Nové odrůdy jabloní

Ametyst

Pozdně letní odrůda, zrající koncem srpna. Plody střední velikosti, velice atraktivní, červené s ojíněním. Chuť velmi dobrá, aromatická. Vydrží měsíc. Nutno provádět probírku plůdků v červnu. Rezistentní ke strupovitosti.


OBRÁZEK

Daria

Jedná se o raně letní červenoplodou odrůdu. Zraje začátkem srpna. Velikost plodů je střední. Při přeplození doporučuji probírku plůdků v červnu. Chuť je na letní jablko velmi dobrá. Plně nahradí starou odrůdu Letní Průsvitné. Je méně náchylná na strupovitost a padlí.

 OBRÁZEK 

Dima

Náhrada za Letní průsvitné. Zraje koncem července. Plody jsou střední velikosti, velmi atraktivní s červeným líčkem. Roste slabě, proto i na vřetena volíme raději středně vzrůstné podnože typu M26. Je polně odolné ke strupovitosti.

Miodar

Zraje koncem července. Atraktivní červeno-růžové plody, střední až velké. Dobře se tvaruje. Doporučuji probírku plůdků v červnu, jinak může střídat v plodnosti. Letním řezem podpoříme lepší vybarvení plodů uvnitř koruny. Je tolerantní ke strupovitosti.

James Grieve Double Red

Barevná mutace odrůdy James Grieve. Je to pozdně letní odrůda. Zraje koncem srpna až začátkem září. Uchovatelnost 4 týdny, pak přezrává a moučnatí. Plody jsou větší, krásně červené barvy. Chuť je velmi dobrá. Je středně odolná ke strupovitosti, vnímavá k padlí.

Julia

Raně letní odrůda, zraje počátkem srpna. Vydrží až 4 týdny. Plody velice atraktivní, celočervené. Chuť je dobrá, ve středních a vyšších polohách je však chuť podřadná. Dužnina je suchá. Má neuspořádaný růst. Je značně odolná ke strupovitosti i padlí. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany.

Mivibe

Novější, velmi atraktivní letní odrůda. Zraje v polovině srpna, vydrží dva týdny. Plody jsou větší, fialově ojíněné. Chuť je výborná. Je tolerantní ke strupovitosti a padlí. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany. Podle mého názoru je toto velice perspektivní letní odrůda.

Paula Red

Tato odrůda není v sortimentu povolených odrůd ČR. Ale v sousedním Polsku jsou stromky běžně v prodeji. Jedná se o pozdně letní odrůdu, zraje koncem srpna až začátkem září. Plody jsou střední velikosti, celočervené, s atraktivním ojíněním. Zaujme výbornou navinulou chutí se silným aromatem. Nutno provádět probírku plůdků. Je méně náchylná ke strupovitosti, silně trpí padlím.

OBRÁZEK

Diadém

Podzimní odrůda, zraje v polovině září. Plody jsou velké, celočervené, atraktivní. Chuť je velmi dobrá. Vydrží do listopadu. Je středně citlivá ke strupovitosti i k padlí.

Dolores

Podzimní odrůda dozrává v pol. září. Vydrží do ledna. Plody střední velikosti, červené, atraktivní. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti. Nutno provádět červnovou probírku plůdků.

Prima

Jedná se historicky o první rezistentní odrůdu ke strupovitosti. Je to podzimní odrůda, sklizeň v polovině září, vydrží 4 týdny. Plody červené, střední až větší. Chuť je pouze dobrá. Nutno provádět probírku plůdků, jinak má sklony ke střídavé plodnosti. Je resistentní ke strupovitosti, padlím trpí středně.

OBRÁZEK 

Vysočina

Podzimní odrůda, dozrává na přelomu záři a října. Vydrží do listopadu. Plody střední velikosti, atraktivní, aromatické, připomíná Mc Intosch. Nutno provádět probírku. Odrůda je resistentní ke strupovitosti.

