Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include(../_panely/tiskova_hlavicka.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../_panely/tiskova_hlavicka.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/98526/virtual') in /data/web/virtuals/98526/virtual/www/novinky/novinka.php on line 25
obr
Osada Ořechovka vznikla na rumišti po stavbě železnice rukama zahrádkářů.

Zahrádky a výdechy tunelů - 16. 10. od 15 hodin

Zahrádky a zahrádkové osady představují zeleň s mikroklimatickou funkcí ve městech a v českých zemích mají dlouhodobou tradici. V návrhu metropolitního plánu ale nacházíme pojetí zahrádek jako zastavitelné zeleně. Lokalita Triangle s "Masarykovou parcelou" je ukázkou zástavby historicky významných zahrádek. Zvláštností Prahy jsou dosud trčící betonové výdechy tunelu Blanka. Ten střešovický mohou ozelenit liány a umělecké prvky. 

Zvonečník, Akademie soběstačnosti a Český zahrádkářský svaz Vás zvou na návštěvní procházku - přijďte 16. října 2019 navštívit lokalitu Triangle s výdechem Blanky a zahrádkářskou osadu na Ořechovce s přiblížením jejího života, užitečnými ukázkami a ekologickým poradenstvím pro všechny zahrádkáře. Sraz u tram. zastávky Hládkov (Praha 6) v 15:00 a na křižovatce ulic U Laboratoře a Slunná v 16:00.

Účast na akci přislíbili: Stanislav KOZLÍK (předseda ČZS), Josef PROCHÁZKA (předseda zahrádkářské osady Ořechovka), Dan FRANTÍK (vedoucí oddělení péče o zeleň MHMP), Antonín NECHVÁTAL (zastupitel městské části Praha 6), Eva HAUSEROVÁ (Permakultra CS, bioložka a spisovatelka), Lenka POCOVÁ (odborná poradkyně pro biopreparáty), Jana KOŽNAROVÁ (iniciativa Komunitou podporovaného zemědělství).

Masarykova parcela
Prezident Masaryk si ji ve dvacátých letech vybral pro stavbu své vily s výhledem na Hrad. Když však bylo při výkopových pracích nalezeno několik vrstev pohřebiště, bylo z pietních důvodů od stavby upuštěno a Alice Masaryková prodala parcelu městu za symbolickou korunu s tím, že na ní zůstane jen zeleň. Byly zde zahrádky, nakonec tu jsou developerské domy Triangle.


obr
Zahrádkářská osada Ořechovka
Osada vznikla na rumišti po stavbě železnice na Kladno, zvelebení místa provedli zahrádkáři zadarmo. Za starostování Tomáše Chalupy na Praze 6 přišla radnice s představami, že jde jen o falešnou zeleň, kde se schovávají kradená auta, pořádně nic nepěstuje a developeři již větřili nové příležitosti. Naše akce mimořádně otevírá dveře osady pro bližší seznámení s její historií, současným životem a nejistou budoucností. Odborníci zde také oddemonstrují užitečné tipy pro zájemce o ekologické přístupy na zahradách, samozásobitelství a komunitou podporované zemědělství (akce není jen pro zahrádkáře).

Výdechy tunelu Blanka
Jde o tři komínová zařízení. Podoba výdechu na Letné se řeší od roku 2009 a má mít uměleckou výzdobu za 20-30 milionů, výdech v Troji se nepoužívá. Výdech ve Střešovicích vysoký 24 metrů měl sloužit i jako vyhlídka či lezecká stěna, což odmítají místní občané. Přes sliby radnice dosud nedošlo ani k ozelenění monstra liánami.

Biopreparáty
Produkty na biologické bázi použitelné v ochraně rostlin v konvenčním, integrovaném i ekologickém zemědělství.

Komunitou podporované zemědělství (KPZ)
Smluvní společenství odběratelů odebírá produkty přímo od partnerských zemědělců a neplatí jednotlivé potraviny, ale za hospodaření, které je šetrné a společensky odpovědné. Sezónně dostupné produkty lze odebírat bedýnkovou formou na
určeném místě.
Další novinky - - - >
 
Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.