Barvy podzimu

Podzimní výstava chryzantém, ovoce a zeleniny Barvy podzimu se konala již tradičně na orlovně. Pro návštěvníky byla otevřena z důvodu státního svátku 3 dny od 28. 10. do 30. 10. 2016.
 Letošní jarní mráz způsobil, že se na našich zahradách a sadech  urodilo velice málo jablek, přesto se nám podařilo nashromáždit dostatečné množství exponátů.

U chryzantém, díky příznivému podzimu, vykvetly téměř všechny druhy a tak návštěvníci, kteří na výstavu chryzantém přijíždějí i z různých vzdálených koutů naší republiky, mohli obdivovat pestré barvy těchto překrásných podzimních krásek. Byly vystaveny různé druhy a to od drobných (santiny), přes kopretinové, dekorační, jehlicové, v různých barvách od bílé, oranžové, žluté,  červené až po vzácnější v barvě zelené.


 

 


 
Každým rokem vzpomínáme na  šlapanického šlechtitele chryzantém p. Jana Dvořáka a to jak informační tabulí, tak i ukázkou šlapanických chryzantém, které pan Dvořák vyšlechtil a které jsou doposud pěstovány na našich zahrádkách. V letošním roce jsme vzpomněli 10 výročí jeho úmrtí.
Dle všech dochovaných záznamů pan Dvořák vyšlechtil  na 400 druhů chryzantém.
Bohužel v naší sbírce se nachází jen 16:
Šlapanická RAFA, Markéta, Jiřka, Dana, Růženka, Naďa, Vladěnka, Ludmila, Eva, Blanka, Heda, Magda, Eliška, Helenka, Růžové pírko a Rudý brk.
Pokud na vaší zahrádce roste nějaký druh šlapanické chryzantémy, u které znáte i jméno a není mezi vyjmenovanými, budeme velice vděčni za tuto informaci.
Bohužel, práce pana Dvořáka nebyla nikomu předána a bylo by velice záslužné vzpomínku na člověka, který proslavil Šlapanice i ve světě, uchovat.
Touto výstavou se snažíme alespoň v malé míře, aby šlapanické chryzantémy nebyly zapomenuty.
Na našich výstavách seznamujeme návštěvníky s málo známými plodinami z našich zahrad. V letošním roce se jich sešlo opravdu velké množství.
Byly vystaveny oskeruše, mišpule, rakytník, brusinky, topinambury, indická okurka, kdoule, ačokča, mochyně peruánská, brambory s fialovou dužninou, plody Kiwana, ukrajinská okurka, Asimina triloba-banán severu a mnoho druhů tykví.

Výstava byla doplněna dřevořezbami, které velice citlivě podmaní krásu podzimních exponátů a také aranžérskými  pracemi.

Výstavu navštívilo přes 400 návštěvníků. Těší nás, že na výstavu přichází nejen návštěvníci ze Šlapanic a blízkého okolí, ale stále více i ze vzdálených míst naší republiky. V knize návštěv se objevují místa jako, Rapšach (JČ), Česká Lípa, Znojmo, Olomouc, Pardubice, Jihlava, Příbor, Zábřeh, Moravský Krumlov,  Brandýs n/L, Kralice nad Oslavou a další.
 Na výstavě se podílelo 36 vystavovatelů. (Není nutné, aby vystavovatelé byli členové naší organizace.)
Výbor ZO ČZS děkuje všem návštěvníkům za zájem a podporu tradiční výstavy a také všem obětavým členům naší organizace i nečlenům, kteří se podíleli jakoukoli činnosti na její přípravě. 

Na výstavu se můžete podívat objektivem přítelkyně Fišerové ve fotogalerii.

Celkem:
Dnes:
On line:
459341
4
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šlapanice
Kolárova 928/37, 664 51 Šlapanice, č.zo: 603006, IČO: 70967717, mail: zahradkarislapanice@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.