původem z Jižní Ameriky nemá ještě ani český název, dokážou housenky tohoto motýla vážně poškodit rostliny a plody rajčat a tím výrazně snížit výnos a kvalitu plodů VÍCE ZDE.


vloženo: 2014-01-09

 

- - ->

Zahrada plná plodů a radosti

Vzdělávací projekt Sdružení obcí Hlučínska se snaží formou kurzů a vzdělávacích materiálů podpořit tradiční venkovské činnosti, prohloubit schopnosti a dovednosti zdejších obyvatel na zahrádce a v domácnosti.

vloženo: 2014-01-08

 

- - ->

Ovocný strom v krajině

Kurz celoživotního vzdělávání, pořádá Ústav šlechtění a množení zahradnických rostlin, Zahradnická fakulta Lednice, Mendelova univerzita v Brně

vloženo: 2014-01-08

 

- - ->

Ve dnech 23. 12. 2013 - 1. 1. 2014 budou ústředí ČZS i redakce časopisu Zahrádkář uzavřeny. 
Děkujeme za pochopení.

vloženo: 2013-12-20

 

obr1 - - ->

Krásné svátky a vše nejlepší v roce 2014

Děkujeme všem členům a příznivcům Českého zahrádkářského svazu za práci ve prospěch Svazu v letošním roce.

Přejeme příjemné prožití vánočních svátků a mnoho pěstitelských i osobních úspěchů v novém roce 2014.

Představenstvo republikové rady ČZS,

pracovníci ústředí a redakce časopisu Zahrádkář


vloženo: 2013-12-17

 

obr1 - - ->

Bruntálští ocenili zahrádkáře Milana Janošíka za jeho přínos městu

Místopředseda bruntálské základní organizace Českého zahrádkářského svazu Milan Janošík získal letošní ocenění za největší přínos pro město Bruntál, které každoročně uděluje Klub Za starý Bruntál. Více ZDE

vloženo: 2013-12-13

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 3/2013

Na svých stránkách přináší Nové stanovy platné od roku 2014, informace o organizačním zajištění volebního roku 2014, návrhy práce RR a PRR na rok 2014 a další. V příloze nový registrační list pro ZO.

vloženo: 2013-12-12

 

obr1 - - ->

Flora Pragensis

Tvorba adventního věnce, květinová výzdoba svátečního stolu či zdobení vánočního stromku – v těchto neobvyklých disciplínách se utkali ve čtvrtek 5. prosince 2013 žáci zahradnických škol na 2. ročníku Flory Pragensis.
Pro veřejnost jsou soutěžní exponáty vystaveny 6.–7. 12 od 9 do 17 hodin ve společenském sálu školy (Učňovská 1, Praha 9). Vstup je volný a výstava je prodejní.

vloženo: 2013-12-05

 

obr1 - - ->

Kalendář ČZS 2014 s radami pro zahradu a pranostikami

Jste zahrádkářem srdcem i duší a hledáte praktický kalendář pro rok 2014, případně vhodný vánoční dárek pro své známé? Nabízíme vám možnost zakoupit si Kalendář ČZS pro rok 2014 s fotografiemi zahrádkových osad, které doplňují praktické rady pro vaši zahradu i nejznámější pranostiky. Nástěnný kalendář ve formátu A4 si můžete zakoupit za 60 Kč + poštovné. Více info ZDE:

vloženo: 2013-11-27

 

obr1 - - ->

Republiková rada ČZS zasedala v Pardubicích

Ve dnech 15. – 16. listopadu zasedala v Pardubicích Republiková rada ČZS. Jednání se zúčastnilo 70 delegátů. Byly zhodnoceny aktivity svazu v roce 2013 jako Mezinárodní pomologický seminář v Hradci Králové, úspěšný Hortikomplex v Olomouci, kde se stala hitem názorná prezentace vzniku nejvýznamnějších odrůd jablek. 

 

vloženo: 2013-11-21

 

obr1 - - ->

Popularita časopisu Zahrádkář nadále stoupá

Časopis Zahrádkář, vydávaný Českým zahrádkářským svazem,  se stal ve 2. - 3. čtvrtletí roku 2013 opět nejčtenějším měsíčníkem v kategorii zahrada, hobby. Zahrádkáře každý měsíc prolistuje 369.000 čtenářů, což je 60.000 více než v případě druhého v pořadí - časopisu Receptář. 

vloženo: 2013-11-21

 

obr1 - - ->

Expozice ČZS na Hortikomplexu vyvolala mimořádný zájem

Rodokmen jablek sestavený pracovníky ČZS a prezentovaný pod názvem „Spanilá cesta jablečných šlechticů“ se stal hlavním lákadlem letošní zahradnické výstavy Flora Olomouc (Hortikomplex), která se konala začátkem října. Více ZDE.


vloženo: 2013-10-14

 

- - ->

Rukověť zahrádkáře 2014

Upozorňujeme územní sdružení ČZS, že ve dnech 17.-25. října 2013 bude expedována Rukověť zahrádkáře 2014. Počet expedovaných Rukovětí a počet balíků najdete opět na stránce věnované Rukovětím.

vloženo: 2013-10-14

 

obr1 - - ->

Najkrajšie jabĺčka a hrušky nájdete na jesennom záhradkárovi v Trenčíne

V dňoch 25. až 26. októbra 2013 sa v Trenčíne uskutoční v poradí už 4. ročník výstavy okrasných drevín, ovocných stromov a potrieb pre záhradkárov JAHRADA spolu s 2. ročníkom výstavy potrieb pre seniorov SENIOR EXPO.
Záštitu nad výstavou JAHRADA prevzalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Odbornú úroveň podujatia zaručuje spolupráca Slovenského zväzu záhradkárov, Ovocinárskej únie Slovenskej republiky a Českého záhradkárskeho zväzu.

vloženo: 2013-10-08

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři představili v Ostravě letošní plody podzimu

