Rady do zahrady
Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.


![]() |
Pranostika: Prosinec proměnlivý a vlahý, nedělá nám zima těžké hlavy.
Již jsme si zvykli, že prosinec a vůbec celé zimní období bývá proměnlivé a nestálé. Žádný sníh, žádný mráz. To je to, co přírodě a dětem chybí. Následkem stále se opakujícího takového počasí je kritický nedostatek vláhy, podzemních vod a nadbytek škůdců, chorob a nemocí. Všichni očekáváme, že odborníci rozhodnou o opatřeních k zadržování vody v přírodě vytvořením nových rybníků, zvýšením hladin řek a přehrad, ale výsledek je takový, že se pouze vytvoří nějaká komise.
Nechme úředníky jednat a sami si na svých zahrádkách vytvořme přijatelná opatření. Zajistěme si nádrže na vodu, nenechejme ji odtékat do kanalizace, vytvořme si trativody a zalévejme méně často, ale o to vydatněji.
Do úrodné vrstvy ornice přidávejme organickou hmotu, hnůj, kompost, zelené hnojení, čímž získáme humusovitou vrstvu, která zadržuje vodu a obohacuje půdu o živiny.
Před zimou ještě zalijeme všechny stromy, protože celé léto strádaly a v suché půdě by mohly zmrznou kořeny. Pokud některé stromy již odumřely suchem, je vhodná doba na jejich vykácení a nahrazení novými, které se mohou vysazovat až do zamrznutí půdy.
Stromy bez oplocení obalíme proti okusu zvěří a nebo je natřeme repelenty. Všechen hmyz je už na svých místech a tak můžeme sundat lepenkové a lepové pásy ze stromů a spálit je, očistit kmeny od staré kůry. Také to, co oškrábeme kartáčem, sbíráme na plachtu okolo stromů a spálíme. Následně kmeny a silné větve natřeme vápnem. Toto opatření zabrání předčasnému rašení na jaře a zmrznutí při jarních mrazících.
Prohlížíme ovoce ve sklepě. Pokud máme po letošní nadúrodě nadbytek ovoce, můžeme v topné sezoně levně sušit na sítech na radiátorech a současně si provonět byt. Křížaly jsou potom příjemným osvěžením a zdrojem vitamínů v době, kdy již ovoce nemáme.
Nezapomínejme přikrmovat zpěvné ptactvo, aby přežilo zimní období a na jaře nás přivítalo svým zpěvem a pomohlo nám se sběrem škůdců.
Nevlídné počasí nám již znepříjemňuje pobyt v zahradě, dopřejme tedy stromům klid a přesuňme se do domova, kde vyhodnotíme sezonu, studujme literaturu a hledejme nové způsoby pěstování.
Bohatou úrodu a radost ze zahrady přeje Vladimír Luža.
Vladimír Luža
zpět