Únor


Okrasná zahrada

Únor je tou nejvhodnější dobou k prosvětlování a průklestu okrasných dřevin. Všechny části keřů i stromů, jež ořežete, je třeba spálit - i na okrasných dřevinách často přezimují zárodky chorob a různých škůdců.

Koncem února začněte s nakličováním sadbových brambor.

K naklíčení vybírejte pěkné, zdravé kusy

Pravidelně kontrolujte stav uskladněné zeleniny.

Pokojové a balkonové rostliny

Bramboříky, které zdobily domácnosti zvláště o Vánocích, nechte zatáhnout. Hlízy vyndejte, očistěte a vysaďte do kyselého substrátu tak, aby dvě třetiny hlízy zůstaly nad zeminou. Květináč poté můžete zapustit do záhonu.

Myslíte na ptactvo?

Ptáci, kteří jsou přizpůsobiví našim podmínkám a neodlétají do příznivějších krajin, mají v zimě spoustu starostí se sháněním potravy i úkrytu před mrazivým a nevlídným počasím. Na zahradě se nám mohou objevit sýkory, brhlíci, vrabci, kosi, pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové atd. Mají v zimě omezenou potravu (larvy ukryté ve štěrbinách kůry stromů, jeřabiny, pupeny, jehličí, semena, bobule ...) a nemohou se dostat    k potravě ukryté pod sněhem a ledem. Je potřeba, abychom pokračovali v jejich přikrmování, například speciální míchanou sypkou směsí a hotovými lojovými koulemi v síťce, které koupíme v obchodech. Lojové koule, hovězí lůj, sádlo lze zavěsit na strom. Do krmítek můžeme přidávat - semena slunečnice (jsou nejlepším a nejvydatnějším zdrojem energie), proso, mák, drcená jádra ořechů, plody a bobulejeřabin, plody černého bezu, hlohu, břečťanu, ovesné vločky, nastrouhanou mrkev, ovocejablka, hrušky aj.             
   Ptáky nekrmíme zbytky našich jídel, které jim působí problémy (slané, kořeněné, uzené výrobky, přepálený loj, těstoviny, zbytky kynutého pečiva nebo cukroví). Krmivo podáváme pravidelně, za mrazů můžeme  dávky zvyšovat.

Pranostiky na únor

Únor bílý - pole sílí.
Únorová voda - pro pole škoda.
Když záhy taje, dlouho neroztaje.
V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá.
Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.
Jestli únor vodu pustí, tak ji březen na led zhustí.
Únor teplý - březen chladný, únor studený - srpen horký.
Co si únor zazelená, březen si to hájí; co si duben zazelená, květen mu to spálí.