Red Jonaprince

Jedná se o barevnou mutaci odrůdy Jonagold. Je to podzimní až ranně zimní odrůda. Sklizeň koncem září, vydrží do prosince. Plod je velký, celočervený, velice atraktivní. Chuť je aromatická, výborná. Je náchylná ke strupovitosti i k padlí. Vyžaduje chemickou ochranu a dobrou agrotechniku. Jediná mutace Jonagoldu, co se hodí i do vyšších poloh s určitým ryzikem špatného vyzrávání dřeva. Jen pro zkušené pěstitele.

 OBRÁZEK

Šampion Reno

Je to barevná mutace odrůdy Šampion z Polska. U nás není v sortimentu, v Polsku je běžně v prodeji. Sklízí se ve vyšších polohách koncem září až začátkem října, vydrží do ledna. Plody jsou střední až velké, pěkněji vybarvené než Šampion. Chuť je nasládlá, velmi dobrá. Odrůda je velmi plodná. Vyžaduje pravidelnou probírku plůdků a pravidelné zmlazování plodonosného obrostu, jinak se zhoršuje kvalita plodů. Kvalitní plody jsou jen na mladém dřevě. Je náchylná ke strupovitosti, středně náchylná k padlí. V Polsku se rozšiřují ještě více vybarvené mutace této odrůdy pod názvy Reno II, Reno III, Reno Malinove.

 OBRÁZEK

Wealthy Double Red

Jde o barevnou mutaci odrůdy Wealthy. Jedná se o podzimní odrůdu. Zraje ve třetí dekádě září, vydrží do prosince. Plody jsou střední velikosti, atraktivně zbarvené. Chuť je pouze dobrá. Má sklon ke střídavé plodnosti. Je méně citlivá ke strupovitosti i k padlí. Je vysoce odolná ke mrazu ve dřevě. Může se použít jako kmenotvorná odrůda pro vyšší tvary. Při přezrávání na stromě při silnějším větru padá, je ji potřeba včas sklízet.

OBRÁZEK

Dantes

Jedná se o ranně zimní odrůdu. Sklízí se koncem září, dá se skladovat do ledna. Plody jsou menší až střední velikosti, celočervené, velice atraktivní . Je nutno provádět každoročně probírku plůdků. Chuť je pouze dobrá. Je rezistentní ke strupovitosti, padlím trpí málo. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany.

OBRÁZEK 

Denár

Ranně zimní odrůda. Sklizeň od třetí dekády září, vydrží do ledna. Plody jsou žluté barvy, podobné odrůdě Golden Delicius. Chuťově však této odrůdy nedosahují. Denáru se říká také Golden Delicius do vyšších poloh. Není tak náročná na teplo jako Golden. Strupovitosti i padlím trpí středně.

OBRÁZEK

Vanda

Jde o podzimní až ranně zimní odrůdu. Sklizeň koncem září, vydrží do ledna. Plody jsou velké, chuť je výborná. U mne patří k chuťové špičce. Je rezistentní ke strupovitosti, středně trpí padlím. Její nevýhodou je její náchylnost k fyziologické skvrnitosti dužniny (způsobeno blokací přísunu vápníku do plodu). Tato fyziologická porucha se projevuje zejména u bujně rostoucích stromů, u největších plodů a po přeroubování. Jako prevenci doporučuji buď postřik chloridem vápenatým (6 x za sezónu) nebo agrotechnickými opatřenámi – opatrně s dusíkem, letní řez, dobrá zásoba vápníku v půdě před výsadbou.

OBRÁZEK

Green Lewes

Podzimní až ranně zimní odrůda. Sklizeň ve druhé polovině září, vydrží do prosince. Plody jsou zářivě žluté barvy, střední až velké, velice podobné odrůdě Golden Delicius. Chuť je velmi dobrá až výborná. Tuto odrůdu doporučuji jako náhradu za Golden Delicius do středních a vyšších poloh, kde Golden dostatečně nevyzrává. Odrůda není v ČR registrivána. Roubový materiál se pohybuje asi jen mezi zahrádkáři. Ale i přesto ji velmi doporučuji. Odrůda je velice plodná. Není náchylná ke strupovitosti.

