Ohlédnutí za podzimní výstavou ZO ČZS

Podzimní výstava Barvy podzimu se konala v letošním roce mimořádně v dolních prostorách muzea ve dnech 27. a 28. října a to z důvodu rekonstrukce orlovny.


Úspěšnost výstavy závisí na získání dostatečného množství exponátů přinesených od příznivců (členů i nečlenů) naší organizace. V letošním roce byly letní měsíce extrémně suché s vysokými teplotami. I přes tuto skutečnost se nám podařilo nashromáždit dostatečné množství exponátů jak květin (chryzantém a jiřin) tak i ovoce.
Podzimní výstava byla zaměřena zejména na chryzantémy a ovoce z našich zahrad.
Podzim je obdobím, kdy se příroda již ukládá ke spánku. Chryzantéma je často posledním květem zahrad, je proto považována za silnou, vitální rostlinu. Její květ však zároveň ukrývá křehkou a zranitelnou krásu.
Na výstavě byly vystaveny různé druhy chryzantém a to od drobných (santiny), přes kopretinové, dekorační, jehlicové, v různých barvách od bílé, oranžové, žluté,  červené až po vzácnější v barvě zelené.
Každým rokem vzpomínáme na podzimní výstavě na šlapanického šlechtitele chryzantém pana Jana Dvořáka a to jak informační tabulí, tak i ukázkou šlapanických chryzantém, které pan Jan Dvořák vyšlechtil a které jsou doposud pěstovány na našich zahrádkách. Dle všech dochovaných záznamů pan Jan Dvořák vyšlechtil  na 400 druhů chryzantém.

 

 

 


Bohužel v naší sbírce se nachází pouze 17: Šlapanická RAFA, Markéta, Jiřka, Dana, Růženka, Naďa, Vladěnka, Ludmila, Eva, Heda, Magda, Eliška, Helenka, Růžové pírko, Rudý brk, Oranžové pírko a Katka.
Připomínáme tyto chryzantémy hlavně z důvodu, aby šlapanické chryzantémy nebyly zapomenuty.
Na našich výstavách také seznamujeme návštěvníky s málo známými plodinami z našich zahrad. V letošním roce se jich sešlo opravdu velké množství.
Byly vystaveny: jeřáb oskeruše, mišpule, rakytník, maloplodé i velkoplodé kiwi, topinambury, kdoule, fíkovník smokvoň, KAKI.
V letošním roce se také urodilo velké množství jablek. Ovoce i zelenina, které si zaslouží nálepku „super“, rostou i na našich zahrádkách. Pod tlakem superpotravin v obchodních centrech se plody českých zahrádek dostávají často do pozadí. A to je škoda. I obyčejné jablko dokáže tělu přinést řadu živin a sami víme, co jsme si vypěstovali.


Výstava byla doplněna dřevořezbami, které velice citlivě podmaní krásu podzimních exponátů a také aranžérskými  pracemi.

 

 

 

 

 

 

 

 


Na výstavě se podílelo 41 vystavovatelů a  navštívilo ji přibližně 400 návštěvníků. Těší nás, že na výstavu přichází nejen návštěvníci ze Šlapanic a blízkého okolí, ale stále více i ze vzdálených míst naší republiky.

Výbor ZO ČZS děkuje všem návštěvníkům za zájem a podporu tradiční výstavy a také všem obětavým členům naší organizace i nečlenům, kteří se podíleli jakoukoli činnosti na její přípravě.


Celou fotogalerii z výstavy si můžete prohlédnout zde.

Celkem:
Dnes:
On line:
459342
5
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šlapanice
Kolárova 928/37, 664 51 Šlapanice, č.zo: 603006, IČO: 70967717, mail: zahradkarislapanice@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.