Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25
obr
Pestrá nabídka v podání zahrádkářských expozic na výstavišti Flora zaujala.

Zahrádkářská akce desetiletí sklidila úspěch

Čeští zahrádkáři v Olomouci ve dnech 5. – 8. října 2017 prožili největší zahrádkářskou událost desetiletí. Ve společnosti významných osobností zahrádkářského hnutí zde oslavili 60. výročí založení Českého zahrádkářského svazu. V rámci podzimní etapy Flora Olomouc zároveň hostili i mezinárodní výstavu Europom 2017.

V pavilonu „G“ olomouckého Výstaviště připravili zahrádkáři cestu novodobými dějinami Českého zahrádkářského svazu. První zastavení začínalo v roce 1957, kdy často na neúrodných, rumištích a skládkách vznikaly první zahrádkové osady. Historie českých zahrádek samozřejmě sahá mnohem dál. První skutečná zahrádková osada vznikla již v roce 1906 ve Varnsdorfu. Na ploše tří hektarů ji zde založil osvícený místní továrník Moritz Schnitzer. Mimochodem oněch 66 zahrádek zde zůstalo dodnes. Skutečným fenoménem se ale stalo zahrádkáření v době socialismu, kdy představovalo jednu z mála aktivit povolených a podporovaných režimem. Pro řadu lidí to rovněž byla, kvůli nemožnosti vycestovat, jediná možnost relaxace i rekreace.

Další zastavení v pavilonu „G“ tak  60. a 70. létům minulého století, kdy lidé budovali společná zahrádkářská zařízení a vylepšovali svá zázemí. Následovala 80. léta, kdy vznikla tradice významných zahrádkářských výstav. Tehdy bylo zkrátka již co vystavovat. Začátek 90. let znamenal odklon od tradičních pěstitelských záhonků k upraveným trávníkům, četné zahrádky obsadily zahradní bazénky. Současnost je ale mnohem pestřejší. Komunitní zahrady, moštování, sušárny, povidlárny, mnoho dětských výstav a soutěží, kurzů pro zvyšování odborných znalostí i poradny pro laickou veřejnost. „Takový je Český zahrádkářský svaz současnosti. Plný nového elánu i výzev,“ konstatoval předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík. „Naší expozicí v pavilonu „G“ jsme chtěli ukázat, že duše českého zahrádkářského hnutí přetrvává, že pěstování kvalitních a čerstvých potravin má stále smysl. Zájem mladých lidí o naši expozici i o naše akce svědčí, že jsme na správné cestě,“ uvedl.

Jeho slova potvrdila i mezinárodní výstava ovoce Europom 2017, kterou Český zahrádkářský svaz představil v pavilonu „B“. Hlavní téma výstavy se neslo v duchu historických odrůd ovoce, kterým ani čas neubral na půvabu a jejichž, především senzorické, vlastnosti se v posledních letech těší stále větší oblibě. Zahraniční účastníci byli nadšeni i z doprovodného odborného programu. „Ten jsme připravili v přilehlém sále, kde byla zajištěna tlumočnická služba. Odborníci si tak mohli po celý pátek 6. října vyměňovat cenné zkušenosti. Ochuzena o přednášky však nebyla ani laická veřejnost, protože většina přednášek se ještě jednou prezentovala i na pódiu v pavilonu A,“ upřesnil předseda Kozlík. Z odborných přednášek vznikl Sborník, jehož součástí je i CD-ROM.  

Důstojné oslavy výročí ČZS i mezinárodní výstava ČZS se uskutečnily za záštity a výrazné podpory ministra zemědělství Mariana Jurečky, s finanční podporou Ministerstva zemědělství ČR. Všechny prostory připravené v rámci velkého zahrádkářského svátku si ministr zemědělství osobně prošel za doprovodu předsedy ČZS Stanislav Kozlíka a ředitele výstaviště Flora Jiřího Uhlíře.

-zj-

Další novinky - - - >
 
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.