Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25
obr
Budoucí zemědělci a zahrádkáři ve Znojmě předvedli své výpěstky i dovednosti.

Čertovi je sto let, upozornili znojemští studenti

Studenti střední odborné školy a středního odborného učiliště ve Znojmě (Dvořákova 19) připravili začátkem října výstavu výpěstků ovoce, zeleniny a svých školních dovedností, kterou obdivovali i návštěvníci z Rakouska a Francie. Nezapomněli přitom zmínit jedno pozapomenuté, ale o to významnější výročí.

Pro třetí ročník „První Česko-rakouské zemědělské výstavy“  připravili letos studenti kolekce různých odrůd a typů paprik, cibule, dýní, košťálové a kořenové zeleniny. Již tradičně byla vystavena jablka známých i krajových odrůd. Návštěvníci obdivovali plody jablek odrůdy Panenské jako vzpomínku na dřívější dobu. „Kontrastem byly ukázky velkoplodých a rezistentních odrůd, které tvoří základ ovocnářské velkoprodukce na Moravě a v Čechách,“ sdělila zástupkyně ředitele školy a rovněž dlouholetá čtenářka časopisu Zahrádkář Ing. Helena Rokoská.

obr
Pozdější verzi Fabešova čerta možná ještě dnes zahlédneme na některých políčkách.

Poukázala přitom i jedno kulaté výročí události, které znamenalo nejen pro české zemědělce usnadnění jejich lopotné práce. Před sto lety si nechal moravskobudějovický kovář Josef Fabeš patentovat jednoduchý vyorávač brambor, takzvaný čert, který byl po 2. světové válce vyvážen do celého světa a dodnes jej využívají mnozí malorolníci při sklizni brambor.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnila francouzská delegace z departementu Gers, který má se znojemskou školou navázanou spolupráci v projektu Comenius Regio P.R.O.U.D. Výstavu ozdobila i účast rakouských vystavovatelů z Poysdorfu a Obersiebenbrunnu  a také příspěvek spolupracující ZŠ TGM Moravské Budějovice, která se zabývá ekologickou výchovou.

Duch výstavy byl protkán spojením zemědělské tradice a moderní zemědělské výroby. „Návštěvníci výstavy odcházeli spokojeni z toho, že české a moravské zemědělství, zahradnictví a zahrádkářství má co ukázat a že výchova mladých odborníků na zemědělských školách je základem udržitelného rozvoje,“ popsala atmosféru Ing. Rokoská.

-zj-

Další novinky - - - >
 
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.