Nejzdařilejší výpěstky, nové odrůdy, ale i poradnu si připravili moravskoslezští zahrádkáři pro návštěvníky jubilejního 10. ročníku výstavy „Život na zahradě,“ která se konala od 27. září do 29. září 2013 na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

vloženo: 2013-09-30

 

obr1 - - ->

Vydejte se na prohlídku ´Spanilé cesty jablečných šlechticů´

Český zahrádkářský svaz (ČZS) představí na letošním Hortikomplexu (3. - 6. října, Olomouc) unikátní projekt, který mapuje vznik nejznámějších odrůd jablek. Pod názvem „Spanilá cesta jablečných šlechticů“ vystaví rodokmen zhruba 230 odrůd tohoto populárního ovoce...Více zde 

vloženo: 2013-09-19

 

obr1 - - ->

ČZS hostil evropské pomology

Český zahrádkářský svaz převzal štafetu mezinárodní pomologické konference a ve dnech 13. - 15. září uspořádal seminář "Rozmanitost ve světě ovoce", na který se sjelo 120 tuzemských a 60 zahraničních účastníků ...  více ZDE

vloženo: 2013-11-21

 

obr1 - - ->

Zahrada východních Čech

Již tradičně se od 4. do 6. října otevře výstavní areál s rozlohou přes 2500 m2 v Častolovicích. Přijeďte se podívat na mnoho odrůd ovoce a zeleniny. Navíc bude devět druhů květin ozdobou celého výstaviště. Odborná poradna, soutěž o nejlepší kolekci ovoce, různé rarity a novinky budou taktéž připraveny.

vloženo: 2013-09-16

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 2/2013

Přináší naléhavé upozornění pro ZO, které dosud nemají IČO, aby si jej urychleně zajistily. Dále přináší opravenou verzi nových stanov podle zaslaných připomínek, včetně jejich kompletního znění.

vloženo: 2013-08-27

 

- - ->

Zahrádkářský svaz zastihla smutná zpráva

Dne 14. 8. zemřel ve svých 106 letech nejstarší člen ČZS a nejstarší muž České republiky př. Jan Nitka. Byl zákládajícím členem ZO ČZS Tršice, které 30 let předsedal a dále působil jako čestný předseda.

vloženo: 2013-08-22

 

- - ->

Zvýšení minimální mzdy

Nová vláda vedená premiérem Jiřím Rusnokem dne 16.7.2013 schválila zvýšení minimální
mzdy. Od 1. srpna 2013 se minimální mzda zvýší ze současných 8.000,- Kč na 8.500,- Kč.

vloženo: 2013-08-13

 

obr1 - - ->

Krajinné kouzlení v německém Tirschenreuthu

V německém Tirschenreuthu, pouhou půlhodinku jízdy od Chebu, můžete do 25. srpna navštívit výjimečnou krajinnou výstavu, která nadchne nejen zahradníky, milovníky přírody, ale i znalce architektury. 

vloženo: 2013-08-07

 

obr1 - - ->

Hlasujte v anketě o Strom roku 2013

Časopis Zahrádkář je partnerem ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Podívejte se na mimořádné příběhy dvanácti finalistů, hlasujte pro vybraný strom a darujte odbornou péči pro jejich další život… Více ZDE

vloženo: 2013-08-01

 

- - ->

Floristická soutěž ČZS podruhé

Již podruhé proběhlo 12. července celostátní kolo floristické soutěže ČZS v Lysé nad Labem na výstavě Květy. Soutěže se zůčastnilo 18 finalistů zemských kol. Téma soutěže bylo výročí českého matematika Eduarda Čecha. Všechna aranžmá pak byla zaměřena na kongres matematiků a podřízena geometrickým tvarům". Nabízíme vám krátký videozáznam z průběhu soutěže.

vloženo: 2013-08-01

 

obr1 - - ->

Výstava Květy v Lysé nad Labem zahájila

Až do neděle 14. července můžete shlédnout překrásné květy lilií, denivek, růží, dále mnohé zahradní trvalky, bonsaje, sukulenty a další květiny.

Výstavu zahájila tradičně známá herečka Bára Štěpánová. Těšíme se na vaši návštěvu.

vloženo: 2013-07-12

 

obr1 - - ->

Mladí zahrádkáři předvedli své dovednosti

Letošní národní kolo vědomostní soutěže ČZS Mladý zahrádkář zná své vítěze. Nejlepší znalosti botaniky při třídenním soustředění v Klatovech prokázali: v kategorii mladší mládež Lucie Přerostová z Klatov a v kategorii starší žáci Vojtěch Koštíř z Prahy. Děti porovnávaly své znalosti v testu z botaniky a při poznávačce rostlin.

vloženo: 2013-07-22

 

- - ->

Pomoc povodněmi postiženým organizacím ČZS.

PRR ČZS schválilo mimořádné opatření na pomoc organizacím ČZS, které při povodni 2013 utrpěly škodu na majetku ČZS.

vloženo: 2013-06-13

 

- - ->

Pražské zahrádkové osady

Se vznikem a vývojem zahrádkových osad v Praze se můžete seznámit na ojedinělé výstavě "Pražské zahrádkové osady," která je instalovaná v sále architektů na Staroměstské radnici. Výstava dokazuje, že zahrádkáři a zahrádkářství představují v městském prostředí svébytný fenomén, který je součástí mnoha měst celé Evropy. Výstava byla prodloužena až do 20. října. 

vloženo: 2013-10-11

 

obr1 - - ->

Obliba časopisu Zahrádkář nadále roste

Časopis Zahrádkář opět upevnil svou pozici nejoblíbenějšího časopisu pro hobby a zahradu. Zahrádkáře si každý měsíc prolistuje 296.000 Čechů, což je 40.000 více než u konkurenčního časopisu Receptář. 

vloženo: 2013-05-31

 

obr1 - - ->

ČZS představil práci s mládeží ve vysílání České televize

Trojice mladých nadějných talentů soutěží pořádaných Českým zahrádkářským svazem se v úterý 28. května představila v pořadu Planeta YÓ České televize. O smyslu zahrádkaření, práci s dětmi a celostátních soutěžích ČZS hovořila rovněž předsedkyně Komise pro práci s mládeží ČZS Mgr. Vlasta Ambrožová. VIDEO

vloženo: 2013-05-31

 

obr1 - - ->

Floristická soutěž v aranžování květin začala

Územní sdružení ČZS Kroměříž uspořádalo 7. a 10. května na Výstavišti FLORIA Kroměříž při výstavě “Floria JARO 2013”, okresní soutěž v aranžování květin pro mládež i pro seniory. Vítěze uvítáme na Zemském kole soutěže v Olomouci ...

vloženo: 2013-05-15

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 1/2013

Přináší doplněný návrh Zahrádkářského zákona, se zapracovanými připomínkami. K návrhu je opět možné zasílat připomínky - nejpozději do konce května 2013, pak bude předložen k dalšímu legislativnímu procesu.

vloženo: 2013-05-13

 

- - ->

5denní zájezd Belgie & Holandsko - Last Minute: 4.600 Kč

Využijte mimořádné nabídky na zájezd kde navštívíte zajímavá místa - Brusel, Antwerpy, Amsterodam, Den Haag, Keukenhof, ubytování - 2 lůžkové pokoje se snídaní, termín 4.5.-8.5. (So-St).  

vloženo: 2013-05-02

 

obr1 - - ->

Česká televize představí mladé talenty ČZS

Dnes, 28. května se v pořadu Planeta YÓ seznámíte s mladými talenty soutěží, které organizuje každým rokem ČZS. Sledujte od 17:00 program ČT 2.

vloženo: 2013-05-02

 

obr1 - - ->

Staňte se zahrádkářem v Šumperku

Základní organizace ČZS Vyhlídka Šumperk nabízí zájemcům do užívání několik volných zahrádek na okraji města. Zahrádky mají rozlohu od 72 m2 do 343 m2 a nacházejí se v různých částech osady....


vloženo: 2013-04-12

 

obr1 - - ->

Máme rádi brambory ...

