Jarní zájezd – Litomyšl, Polička.

Jarní zájezd ZO ČZS Šlapanice – Litomyšl, Polička.
Dne 11. 5. 2019 pořádala naše ZO jarní autobusový zájezd do Litomyšle a Poličky.  Účastníci zájezdu se sešli v 6,30 na Riegrově ulici ve Šlapanicích.  Po nastoupení do autobusu  jsme zamířili do Litomyšle – zahradního centra. Zahradní centrum nabízí široký sortiment jehličnatých, listnatých, pnoucích rostlin, azalek, rododendronů, skalniček, trvalek, růží. Veškerý sortiment jsme si mohli prohlédnout a nakoupit.

  


Po prohlídce zahradního centra naše cesta vedla do renesančního zámku, který je hlavním lákadlem Litomyšle. Zde jsme měli objednanou komentovanou prohlídku. Je to honosný zámek plný krásného nábytku a obrazů. Unikátem zámku je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Zámek je od roku 1999 zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 

  


Po hodinové komentované prohlídce zámku nám již vyhládlo a tak jsme zamířili na oběd do restaurace  Slunce. Obědy jsme měli objednané a bylo možné si vybrat z 5 druhů jídel.

  


Za vidění stojí také historické centrum Litomyšle. Po obědě jsme měli objednanou komentovanou prohlídku centra Litomyšle. Ve městě se narodila a působila řada předních osobností např. Bedřich Smetana, Alois Jirásek, Božena Němcová, Josef Váchal a další. Průvodce nám ukázal plno zajímavých památek, např. Dům u Rytířů, klášterní zahrady, Smetanův dům, orloj a mnoho dalších.
Po prohlídce Litomyšle jsme zamířili domů. Na cestě jsme se ještě zastavili na krátkou prohlídku Poličky. Polička byla založena v roce 1265 jako královské město. Navštívili jsme náměstí s krásným mramorovým sloupem. Historické centrum je městskou památkovou zónou. V Poličce se narodil v kostele sv. Jakuba hudební skladatel Bohuslav Martinů, který ve městě žil, rád se sem vracel a je zde i pohřben.  K autobusu jsme se vraceli podél řeky Loučné. 


   


Po této poslední prohlídce jsme již autobusem zamířili do Šlapanic.
Počasí nám přálo, nálada byla optimistická, pan řidič ochotný, dověděli jsme se mnoho zajímavých informací a viděli mnoho pěkného.
Zájezd zorganizovala paní Jarmila Kolářová ke spokojenosti všech zúčastněných.
Marta Fišerová
Celkem:
Dnes:
On line:
459342
5
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šlapanice
Kolárova 928/37, 664 51 Šlapanice, č.zo: 603006, IČO: 70967717, mail: zahradkarislapanice@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.