Prof. Ing. Vojtěch Řezníček, CSc.:

Tradiční odrůdy ovocných dřevin – ústup a návrat

Další přednáška se konala podle tradice zahrádkářů první pondělí v následujícím měsíci, t.j. 6. května 2013. Vzhledem k většímu počtu zájemců o minulé přednášky jsme zvolili velký sál orlovny a stolové uspořádání. Přednášel Prof. Ing. Vojtěch Řezníček, CSc., z Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici. Tématem byly tradiční odrůdy ovocných dřevin – ústup a návrat.

 

 

 

 

 

pro plné rozlišení klikni na obrázek

Předností starých odrůd je jejich dokonalé přizpůsobení k půdním a klimatickým poměrům. Na jižní Moravě se pěstovala réva vinná, meruňky, oskeruše, na Pálavě dřín, na Českomoravské vrchovině růže šípková, trnky, v Bílých Karpatech durancie, špendlíky, trnky, jadernička moravská, na Valašsku jadernička, slivoně, trnky.

 

Odrůdy dříve pěstované : jadernička, panenské, jeptiška – jsou nenáročné na pěstování, ale mají malé plody. Lidové názvy dostaly ovocné stromy podle vlastnosti plodů – kamenice,tvrdky, papírky. Dále podle doby dozrávání – žitničky, žnůvky,ovesničky,václavky, vavřínky, šimůnky. Podle doby skladovatelnosti to byly letničky, jarničky, podzimky, podle využití koláčky, štrůdláky. Staré odrůdy mají ekonomickou a kulturní hodnotu při studiu regionální historie.

 

V dnešní době naši zákazníci vyžadují plody větší, barevné, měkké s jemnou slupkou. Pěstitelé zase upřednosťují kvůli skladovatelnosti slupku tuhou. V západních zemích mají zase rádi tuhé, řepovité plody. Moderní odrůdy se šlechtí na velikost plodů, pevnost dužniny, obsah vitaminu C, obsah vápníku a sušiny. Lákavé plody, které vidíme v obchodních řetězcích, však prošly intenzivní chemickou ochranou. Proto bychom neměli zavrhovat i ty staré osvědčené odrůdy, pokud je na zahrádkách máme.

 

Přednáška byla doplněna obrazovým materiálem s přehledem jednotlivých odrůd, i novějších. Promítání opět zajišťoval Ing Jiří Procházka. Přednášku sledovalo asi 35 zájemců. Účast nebyla ve srovnání s minulou vysoká, ale dostačující. Prostředí bylo důstojné.

Prezentaci promítanou na přednášce můžete shlédnout zde.

 

Ing Libuše Peclová, ZO ČZS Šlapanice

Fotografie Josef Kopecký

 

Celkem:
Dnes:
On line:
459359
22
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Šlapanice
Kolárova 928/37, 664 51 Šlapanice, č.zo: 603006, IČO: 70967717, mail: zahradkarislapanice@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.