Máme rádi brambory. Jestli se s touto větou také ztotožňujete, určitě si prolistujte stejnojmennou knihu, kterou připravil kolektiv autorů Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě v čele s jeho ředitelem Ing. Jaroslavem Čeplem, Csc. 

vloženo: 2013-03-28

 

obr1 - - ->

Při koupi výrobků Rehau ušetříte až 21 %

Mimořádné slevy až 21 % na vybrané výrobky zahradního programu Rehau a slevy 10% na veškeré zboží mohou členové ČZS a předplatitelé časopisu Zahrádkář využít na e-shopu www.shopzahrada.cz ...

vloženo: 2013-03-06

 

obr1 - - ->

Pochlubte se svými zahrádkami !

Český zahrádkářský svaz vyhlašuje pro své členy fotosoutěž „Naše zahrádková osada. Nejlepší snímek z každého kraje ČR, který splní i technické požadavky, zveřejníme v Kalendáři ČZS pro rok 2014 a oceníme odměnou 500 Kč. Více na:www.zahradkari.cz/soutez/foto/

vloženo: 2013-03-05

 

obr1 - - ->

Zahrádkáře najdete i na Facebooku

Časopis Zahrádkář, vydávaný Českým zahrádkářským svazem, najdete nově i na Facebooku. S předstihem se zde dozvíte, co nového pro vás připravujeme. 

Přečtete si zajímavosti, které se do časopisu nevešly a najdete zde i řadu soutěží a kvízů. Více na:  www.facebook.com/Zahradkar .

vloženo: 2013-02-26

 

- - ->

Změny při prodeji zahrádek získaných od státu

Od ledna 2013 začal platit zákon č. 503/2012 Sb., o Státním pozemkovém úřadu, který výrazným způsobem mění postup prodeje zahrádek získaných úplatným převodem od státu na základě zákona č. 95/1999 Sb. Tento zákon byl zrušen a prodej je nadále realizován již za cenu obvyklou. Nově bylo omezeno předkupní právo na dobu 5 let.

vloženo: 2013-02-18

 

- - ->

KDY JE STROM NEJKRÁSNĚJŠÍ

Český zahrádkářský svaz, komise pro práci s dětmi a mládeží, vyhlásil 4. ročník fotografické soutěže pro mládež na téma "Kdy je strom nejkrásnější". Každý účastník musí maximálně 3 fotografie poslat do konce ledna 2014.

vloženo: 2013-02-14

 

obr1 - - ->

GfK: Zahrádkář je nejoblíbenějším časopisem ve své kategorii

Měsíčník Zahrádkář, vydávaný Českým zahrádkářským svazem, loni potvrdil svou pozici nejčtenějšího časopisu v kategorii zahrada, hobby. Magazín, který přináší rady a tipy pro zahradu i domácnost, si každý měsíc prolistuje v průměru 251.000 čtenářů. Vyplývá to z výsledků Media Projektu realizovaného společnostmi GfK Czech - Median....

vloženo: 2013-02-07

 

- - ->

Komplexní péče o dřeviny

Na základě požadavků odborné veřejnosti zahajuje Česká zahradnická akademie v Mělníce 22. ročník kurzu "Komplexní péče o dřeviny".

Cílem kurzu je zkvalitnění odborníků v arboristice. Studium je určeno zejména pracovníkům státní správy, obecních úřadů, odborů životního prostředí, projektantům a firmám.

Další informace a přihlášku vám zašle Čza Mělník. 

vloženo: 2013-01-16

 

obr1 - - ->

Nová čísla účtů
finančních úřadů od 1.1.2013

Nový zákon č. 456/2011 Sb., o Finanční správě ČR, účinný od 1.1.2013, zavádí nově pouze 14 finančních úřadů umístěných podle správního (krajského) uspořádání České republiky a Specializovaný finanční úřad se sídlem v Praze, který vznikl již k 1. 1. 2012.

vloženo: 2013-01-11

 

obr1 - - ->

Krásné Vánoce a vše nejlepší v novém roce

Všem členům a příznivcům Českého zahrádkářského svazu přejeme příjemné prožití vánočních svátků a mnoho osobních i profesních úspěchů v novém roce 2015.

vloženo: 2014-12-19

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři ve Vinoři připomněli pravá kouzla Vánoc

Inspiraci, jak slavnostně nazdobit svůj dům či byt, a jak radostně prožít jedno z nejkrásnějších období roku připravili i letos Zahrádkáři - Bohdanečská v Informačním centru na Rychtě ve Vinoři.

vloženo: 2012-12-17

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 4/2012

Přináší mimo jiné návrh nového Zahrádkářského zákona, ke kterému mohou členové ZO posílat své připomínky. Všechny doručené připomínky budou posouzeny a bude k nim vydáno závazné stanovisko. Připomínky je nutné zaslat nejpozději do konce ledna 2013, aby bylo možné zákon předat včas k dalšímu legisativnímu procesu.

vloženo: 2012-12-11

 

obr1 - - ->

Republiková rada o dalším směřování ČZS

Podzimní zasedání Republikové rady v Sezimově Ústí řešilo organizační i odborné záležitosti. Mezi účastníky zavítal i prezidentský kandidát, senátor Jiří Dienstbier, který přes hodinu zodpovídal četné dotazy.

vloženo: 2012-12-03

 

obr1 - - ->

Nabídka volné kapacity pro vaše školení včetně ubytování.

Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. nabízí volnou kapacitu ubytovacího zařízení hotelového typu pro 80 osob v Nasavrkách. Stravování ve školní jídelně. Možno využít dva přednáškové sály pro 60 a 120 posluchačů.

vloženo: 2012-11-22

 

obr1 - - ->

Seminář s vinařskou tématikou na DVD

Nabídka DVD pro členy ČZS. Při příležitosti konání Celostátní výstavy vín ČZS s mezinárodní účastí (květen 2012 ve Vracově), proběhl i odborný seminář s vinařskou tématikou. Z tohoto semináře byl pořízen záznam přednášek.

vloženo: 2012-11-22

 

obr1 - - ->

Čertovi je sto let, upozornili znojemští studenti

Studenti SOŠ a SOU ve Znojmě připravili začátkem října vskutku mezinárodní zemědělskou výstavu výpěstků ovoce, zeleniny...

vloženo: 2012-11-17

 

obr1 - - ->

Černá Ostrava v barvách podzimu

Ani letošní podzimní výstava na ostravském výstavišti Černá louka se neobešla bez účasti ČZS.      
 

vloženo: 2012-11-16

 

obr1 - - ->

Slovenská Jahrada předčila minulé ročníky pestrostí

Slovenská Jahrada 2012 byla tematicky bohatší než předchozí ročníky. Jako tradičně se výstavy účastnil i Český zahrádkářský svaz ...

vloženo: 2013-07-22

 

obr1 - - ->

Častolovičtí hostili rekordních 10.000 návštěvníků

Přilákat 10.000 návštěvníků na výstavu v obci s necelými 1700 obyvateli? Nemožné? Nikoli pro častolovické zahrádkáře...

vloženo: 2012-11-09

 

obr1 - - ->

Europom 2012 ve znamení nových odrůd i ochrany genofondu

Kolekcí odrůd jablek, hrušek, skořápkového ovoce a révy se koncem října prezentoval Český zahrádkářský svaz na mezinárodní přehlídce ovoce Europom....

vloženo: 2012-11-09

 

obr1 - - ->

Slavná salátová mísa se vystavovala v Praze

Pouhé tři dny se na hlavním pražském nádraží vystavovala trofej pro vítěze tenisového Davis Cupu a patrně nejznámější "salátová" místa na světě...

vloženo: 2012-11-08

 

obr1 - - ->

Saská zemská výstava v Löbau

Zahrádkáři v Německu pořádají od roku 1980 vždy po dvou až čtyřech letech v jednotlivých spolkových zemích tzv. zemské výstavy. Většina takovýchto velkých projektů je závislá na financích.

vloženo: 2012-11-08

 

obr1 - - ->

Zahrada Pošumaví odhalila pestrý svět našich zahrádek

Téměř 2000 exponátů ovoce, zeleniny, květin i dekorací v říjnu obdivovali návštěvníci tradiční klatovské výstavy Zahrada Pošumaví, kterou za finančního přispění Plzeňského kraje zorganizovala územní sdružení ČZS Klatovy, Domažlice a Plzeň.

vloženo: 2012-11-05

 

- - ->

Rukověť zahrádkáře 2013 právě vyšla

Upozorňujeme územní sdružení ČZS, že v druhé polovině října vyšla Rukověť zahrádkáře 2013 a 29. 10. byla vyexpedována na jednotlivá území sdružení. Počet expedovaných Rukovětí a počet balíků najdete na stránce věnované Rukovětím. 

vloženo: 2012-10-30

 

- - ->

Právní poradna na Ústředí pro organizace a členy ČZS

Oznamujeme všem organizačním složkám ČZS, že v září 2012 ukončila pravidelné právní poradenství JUDr. Jitka Bartlová.  Od 1. 10. 2012 vede tuto bezplatnou poradnu JUDr. Klouda. Poradna se koná každý čtvrtek na ústředí ČZS Rokycanova 15, Praha 3  od 13.00 – 16.00 hodin. K osobním návštěvám je třeba se předem objednat u sekretářky ústředí p. Z. Adámkové na tel. 222 782 710.

vloženo: 2012-10-08

 

obr1 - - ->

Závěr „zahrádkářských dnů“ ve Sněmovně patřil dětem

Den plný nečekaných zážitků připravil Český zahrádkářský svaz ve čtvrtek 4. října pro děti, které letos předvedly nejlepší výkony ve dvou soutěžích ČZS. Zhruba třicítka dětí dostala možnost zúčastnit se prohlídky reprezentativních prostor Poslanecké sněmovny ČR.

vloženo: 2012-10-05

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři se představili ve Sněmovně

Pestrou paletu výpěstků zeleniny, ovoce a květin představili začátkem října zahrádkáři v Parlamentu České republiky. Výstava ozdobila téměř celý prostor Atria Poslanecké sněmovny a setkala se s velkým zájmem zákonodárců, zástupců zájmových svazů, zahrádkářů i novinářů. Akce se konala pod záštitou místopředsedy zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Jiřího Papeže.

vloženo: 2012-10-02

 

obr1 - - ->

ČZS vyhlásil nová témata svých soutěží

Český zahrádkářský svaz, komise pro práci s dětmi a mládeží, vyhlásil nová témata pro své tradiční soutěže.
3. ročník Fotografické soutěže pro mládež na téma "BARVY PODZIMU".
2. ročník Floristické soutěže pro mládež i seniory - finále opět na výstavě Květy v Lysé n.L.
20. ročník Výtvarné soutěže pro děti na téma "NÁŠ ŽIVOT NA ZAHRÁDCE".

vloženo: 2012-09-18

 

obr1 - - ->

RŮŽE – KRÁLOVNA KVĚTIN

Přehled růží, včetně jejich vlastností a používání od středověku do dnešních dnů.

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu občanské sdružení pořádá seminář pro odbornou veřejnost - krajinářské architekty, učitele odborných škol, zahradníky, památkáře, pěstitele růží,..

