Nebezpečný brouk Majka Fialová

Majka fialová (Meloe violaceus) je brouk z čeledi majkovitých (Meloidae). Má zkrácené krovky, které jen z části zakrývají zadeček. Vylučuje jedovatou tekutinu.


Život a vývoj

Dospělá majka dosahuje velikosti 10–40 mm, přičemž samičky jsou větší než samečkové, neboť mají v břiše uložená vajíčka. Vývoj májky je dosti komplikovaný a způsobuje, že jsou poměrně vzácné. Z vajíček, kterých naklade samička až 10 000, se vylíhne larva (triungulinus), která se přichytí na hostitelský hmyz, obyčejně na včelu. Toto stádium majky bylo nesprávně pojmenováno jako samostatný druh – včelí veš. Larva se živí včelími vajíčky a potom se přemění do druhého stádia. Toto stadium se ještě dvakrát svléká. Brzy se přemění na larvu třetího stádia a v tomto stádiu také přezimuje. Na jaře se přemění do čtvrtého stádia, pak se zakuklí a přemění v dospělého brouka.


Jedovatost majky

V nebezpečí, například při dotyku, vylučuje nažloutlou olejovitou tekutinu – hemolymfu – obsahující prudce jedovatý terpen kantaridin pro člověka smrtelný už v dávce 30 mg. V minulosti jed často využívali traviči. Po zasažení kůže se postižené místo velmi špatně hojí.


Brouk Majka Fialová

Celkem:
Dnes:
On line:
496531
156
3
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šlapanice,  č.zo: 603006
Ponětovice 19, 664 51 Šlapanice, IČO: 70967717, mail: zahradkarislapanice@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, odborné informace, výstavy.