Provází nás od počátků pěstování rostlin.
Již tehdy nás těšily zdravé porosty a kvetoucí rostliny - naznačovaly bohatou úrodu a tím větší šanci na přežití.
Dnes nám již o přežití nejde, ale radost ze zahrady zůstává.
Časopis Zahrádkář ČZS vydává od roku 1969 populární časopis, určený všem zahrádkářům
Na dotace z Dešťovky nedosáhneme, SFŽP slibuje nový program
Podmínky dnes otevřeného dotačního programu Dešťovka neumožňují, aby se o podporu ucházeli zahrádkáři či zahrádkové osady. Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman však přislíbil, že v létě fond vypíše dotační program, který umožní čerpat dotace na budování zádržných nádrží pro dešťovou vodu i v zahrádkářských osadách...
Dotační program Dešťovka je určen pouze vlastníkům a stavebníkům rodinných a bytových domů. Dotaci tak nemohou využít ti, kteří vlastní zahradní domek, chatu, chatku, chalupu, zkrátka jakoukoli stavbu určenou k rekreaci, byť by tam měli hlášený trvalý pobyt. Zahrádkáři tudíž tento na první pohled ambiciózní projekt nemohou prakticky vůbec využít.
Český zahrádkářský svaz sledoval přípravu tohoto programu s velkým očekáváním. Předseda ČZS Stanislav Kozlík se k celé problematice stavěl aktivně, o podmínkách dotace jednal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Případné jiné budoucí možnosti podpory řešil i na Státním fondu životního prostředí. Finální podmínky, které z čerpání alokovaných prostředků programu Dešťovka vylučují zahrádkáře, považuje Svaz za velké zklamání.
Z dotačního programu mohou majitelé rodinných domů a stavebníci čerpat dotaci 20.000 Kč až 60.000 Kč na projekt, který využívá zadržené srážkové vody k zalévání zahrady, či ke splachování WC. Žadatel může rovněž čerpat až 3500 Kč za m3 nádrže. Tvůrci a obhájci dotačního programu často namítají, že klasické sudy či nádrže, které zahrádkáři využívají mají malý, nevýznamný objem. Registrovaných zahrádkářů je 140.000, které doplňují další statisíce chalupářů a chatařů. Domníváme, že zahrádkáři by podporu využili efektivněji, než například majitelé bytového domu.
„Je to o penězích,“ reagoval na připomínku Českého zahrádkářského svazu ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman v pořadu Radiofórum Českého rozhlasu Plus.
“Aktuálně máme k dispozici 100 milionů korun a pilotní výzvu. To znamená, že naším cílem víceméně je napomoci těm lidem, kteří trvale bydlí ve svých objektech a mají nedostatek pitné vody. Přeci jenom, majitelé rekreačních objektů, to už je určitá nadstavba, se kterou v tuto chvíli ta pilotní výzva nepočítá,“ dodal. Valdman nicméně připomněl, vedení SFŽP jednalo s předsedou ČZS Stanislavem Kozlíkem o možnostech podpory i drobným pěstitelům. V létě bude podle něj SFŽP vypisovat obdobný titul, tentokrát z evropských dotací (operační program Životní prostředí), kde bude možné získat podporu na obdobná opatření a možným žadatelem budou například i právnické osoby. „To znamená, jakýkoli zahrádkářský spolek, který bude chtít realizovat něco obdobného pro zahrádkářskou kolonii, tak bude moci čerpat z tohoto operačního programu prostředky na vybudování například podzemních nádrží na zásobování vodou,“ upřesnil Valdman.
Zahrádkáři jsou bohužel v mnoha případech, zejména v období sucha, nuceni pro kropení zahrádek využívat pitnou vodu, aby ochránili úrodu ohroženou nedostatkem vláhy. Proto by jim dotace na nákup i menších zádržných nádrží či sudů velmi pomohla.
-zj-
Další novinky - - - >