Seminář se koná 11. září 2012 (od 9.00 do 18.30) - Rytířský sál, Zámek Průhonice.

vloženo: 2012-09-03

 

obr1 - - ->

Ubytovna Starý Klíčov zahájila opět provoz

V neděli 8.7.2012 byl v budově ČZS ve Starém Klíčově u Domažlic Den otevřených dveří. Budova, která je z roku 1980 prošla zásadní rekonstrukcí. Zahrádkáři budovu zateplili a vyměnili okna. Akce se uskutečnila během necelého měsíce a stála zhruba 300.000,- Kč.

vloženo: 2012-08-20

 

obr1 - - ->

Zpřestřete si víkend návštěvou olomoucké Flory

Tento víkend si můžete zpestřit návštěvou olomouckého Výstaviště, kde se až do neděle 19. srpna koná letní etapa zahradnické výstavy a veletrhu Flora. Český zahrádkářský svaz se prezentuje v pavilonu G společně se Svazem školkařů ČR.

vloženo: 2012-08-17

 

- - ->

Ostravské Výstaviště v říjnu představí nové trendy na zahradách

Pokud chcete zkrášlit svou zahrádku, zahradu, okolí domu zavítejte na 9. ročník výstavy Život na zahradě, který se koná ve dnech 5.-7. října 2012 na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

vloženo: 2012-08-07

 

- - ->

Celostátní kolo Floristické soutěže ČZS - 2012

V Lysé nad Labem na výstavě Květy proběhlo 13. července celostátní kolo floristické soutěže ČZS. Soutěžit přijelo 11 finalistů zemských kol - 5 ze skupiny mladších a 6 ze skupiny starších žáků.

Téma soutěže byl starý Egypt v jehož duchu se nesla i celá výstava Květy "Bohyně starých Egypťanů královna Isis".

Během dvou hodin měli soutěžící zhotovit svá vítězná díla, v kategorii mladších žáků vypichovanou misku a malý obětní věneček pro královnu Isis. V kategorii starších žáků uvítací kytici k uctění královny Isis a květinový šperk pro královnu Isis,  vše z dodaného materiálu a květin.

vloženo: 2012-07-16

 

- - ->

Krásy našich zahrad - 2012

Fotografická soutěž pro mládež na téma Krásy našich zahrad, vyhlášená Českým zahrádkářským svazem v roce 2012 již zná své vítěze. V letošním druhém ročníku soutěže byly fotografie rozděleny do dvou skupin podle věku autorů. Do soutěže se sešlo celkem 190 fotografií. Porota vybrala prvních 5 nejhezčích z obou věkových kategorií. Na nejlepší se můžete podívat s námi.

 

 

vloženo: 2012-07-03

 

- - ->

Přidělování IČO od 1. 7. 2012

Podle sdělení Českého statistického úřadu přiděluje identifikační čísla organizací (dále jen IČO) od 1. 7. 2012 výhradně Ministrerstvo vnitra.

vloženo: 2012-06-28

 

- - ->

Národní kolo soutěže Mladý zahrádkář 2012 zná vítěze

Dějištěm jubilejního 30. ročníku celostátní soutěže Mladý zahrádkář 2012 se stalo v sobotu 23. 6. královské město Klatovy. Soutěžit do Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech přijelo 34 mladších a 39 starších žáků. Všichni museli poměřit své znalosti nejprve v náročném testu a následně určit správné názvy u předložených rostlin. Kromě samotné soutěže nabídlo město Klatovy účastníkům prohlídku nově rekonstruovaných katakomb a pohled do historie doplnil hrad Švihov. Každý účastník obdržel kromě hodnotných cen i sazenici klatovského karafiátu od naší Specializované základní organizace – Pěstitelé klatovských karafiátů.

 

 

 

vloženo: 2012-06-25

 

obr1 - - ->

ČZS v Havířově a Havířov v květech

Floristický svátek se již počtvrté uskutečnil v Havířově. Celé město se 16. 6. obléklo do rozkvetlé nálady. Soutěže v aranžování květin se tentokráte zúčastnil i Český zahrádkářský svaz. V průvodu ozdobených vozů projel i modrý automobil s plně rozkvetlou zahrádkou Českého zahrádkářského svazu, který svou účast na floristické soutěži zaměřil k připomenutí své 55 leté historie. Soutěž jako v minulých letech po odborné stránce pořádal Svaz květinářů a floristů České republiky.

vloženo: 2012-06-19

 

obr1 - - ->

Růžová zahrada v Lysé nad Labem zahájila

Ve čtvrtek 14. června se otevřely brány výstaviště v Lysé nad Labem, aby uvítaly návštěvníky na druhém ročníku květinové výstavy pod názvem Růžová zahrada. Přes nepřízeň počasí se výstava vydařila a v horní části výstavní haly najdete expozice růží především od zahrádkářů. Výstava trvá do neděle 17. 6.

vloženo: 2012-06-15

 

- - ->

Nebezpečná vosička může ohrozit české kaštanovníky

Rostlinolékařská správa varuje před možným výskytem nebezpečné karanténní vosičky u stromků kaštanovníku setého, které se dostaly v České republice v  současné době do prodeje. Upozornění na dodávku rostlin kaštanovníků z Itálie, u kterých byl zjištěn výskyt tohoto škůdce, přišlo od slovenské rostlinolékařské služby V souladu s evropskou legislativou byla nařízena likvidace napadených rostlin, nicméně jejich část se dostala i do obchodní sítě v České republice.

vloženo: 2012-06-06

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři v pořadu RETRO na ČT

Podle sociologa Pavla Klvače je v době hroutícího se globálního kapitalizmu zahrádkaření tou nejsmysluplnější aktivitou, kterou může člověk lokálně provádět.

Pořad se zabývá vývojem zahrádkaření. Minulými lety z pohledu zahrádkářů vás provede předseda ČZS Ing. Jan Hinterholzinger, ředitelka výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích Jitka Matoušková a z řad zahrádkářů Emil Kahoun, Marta Pawlicová, Rudof Peterek a další.

Pořad vysílala ČT začátkem června, pokud jste ho nestihli můžete se na něj podívat přímo na stránkách České televize.

vloženo: 2012-06-01

 

- - ->

Floristická soutěž ČZS pokračuje

V pátek 25. května proběhla zemská kola floristické soutěže v aranžování květin pro žáky základních a středních škol v Praze a Kroměříži.

V Českém zemském kole se soutěžící v kategorii mladších žáků umístili v tomto pořadí: Valentýna Votápková, Gabriela Gyénová, Nela Krupičková, v kategorii starších žáků: Lucie Ajchlerová, Nikola Šťastná, Karolína Machačová.

V Moravském zemském kole se soutěžící v kategorii mladších žáků umístili v tomto pořadí: Daniela Mlčúchová, Sabina Chmelová, Lukáš Černý, v kategorii starších žáků: Dagmar Váňová, Veronika Droběnová, Jan Karger.

První tři finalisté z každé věkové skupiny z obou zemských kol se zúčastní národního kola, které se bude konat dne 13. 7. 2012 v Lysé nad Labem během výstavy Květy 2012, kterou spolupořádá Český zahrádkářský svaz.

vloženo: 2012-05-25

 

obr1 - - ->

Jaká byla Celostátní výstava vín ČZS s mezinárodní účastí?

