Rady do zahrady
Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.


![]() |
Pranostika: Teplý říjen – studený listopad.
Slunečný, teplý a barevný říjen je za námi a zima se již hlásí o slovo ranními mlhami, sychravým a vlhkým počasím.
Každý hezký a slunečný den je zapotřebí využít k úklidu zahrady a její přípravě na zimu a současně na příští úrodu. Zbytky po sklizni dáme do kompostu, kam přidáme shrabané listí a vyhrabanou nebo posekanou trávu. Tím částečně omezíme šíření chorob a škůdců. Dalším krokem je ošetření ovocných stromů a hlavně broskvoní některým z měďnatých přípravků. Velmi důležité je to u broskvoní, kdy strom musíme celý důkladně omýt.
Před rytím záhonů je vhodné provést hnojení hnojem nebo kompostem s přidáním hnojiv obsahujících fosfor, draslík a hořčík. Dusíkatá hnojiva aplikujeme až na jaře k urychlení růstu.
Až do zamrznutí půdy lze vysazovat ovocné stromky a keře do připravených výsadbových jam. Při výsadbě je důkladně zalijeme a upevníme ke kůlům.
Výsadbu česneku provádíme co nejpozději to jde, když teplota půdy klesne pod 10°C. Po takové výsadbě sadba jen zakoření a na jaře je připravena brzy vyrašit. Před výsadbou česnek moříme v Sulce po dobu 2 hodin. Toto ochranné opatření chrání česnek proti háďátku zhoubnému a vlnovníku česnekovému. Krátce před výsadbou jej moříme proti houbovým chorobám 20 – 30 minut v Rrovralu Agva FLO (0,4%). Záhon na česnek musí být připraven dlouho před výsadbou, aby se zemina dostatečně slehla. Před rytím je vhodné rozhodit Dusíkaté vápno, aby se dostalo alespoň 15 cm hluboko. Jeho působením se zničí semena přítomných plevelů a zárodky škůdců.
Bohatou úrodu a radost ze zahrady přeje Vladimír Luža.
Vladimír Luža
zpět