OBRÁZEK

Sentima syn HL VI/37-8

Podzimní až ranně zimní odrůda. Já ji pěstuji již přes 20 let. Sklizeň koncem září, vydrží do prosince. Plody protáhle,střední velikosti, červeně žíhané. Zelená barva na skládce přechází ve žlutou. Chuť je velmi dobrá až výborná, silně aromatická. U mne patří k chuťovým špičkám. Jablka silně voní. Doporučuji probírku plůdku, jinak přeplozuje. Plodnost je vysoká, pravidelná. Strupovitosti trpí slabě, padlím středně.

 OBRÁZEK

Rubín

Klasická česká odrůda. Sklizeň kocem září až začátkem října , vydrží do března. Plody jsou velké až velmi velké, červeno žlutě proužkované. Chuť je aromatická, nasládlá, výborná. U mne Rubín a všechny jeho mutace patří k absolutní chuťové špičce. Plody mají tenkou slupku. Proto opatrně při sklizni a kontrolovat na skládce. Snadno hnijí. Odrůda plodí na dlouhém dřevě. Proto vyžaduje trochu jiný přístup k řezu než běžné odrůdy. Doporučuji prvních několik let vytvarovat korunu a potom raději neřezat. Zásadně nezkracovat jednoleté výhony. To se připravujete o plodnost. Když už řezat, tak letní řez.

Rubín má vyrovnané plody. Nevyžaduje probírku plůdků. Plodí každoročně. Středně trpí strupovitosti, málo padlím.

Barevné mutace Rubínu:

Bohemia – plody jsou celočervené

OBRÁZEK

Top Bohemia – plody dříve vybarvují, než u Bohemie

Gold Bohemia – plody jsou celé žluté

 OBRÁZEK

Dark Rubín – plody se červeně vybarvují iuvnitř koruny

OBRÁZEK

Rosana

Zimní odrůda. Sklizeň koncem září, skladovatelnost do února. Plody střední velikosti, sploštělé, s červeným líčkem. Plody sklidit včas, jinak mohou předčasně opadnout. Chuť je velmi dobrá. Odrůda je rezistentní ke strupovitostí, silně trpí padlím.

 OBRÁZEK

Melodie

Ranně zimní odrůda pro milovníky kyselých jablek. Sklizeň koncem září, skladovatelnost do prosince. Plody velice atraktivní, fialově červené s ojíněním. Chuť silně navinulá, pouze dobrá. Rezistentní ke strupovitosti, středně náchylná k padlí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany. Velmi vhodná na moštování.

Vltava

Raně zimní odrůda, sklizeň v pol. září, vydrží do ledna. Plody jsou velké, celočervené, atraktivní. Odrůda je resistentní ke strupovitosti.

Lipno

Zimní odrůda, dozrává začátkem října. Plody velké, atraktivní, s tenkou slupkou, výbornou chutí, připomínající Vandu. Je resistentní ke strupovitosti. Může trpět fyziologickou skvrnitosti. Neměla by chybět na žádné zahradě.

Karmína

Zimní odrůda, sklizeň počátkem října, vydrží do března. Plody střední velikosti, atraktivní celočervené. Nutno provádět probírku plůdků.

OBRÁZEK 

Blaník

Zimní odrůda, sklízet počátkem října, skladovatelnost do února. Plod větší, celočervený, atraktivní. Odrůda je resistentní ke strupovitosti.

OBRÁZEK 

Angold

Zimní odrůda. Sklizeň koncem září až začátkem října, skladovatelnost do března. Plody velké, červeně zbarvené nebo žíhané. Plody jsou na stromě vzácně vyrovnané. Chuť je velmi dobrá. Stromy vyžadují probírku plůdku, jinak se projevuje střídavá plodnost. Odrůda je tolerantní ke strupovitosti, středně vnímavá k padlí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany. Výborně se hodí i k moštování.