O víkendu 19. 5. – 20. 5. 2012 proběhla ve sportovní hale Vracov Celostátní výstava vín ČZS s mezinárodní účastí.  Koštovat návštěvníci mohli 1582 vzorků z různých vinařských oblastí, převážně z Moravy, Slovenska a Čech, ale též z polské vinařské oblasti Podkarpatí, z chorvatského Daruvaru, z Rakouska i Maďarska.

Cenu ministra zemědělství Ing. Petra Bendla za nejvýše hodnocené víno soutěže "šampion výstavy" získal pan Leoš Urbánek z Čejkovic.

Český zahrádkářský svaz tak významně podpořil vinařství, zahrádkáře-vinaře a odborné vzdělávání v této oblasti.

vloženo: 2012-05-24

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 2/2012

Přináší: Usnesení z 5. zasedání RR ČZS o.s.; O přípravě nového Zahrádkářského zákona; Metodický pokyn k postupu organizačních jednotek ČZS při ochraně osobních údajů, Trestní odpovědnost právnických osob; Zásady pro poskytování a použití prostředků ze státní dotace na činnost dle schváleného projektu "Rozvoj zahrádkářské činnosti" a další.

vloženo: 2012-05-15

 

- - ->

Národní kolo soutěže Mladý zahrádkář

Soutěžící z kroužků Mladých zahrádkářů se pilně připravují na další celostátní soutěž, kde změří své síly jen ti nejlepší z okresních kol, které právě probíhají. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích. Kromě teoretických znalostí jsou účastníci zkoušeni i z poznávání rostlin jak zahradních tak plevelných či běžných planých. Soutěž Mladý zahrádkář se v celostátním rozsahu koná již od roku 1977 a je nejstarší soutěží pro mládež v rámci ČZS.

vloženo: 2012-05-03

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 1/2012

Přináší: Informace o právním poradenství, pravidla pro čerpání příspěvku na činnostr KKR, zásady pro poskytování dotací, pozvánku na celstátní výstavu vín, nový metodický pokyn RR ČZS pro pořádání místních výstav vín. informace o výstavách  a další.


vloženo: 2012-04-25

 

obr1 - - ->

Navrhněte strom s příběhem do ankety Strom roku 2012

S prvním jarním dnem Nadace Partnerství za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP již po jedenácté vyhlásila celostátní anketu o nejsympatičtější strom České republiky. Svého favorita může přihlásit kdokoliv – od jednotlivců, rodin, škol až po celé obce. „Na rozdíl od jiných soutěží a anket nehledáme nejstarší, nejvyšší nebo nejkrásnější strom. Anketa je o stromech s historií, pověstí nebo osobním příběhem, který ukazuje na pouto mezi stromem a lidmi.“

vloženo: 2012-03-14

 

- - ->

ÚPRAVA ZAHRÁDKY

SVV Praha, s.r.o , Ohradní 65, Praha - nabízí členům ČZS možnost účasti na zajímavém kurzu za zvýhodněnou cenu. Kurz je určen pro každého, kdo má (nebo chce založit) zahrádku a dobře o ni pečovat, kdo chce mít přehled o práci zahradníků na své zahrádce, kdo chce získat nové informace v příjemném prostředí a se stejně naladěnými lidmi.

vloženo: 2012-03-14

 

obr1 - - ->

Hlasujte pro Alej ve Skaličce
soutěží o evropský titul

Alej ze Skaličky, která v minulém roce zvítězila v celostátní anketě Strom roku, nyní reprezentuje Českou republiku v evropském kole ankety. O titul Evropský strom roku 2012 soupeří celkem sedm finalistů, výsledky zveřejní 1. března.

 

vloženo: 2012-02-27

 

obr1 - - ->

Kurz celoživotního vzdělávání
Ovocný strom v krajině - 2012

Pořádá Mendelova univerzita v Brně a Zahradnická fakulta Lednice.

vloženo: 2012-02-09

 

- - ->

Staň se hvězdou floristiky

Český zahrádkářský svaz vyhlásil 1. ročník floristické soutěže v aranžování květin pro mládež. Zúčastnit se mohou aranžéři ve věku 12-18 let.

Termín pro přihlášení končí 24. 4. 2012.

Účastníci nejprve své síly porovnají v zemských kolech a následně ti nejlepší předvedou svou dovednost na finále 12.-15. července na výstavě Květy v Lysé nad Labem. Pokud se nezúčastníte přijeďte se na jejich díla podívat.

vloženo: 2012-02-09

 

- - ->

Pořádáte tombolu na svém plesu, či výstavě

Seznamte se s novelou zákona 202/1990, která zpřísňuje podmínky pro jejich pořádání. Naštěstí správní poplatek byl rozhodnutím ministra financí Miroslava Kalouska snížen z 5000 na 500 Kč, ale i tak je nutné dodržet zákonné podmínky. 

vloženo: 2012-02-08

 

- - ->

Chystáte v ZO výstavu vín, využijte naši nabídku

Český zahrádkářský svaz pro vás nechal zhotovit visačky na láhve, které jsou vhodným dopňkem každé vinařské výstavy, degustací pálenek, prezentování moštů a při dalších akcích.

vloženo: 2012-01-05

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři ve Štěpánkovicích slaví 50. výročí aktivně

Vánoční  výstavu  s ukázkou 75 betlémů uspořádala koncem roku základní organizace ČZS ve Štěpánkovicích u Opavy, která loni oslavila 50. výročí založení.

vloženo: 2012-01-02

 

obr1 - - ->

Krásné Vánoce a úspěšný nový rok přeje ČZS

Vážení členové, sympatizanti a návštěvníci těchto stránek. Přejeme Vám krásné a pohodové vánoční svátky a hodně, nejen pěstitelských, úspěchů v novém roce 2012.

