Jarní zájezd Českého zahrádkářského svazu ZO Šlapanice 7. 6. 2018.

 

V letošním roce  naplánovala ZO jarní zájezd do zahradnictví Kubiczek Krzystof v polských Pisarzowicích a dále do městečka v podhůří Beskyd do Štramberka. Ráno jsme se vydali plně obsazeným autobusem směr Olomouc. Cesta byla bezproblémová a za tři hodiny jsme byli u cíle. Zahradnictví je zaměřeno na pěstování stromů, keřů, letniček, trvalek a pokojových květin. Je zde bohatý sortiment za příznivé ceny. Mnozí z nás si po prohlídce zahradnictví nakoupili některé exempláře pro vlastní zahrady. V zahradnictví bylo možné platit jak polským zlotým, eurem a také českou korunou.

 

 

 


Po návštěvě zahradnictví jsme se vydali do malebného městečka v podhůří Beskyd do Štramberka. Dominantou města je hrad Štramberk s gotickou věží Trúba o výšce 40 m.
Návštěvu Štramberka jsme začali obědem v Městském pivovaru. Na zahrádce pivovaru jsme byli obslouženi a pochutnali jsme si na velice dobrém jídle a pití, které jsme si předem objednali.Po obědě následoval volný program. Někteří z nás navštívili Městský pivovar, muzeum, Štramberskou Trúbu, vánoční chalupu a nebo se pokochali krásou roubenek.
Městský pivovar
Městský pivovar se nachází přímo na štramberském náměstí v historickém domě č. 5, který patří mezi původní právovárečné měšťanské domy. Při exkurzi v pivovaru nás seznámili přímo na místě s tradiční výrobou kvasnicového piva plzeňského typu na tazv. „starý způsob“. Tradiční vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo již před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač.

Štramberská Trúba
Štramberská trúba je věž původního štramberského hradu založeného koncem 13. století. Po přestavbě v roce 1903 slouží věž dodnes jako rozhledna.

Roubenky
Při návštěvě a procházce po Štramberku jsme nemohli přehlédnout překrásné dřevěnice-roubenky. Roubenky tvoří ve Štramberku předměstí, stojí terasovitě za sebou na skalnatých svazích. Tato štramberská lidová architektura je městskou památkovou rezervací. Štramberk je díky malebným uličkám a roubenkovým  domům z 18.-19. století přezdíván jako Moravský Betlém.

Vánoční chalupa
V kouzelné vánoční chalupě můžeme po celý rok obdivovat a nakupovat překrásné adventní a vánoční ozdoby a dekorace. Nádherné foukané ozdoby ve tvaru perníků, marcipánového cukroví. V této malebné vánoční chalupě na nás dýchlo kouzlo vánoc i v době teplého jarního dne.Štramberské uši
Po prohlídce městečka Štramberk a odpočinku v malebném prostředí jsme si mnozí odváželi do svých domovů jako dárek tazv. Štramberské uši. Štramberské uši jsou cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu. Obchodní značku Štramberské uši může od roku 2000 nést pouze produkt vyrobený na území města Štramberk. Podle místní legendy se původ cukrovinky váže k mongolskému tažení v roce 1241. Město Štramberk dále nabízí např. návštěvu muzea a také známých pivních lázní.

Celý den bylo krásné počasí, zájezd byl tradičně výborně organizačně zajištěn p. Jarmilou Kolářovou, účastníci byli dochvilní, pan řidič nás bezpečně vozil k našim plánovaným cílům,  a tak jsme  všichni prožili krásný den v kolektivu členů naší organizace a jejich blízkých.

Zpracoval:
Marta Fišerová

Celkem:
Dnes:
On line:
459340
3
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šlapanice
Kolárova 928/37, 664 51 Šlapanice, č.zo: 603006, IČO: 70967717, mail: zahradkarislapanice@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.