OBRÁZEK 

Rubinola

Zimní atraktivní odrůda. Sklizeň ve třetí dekádě září, skladovatelnost do března. Plody střední velikosti, atraktivní, leskle červené. Chuť výborná. Patří k chuťové špičce. V roce 2010 tato odrůda v Krnově s přehledem vyhrála v soutěži o nejlepší jablko okresu. Odrůda plodí na dlouhém dřevě, proto je potřeba takto přistupovat k řezu, stejně jako u odrůdy Rubín. Je rezistentní ke strupovitosti, málo vnímavá k padlí. Dá se pěstovat bez chemické ochrany.

 OBRÁZEK

Rubinstep

Zimní odrůda. Sklizeň koncem září, skladovatelnost do března. Plody jsou střední velikosti, oranžovo-červené. Chuť je výborná. Odrůda je středně citlivá ke strupovitosti i k padlí.

OBRÁZEK 

Rozela

Novější zimní odrůda se špičkovou chutí. Sklizeň koncem září, vydrží do března. Plody velké, mírně zploštělé, celočervené. Chuť výborná. Chuťově patří k absolutní špičce. Roste slaběji, do středních poloh volíme raději středně vzrůstné podnože typu M26. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. U mne však dost trpí fyziologickou skvrnitosti dužniny.

OBRÁZEK

Elise

V ČR tato odrůda zatím není registrovaná, pěstuje se v celé západní Evropě a poslední dobou i v Polsku, kde se dají koupit stromky této odrůdy. Jedná se o zimní odrůdu. Sklizeň koncem září, skladovatelnost do března. Plody jsou velké, atraktivní, červeně zbarvené. Chuť je velmi dobrá až výborná. Strupovitosti trpí středně. Na pozemcích s vysokou hladinou spodní vody stromy této odrůdy trpí rakovinou.

OBRÁZEK 

Orion

Zimní odrůda. Sklizeň v polovině října, vydrží do března. Má sklon k vadnutí v suchém sklepě. Chuť velmi dobrá až výborná. Je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. Stromy rostou bujně, proto raději volíme slabě vzrůstné podnože typu M9. Nemám s ní zkušenosti ve vyšších polohách, ale ze skupiny střížovických žlutoplodých odrůdBiogolden, Luna, Sirius, Heliodor, Goldstar se mi zatím jeví jako nejméně náročná na teplo.

OBRÁZEK

Sirius

Pozdně zimní odrůda. Sklizeň v polovině října, skladovatelnost do dubna. Středně velké až velké, žluté plody. Chuť je velmi dobrá až výborná. Při dokonalém vyzrání patří k nejchutnějším odrůdám vůbec. Hodí se do teplejších poloh. Ale i ve středních polohách, pokud neuspěcháme sklizeň, má špičkovou chuť. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím netrpí. Do vyšších poloh se asi nebude hodit pro její vysoké nároky na délku vegetace.

OBRÁZEK

Santana

Tato odrůda zatím není v ČR registrována. Stromky se však dovážejí z Holandska a není zase tak velký problém takovýto stromek sehnat. Jinak rouby lze sehnat mezi zahrádkáři. Tato odrůda má jednu unikátní vlastnost. Je to jediná odrůda co znám, kterou mohou konzumovat i lidé, kteří trpí alergii na jablka. Tuto deklarovanou vlastnost jsem si měl možnost ověřit u své známé, která jinak jablka nesmí. Santana je podzimní až ranně zimní odrůda. Sklizeň od poloviny října, skladovatelnost do prosince. Plody jsou střední až větší, celočerveně zbarvené, atraktivní. Chuť je velmi dobrá až výborná. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti, padlím u mne netrpí. Dá se pěstovat i bez chemické ochrany.


Zdroj: www.ovocne-stezky.cz