Váš Český zahrádkářský svaz

vloženo: 2011-12-22

 

obr1 - - ->

Vánoční výstava ve Frýdlantu sklidila obdiv tisíců lidí

Tradiční vánoční výstava ve Frýdlantu nad Ostravicí přilákala letos 5000 lidí, z toho 600 dětí. Akce organizovaná místními zahrádkáři nadchla návštěníky zejména kolekcí 50 betlémů, ať již ručně vyřezávaných, keramických, perníkových nebo papírových.

vloženo: 2011-12-16

 

obr1 - - ->

Svaz pomáhá potřebným

V listopadu předal předseda územ­ního sdružení ČZS Jindřichův Hradec Ing. Ladislav Zahradník sponzorský dar fondu KLOKÁNEK v Jindřichově Hradci, ve výši 10.000 Kč.

vloženo: 2011-12-08

 

obr1 - - ->

Stát chce podpořit rozsáhlejší prodej výpěstků ze zahrádek

Malopěstitelé, kteří  prodávají  výpěstky ze svých zahrádek se možná v příštím roce dočkají  příznivějších finančních podmínek. Roční limit osvobozeni od placení daně z příležitostné činnosti se patrně zvýší z 20.000 Kč na 30.000 Kč.

vloženo: 2014-01-06

 

obr1 - - ->

Časopis Zahrádkář stále nejoblíbenější

I ve 2. a 3. čtvrtletí letošního roku byl časopis Zahrádkář vydávaný Českým zahrádkářským svazem nejčtenějším tuzemským časopisem pro hobby a zahradu. Jeho stránky každý měsíc prolistuje v průměru 305.000 Čechů.

vloženo: 2011-12-02

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 4/2011

Přináší: Usnesení ze 4. zasedání RR ČZS, Informaci z jednání II. kongresu Svazu polských zahrádkářů, Návrh plánu práce RR ČZS v r. 2012, Vyznamenání na rok 2012, Výstavy v roce 2012.
Upřesňuje: Právní vztahy k majetku užívanému org. jednotkami ČZS, Kooptaci do orgánů Svazu a další.

vloženo: 2011-12-01

 

obr1 - - ->

Vedení ČZS připomnělo 55. výročí založení svazu

Ve čtvrtek 23. listopadu se uskutečnila tisková konference Českého zahrádkářského svazu k blížícímu se 55. výročí založení organizace.

vloženo: 2011-11-24

 

obr1 - - ->

Vedení ČZS jednalo s předsedkyní PS Parlamentu ČR Miroslavou Němcovou

Začátkem listopadu se uskutečnila návštěva předsedy ČZS Ing. Jana Hinterholzingera a ředitele ústředí Ing. Ivana Branžovského u předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavy Němcové.

vloženo: 2011-11-07

 

obr1 - - ->

První česko-rakouská zemědělská výstava ve Znojmě

Ve dnech 7. a 8. října 2011 se ve Znojmě uskutečnil druhý ročník První česko-rakouské zemědělské výstavy. Pořadatelské role se i letos ujala Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Znojmo, Dvořákova 19.

vloženo: 2011-11-07

 

obr1 - - ->

Republiková rada ČZS jednala v Sezimově Ústí

Celkem 65 zástupců územních sdružení ČZS se ve dnech 4. a 5. listopadu 2011 sešlo v Sezimově Ústí na 4. zasedání republikové rady.

vloženo: 2011-11-07

 

obr1 - - ->

ČZS na výstavě Jahrada 2011 na Slovensku

V populární soutěži o Nejkrásnější jablko (jablko roku) na slovenské zahrádkářské výstavě Jahrada 2011 zvítězil Čech Josef Thoř z Pěnčína s odrůdou Bohemia. Pan Thoř tak pokračuje ve vítězném tažení po získání Křišťálového jablka na loňské výstavě Zahrada Čech 2010 v Litoměřicích.

vloženo: 2011-11-01

 

obr1 - - ->

ČZS se účastnil Europomu s přehlídkou rezistentních odrůd

Každoroční mezinárodní výstava ovoce Europom se letos konala ve švýcarském Zugu ve dnech 22. a 23. října spolu s odborným seminářem. Z České republiky byl mezi vystavovatele přizván kromě Mendelovy univerzity v Brně i Český zahrádkářský svaz.

vloženo: 2011-10-27

 

obr1 - - ->

Častolovice se na chvíli staly zahradou Východních Čech

Již potřinácté se pravidelně první týden v říjnu sešla rodina zahrádkářů v Častolovicích na výstavišti, aby zde zhlédla ty nejlepší výpěstky, které se nejen v tomto regionu podařilo vypěstovat.

vloženo: 2011-10-21

 

obr1 - - ->

Studenti v Budějovicích slavili na regionální výstavě ČZS

Regionální výstava ovoce a zeleniny se konala již po jedenácté v tělocvičně a budově Střední odborné školy veterinární, mechanizační a zahradnická a Jazykové školy s právem státní zkoušky v Českých Budějovicích.

vloženo: 2011-10-18

 

obr1 - - ->

Zahrádkáři z Táborska předvedli výpěstky

Přestože květnové mrazy důkladně probraly mnohé zahrady na Táborsku, neodradilo to místní zahrádkáře od uspořádání podzimní výstavy svých výpěsků. 

vloženo: 2014-01-06

 

obr1 - - ->

Předplatitele Zahrádkáře čeká v prosinci dárek

Pokud uvažujete o zřízení předplatného časopisu Zahrádkář, dlouho neváhejte. Ve spolupráci se společností Moravoseed jsme pro vás připravili zajímavý dárek.

vloženo: 2011-10-13

 

obr1 - - ->

Ostravu zkrášlil „Život na zahradě“

Na výstavišti Černá louka v Ostravě proběhl na přelomu září a října již 8. ročník mezinárodní výstavy Život na zahradě určené především všem příznivcům zahrádek a včel.

vloženo: 2011-10-11

 

obr1 - - ->

Výstava v Uh. Hradišti v režii tradičních odrůd

Ovoce, zeleninu, květiny, vinnou révu i masozřavé rostliny si mohli letos prohlédnout návštěvníci 5. ročníku oblastní zahrádkářské výstavy v Uherském Hradišti. Již tradičně se na výstavě sešlo nejvíce vzorků jablek. 

vloženo: 2011-10-11

 

obr1 - - ->

Spolkové dny v Chebu s německou účastí

V rámci Spolkových dnů v Chebu se 23. září a 24. září 2011 konala výstava výpěstků členů základních organizací Českého zahrádkářského svazu chebského okresu.  

