Barvy podzimu 2019

Podzimní výstava 
Podzimní výstava Barvy podzimu se konala v nově zrekonstruovaných prostorách orlovny ve dnech 26. 10. až 28. 10. 2019.
Úspěšnost výstavy závisí na získání dostatečného množství exponátů přinesených od příznivců (členů i nečlenů) naší organizace. V letošním roce přispěly k úspěšnosti naší výstavy také nově upravené  prostory orlovny. Počasí letošního podzimu bylo velice příznivé a  podařilo se nám získat velké množství zejména chryzantém, na které je podzimní výstava zaměřena.

 
     


Podzim je obdobím, kdy se příroda již ukládá ke spánku. Chryzantéma je často posledním květem zahrad, je proto považována za silnou, vitální rostlinu. Její květ však zároveň ukrývá křehkou a zranitelnou krásu.
Na výstavě byly vystaveny různé druhy chryzantém a to od drobných (santiny), přes kopretinové, dekorační, jehlicové, multiflory v různých barvách od bílé, oranžové, žluté,  červené až po vzácnější v barvě zelené.
Každým rokem si na podzimní výstavě připomínáme  šlapanického šlechtitele chryzantém pana Jana Dvořáka, který svou prací proslavil město Šlapanice nejen v naší republice. Pan Jan Dvořák vyšlechtil na 400 druhů chryzantém.


  
    

Bohužel v naší sbírce se nachází pouze 17: Šlapanická RAFA, Markéta, Jiřka, Dana, Růženka, Naďa, Vladěnka, Ludmila, Eva, Heda, Magda, Eliška, Helenka, Růžové pírko, Rudý brk, Oranžové pírko a Katka.
Připomínáme tyto chryzantémy hlavně z důvodu, aby šlapanické chryzantémy nebyly zapomenuty. Na našich výstavách také seznamujeme návštěvníky s málo známými plody z našich zahrad. V letošním roce se jich sešlo opravdu velké množství.
Byly vystaveny:  mišpule, rakytník, maloplodé i velkoplodé kiwi, topinambury, kdoule, fíkovník smokvoň, batáty, lagenárie, červené jádro ořechu.
Výstava byla doplněna dřevořezbami, které velice citlivě podmaní krásu podzimních exponátů a také aranžérskými  pracemi a keramikou.

Na výstavě se podílelo 36 vystavovatelů a  navštívilo ji přibližně 500 návštěvníků. Těší nás, že na výstavu přichází nejen návštěvníci ze Šlapanic a blízkého okolí, ale stále více i ze vzdálených míst naší republiky, kteří přijíždí za krásou chryzantémy. Také se zvyšuje zájem zejména o sazenice  šlapanických chryzantém, jejichž prodeji se však v současné době nikdo nevěnuje. 

Výbor ZO ČZS děkuje všem návštěvníkům za zájem a podporu tradiční výstavy a také všem obětavým členům naší organizace i nečlenům, kteří se podíleli jakoukoli činnosti na její přípravě. 
Marta Fišerová

Celkem:
Dnes:
On line:
459340
3
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šlapanice
Kolárova 928/37, 664 51 Šlapanice, č.zo: 603006, IČO: 70967717, mail: zahradkarislapanice@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.