Rady do zahrady

Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou  rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.

předchozí další
zpět
RADY DO ZAHRADY – prosinec 2017

Obr: 354
Pranostika: Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná.

Zahrádkáři budou v prosinci pozorně pozorovat oblohu a na ní jasnou mléčnou dráhu, která je viditelná jen za jasných mrazivých nocí. Pokud přijdou tuhé mrazy již v prosinci, pokračují v lednu a únoru, potom se zima vysílí a „ zmrzlí mužíci“ na jaře nemají již sílu ničit rozkvétající přírodu.

V očekávání dobré úrody v příštím roce musíme zahradu na tuto situaci připravit. Pokud na stromech zůstalo mumifikované ovoce, tak je odstraníme. Postřiky proti plísním a chorobám máme již hotové a tak uschováme zbylé přípravky. Zde si pamatujeme, že tekuté nesmí zmrznout a práškové nesmí zvlhnout. Také je neskladujeme v obytných místnostech a společně s ovocem a zeleninou.

Pokud nám počasí dovolí, můžeme ještě do zámrazu vysazovat ovocné stromky a keře nebo si připravit jámy pro jarní výsadbu. Také můžeme vysazovat česnek, protože v chladné zemi již na kořenový systém nepůsobí bakterie fusariové hniloby, která při brzké výsadbě dovede zlikvidovat celé záhony česneku.

Dalším úkolem, který je vhodný udělat, je bílení kmenů ovocných stromů. Bílá barva odráží sluneční paprsky na kmenech stromů při probouzení v období končící zimy a začínajícího jara a nedochází tak k mrazovým trhlinám na kmenech a silnějších větvích stromů.

Začátkem prosince (na sv. Barboru- 4.prosince) můžeme nařezat větvičky, nejlépe třešní, višní nebo švestek a dát je do vázy s vodou, kde při pokojové teplotě do vánoc vykvetou.

Pokud máme vše hotovo přestěhujeme se do dílny, kde provádíme údržbu nářadí a zařízení. Na zahradu chodíme jen kontrolovat oplocení a stav skleníků zda silné větry nebo mrazy něco neponičily. Prosinec je měsíc s nejkratšími dny a tak nám na venkovní práce nezbývá čas. Věnujeme se čtení odborných článků v časopisu Zahrádkář a nákupem osiv na jarní sezónu.

Bohatou úrodu a radost ze zahrady přeje Vladimír Luža.

Vladimír Luža

zpět