Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25
obr
Ořešák královský se dostal na tzv. šedý seznam, který by mohl regulovat jeho výskyt

Ořechy si vzít nenecháme

Označit muflona, kamzíka, pstruha duhového, "ořech", "kaštan", či řepu cukrovku za invazní druhy, které je třeba z české krajiny vymýtit, je úřední výmysl, kterému je třeba zabránit.

Zástupci zájmových svazů reprezentující dohromady 600 tisíc českých myslivců, lesníků, rybářů, zahrádkářů, zemědělců a včelařů zasednou v úterý 25. října 2016 ke kulatému stolu. Ke společné iniciativě je donutilo rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, připravit do konce roku 2016 novelu zákona o ochraně přírody a rozšířit tak seznam invazních nepůvodních druhů, který má být mnohem "papežštější" a obsahovat až 6x více druhů živočichů a rostlin nad rámec nového nařízení EU. Připravovaný český "černý seznam" zahrnuje nejen přírodě a člověku opravdu škodlivé druhy, s jejichž omezením bezvýhradně souhlasíme, ale bohužel i hospodářsky významné druhy zvěře, stromů a ryb, které se již před řadou desetiletí až staletí staly běžnou součástí české krajiny a přírody.

Na navrhovaných "seznamech smrti", které počítají s likvidací, usmrcením či zamezením rozmnožování, se ocitli například muflon, kamzík horský, koza bezoárová, z rostlin pak ořešák královský (lidově "ořech"), jírovec maďal (lidově "kaštan"), řepa obecná cukrovka, akát, topinambur, borovice černá, borovice vejmutovka, dub červený, a z ryb, pstruh duhový, amur bílý, tolstolobik bílý, siven americký.

Ministerstvo životního prostředí připravuje regulaci nepůvodních invazních druhů už delší dobu víceméně v tichosti bez účasti skupin hospodařících v krajině, tedy bez myslivců, rybářů, lesníků, zahrádkářů, včelařů, ale například i bez chovatelů exotických druhů. Je pro nás principiálně nepřijatelné, abychom se k této legislativě mohli vyjadřovat možná až někdy v rámci meziresortního připomínkového řízení. Naše zkušenosti minulých legislativních procesů totiž ukazují, že až dostane Ministerstvo zemědělství od Ministerstva životního prostředí návrh na stůl, zpravidla zbývá pak jen velmi malý časový prostor na naše kvalifikované připomínky.

Jsme přesvědčení, že tato mimořádně kontroverzní a složitá legislativa nemá vznikat "o nás bez nás", bez celospolečenské a široké odborné diskuze, a už vůbec ne bez účasti těch, kterých se to nejvíce týká, a kteří v praxi regulaci nepůvodních druhů již dávno vykonávají a budou vykonávat. V rámci kulatého stolu si chtějí české zájmové svazy vyjasnit postoje k tomuto procesu i názory na relevantnost návrhů jednotlivých živočichů a rostlin uvedených na seznamu. Budou rovněž hovořit o společném postupu při jednáních na Ministerstvu životního prostředí. Věcná a konstruktivní diskuse by následně měla vyústit do přijetí společného prohlášení.

TZ ČMMJ

-zj-

Další novinky - - - >
 
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.