Některé práce na zahrádce v dubnu


Ovocné stromy i keře s drobným ovocem chemicky ošetřujeme proti přezimujícím škůdcům a nastupujícím chorobám. Měli bychom také upravit tvar koruny jádrovin a peckovin. Koruny stromů bychom měli udržovat v pohárkovitém tvaru, který jim zajišťuje dostatek světla a umožňuje snadnou sklizeň.
Půdu kolem keřů s drobným ovocem (například angrešt či rybíz), bychom měli prokypřováním uchránit před plevely. Půdu pod ovocnými stromy bychom měli udržovat nezatravněnou, plevelů, ale nezkypřenou. Kolem kmenů vyhloubíme půdu do tvaru mísy, abychom tím stromům poskytli dostatek vláhy.
Čím dříve začneme vysévat a vysazovat zeleninu. Předpěstované sazenice některých odrůd celeru přesazujeme do záhonů, jiné teprve vyséváme. Dále vyséváme ředkvičky, pažitku, klasický a cukrový hrách, kopr, okurky, tuříny a salátovou řepu. Proti nočnímu chladu je můžeme chránit netkanou textilií. Koncem měsíce přesazujeme zakořeněné sazenice brambor do asi 10 cm hlubokých rýh obohacených kvalitním kompostem.

Další práce:

  • V kelímcích si předpěstováváme cukety, salátové okurky a melouny.
  • Koncem měsíce můžeme na chráněných a teplých místech začít pěstovat keříčková rajčata. V případě nízkých teplot je chráníme netkanou textilií.
  • Začínáme jednotit zeleninu z časných výsevů.
  • Pěstujeme-li salát ve skleníku či pařeništi, větráme a zaléváme, abychom se tím vyhnuli plísním a dalším chorobám.
  • Likvidujeme plevele a plže, kteří začínají ohrožovat sklizeň