 

 

vloženo: 2011-10-11

 

obr1 - - ->

V Mariánských Lázních ukázali regionální odrůdy

Fotografie, informace a vzorky starých regionálních starých odrůd ovocných stromů představili 6. října zahrádkáři ZO ČZS Bažantnice Mariánské Lázně na výstavě "Co se urodilo v našich sadech a zahradách".

vloženo: 2011-10-11

 

obr1 - - ->

Rukověť zahrádkáře 2012

ČZS pro své členy připravuje na příští rok další vydání oblíbené příručky Rukověť zahrádkáře. Expedice na adresy ÚS bude zahájena v týdnu od 17. do 21. října.

vloženo: 2011-10-07

 

- - ->

Vyšel Věstník ČZS 3/2011

Přináší informace pro členy o identifikačních číslech pro ZO, o spolupráci s německými zahrádkáři, o počtech svazových ocenění na rok 2012, o zásadách pro poskytování a použití prostředků ze státní dotace, o proběhlých soutěžích pro mládež a vyhlášení nových na rok 2012.

vloženo: 2011-10-07

 

obr1 - - ->

Zahrada Pošumaví sklízela obdiv

„Krása, krása, krása,“ s takovýmto obdivem se vyjádřila senátorka Jiřina Rippelová o výstavě  Zahrada Pošumaví, která se na přelomu září a října uskutečnila v Klatovech.

vloženo: 2011-10-06

 

obr1 - - ->

Hortikomplex v Olomouci předvedl plody podzimu

V neděli 16. 10. skončil na Výstavišti Flora Olomouc Hortikomplex 2011 - výstava pěstitelských úspěchů letošního podzimu.

vloženo: 2011-10-17

 

obr1 - - ->

Litoměřice zíraly na kouzla přírody

Zábavným odpolednem v režii pracovníků časopisu Zahrádkář a litoměřického Výstaviště vyvrcholil v sobotu 24. září zahradnický veletrh Zahrada Čech. Své vítěze zná i tradiční soutěž "Příroda čaruje – zahrádkář zírá", ve které se letos sešlo na 160 výpěstků.

vloženo: 2011-09-29

 

obr1 - - ->

Hořovice zaplavila vůně a krása cibule

V sobotu 1. října zaplavila ulice Hořovic na Berounsku Vůně cibule. Místní organizace Českého zahrádkářského svazu zde uspořádala již 23. tradiční cibulový jarmark.

vloženo: 2011-09-24

 

obr1 - - ->

Zasazením stromu 28. října podpoříte rekord

Obracíme se na Vás, členy Českého zahrádkářského svazu, abyste dle svých možností podpořili pokus o vytvoření českého rekordu v hromadném sázení stromů, který vyhlásila Nadace Partnerství na 28. říjen.

vloženo: 2011-09-22

 

obr1 - - ->

Zahrada Čech: do soboty to nejlepší ze zahrádek

V pátek 16. září byl v Litoměřicích za velkého zájmu veřejnosti otevřen zahradnický veletrh Zahrada Čech. Expozice Českého zahrádkářského svazu a časopisu Zahrádkář najdete letos v pavilonech "D" a "G". Poslední den výstavy, v sobotu 24. září, na vás čeká bohatý kulturní program a vyhodnocení soutěže Příroda čaruje - zahrádkář zírá. 

vloženo: 2011-09-19

 

- - ->

Výtvarná soutěž 2012

Český zahrádkářský svaz, komise pro práci s dětmi a mládeží, vyhlásil 19.  ročník výtvarné soutěže pro mládež na téma „OVOCE NA NAŠÍ ZAHRÁDCE".

Až do 31. 3. 2012 může každá organizace zaslat maximálně 10 nejlepších prací na adresu Český zahrádkářský svaz, o.s., Rokycanova 15, 130 00  Praha 3.

vloženo: 2011-11-24

 

- - ->

Fotografická soutěž na rok 2012

Český zahrádkářský svaz, komise pro práci s dětmi a mládeží, vyhlašuje 2. ročník fotografické soutěže pro mládež na téma „KRÁSY NAŠICH ZAHRAD" ve dvou kategoriích: 10-15 let a 16-18 let.

Každý účastník může poslat do 20. 6. 2012 maximálně 5 fotografií.

vloženo: 2011-08-25

 

obr1 - - ->

Pozvánka na Zahradu Čech do Litoměřic

V pátek 16. září se otevírají brány nejvýznamnějšího zahradnického veletrhu Zahrada Čech. Expozice České zahrádkářského svazu a časopisu Zahrádkář najdete letos v pavilonech „D“ a „G“. Na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program včetně vyhlášení soutěže „Příroda čaruje – zahrádkář zírá“.

vloženo: 2011-08-20

 

- - ->

Soutěž Miss kompost 2011

Ekodomov, o.s. vyhlásil VI. ročník celonárodní soutěže kompostů. Vyhlášení vítězů proběhlo 11. září 2011 na Biodožínkách Countrylife v Nenačovicích u Berouna. Kdo zvítězil zjistíte na stránkách www.kompostuj.cz. Ceny byly vítězům předány a na vás, kteří jste dosud nesoutěžili se těšíme příští rok. Věříme, že i váš kompost může zvítězit.

Náš časopis Zahrádkář je mediálním partnerem soutěže, další informace o soutěži se dočtete v následujícím čísle.

 

vloženo: 2014-01-06

 

- - ->

Fotografická soutěž vyhodnocena

Český zahrádkářský svaz vyhlásil fotografickou soutěž pro mládež, prvních deset výherců zveřejňujeme a posíláme jim zajímavé ceny, první tři obdrží roční předplatné časopisu FotoVideo.

vloženo: 2011-08-12

 

obr1 - - ->

Nabídka na zřízení nové ZO - Horoměřice u Prahy

ČZS byl osloven nabídkou na zřízení nové ZO - zahrádkové osady na soukromém pozemku p.č. 166/3 v k.ú. Horoměřice o velikosti 7.200 m2.

Pozemek je evidovaný jako sad a nyní je na něm vysazeno větší množství přestárlých ovocných stromů.

Pozemek je oplocen a je na něm zavedena elektrika. Lze na něm postavit zahradní chatku/ky. Při rozdělení na zahrádky o 400 m2 by tak mohlo vzniknout 18 zahrádek. V případě dohody či menšího zájmu lze pronajmout pouze část pozemku - bude záležet na podmínkách.

vloženo: 2011-08-07

 

obr1 - - ->

Pomologie ovoce (jádroviny - peckoviny)

Vydavatelství Baštan nabídlo výhradně Českému zahrádkářskému svazu množstevní slevu na nově vydané publikace Pomologie ovoce díl I. jádroviny a díl II. peckoviny.

vloženo: 2011-08-05

 

obr1 - - ->

Účinná ochrana zahradních plodin (Rostlinolékař radí)

Aktuální rady do zarady na našich stránkách byly aktualizovány pro rok 2011 podle nové publikace od autorů MUDr. Josefa Horáka a Ing. Jaroslava Roda.

vloženo: 2011-08-01

 

Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.