Přednášky

Informace o pěstování, novinky v sortimentu ovoce a zeleniny, to jsou témata, která nám po výroční členské schůzi přednášejí významní odborníci v oboru.

předchozí
zpět
Český česnek - tradice, kvalita, zdravá sadba, bohatá úroda!

Obr: 340
Český česnek – tradice, kvalita, zdravá sadba, bohatá úroda
Český česnek – tradice, kvalita, zdravá sadba, bohatá úroda, to bylo téma přednášky, která se konala v pátek 27. října 2017 v 18 hodin v restauraci Bonaparte ve Slavkově u Brna, kde jsme vyslechli poučné informace od pracovníků SEMO Smržice.

V první části nás paní Ing. Mazalová seznámila s novinkami ve šlechtění zeleniny, které doporučují pěstovat pro záruku dobré sklizně. Zmíním zde některé zajímavosti z velkého sortimentu, které mě zaujaly.

Jsou to hrách OSKAR, cibule KARMILKA  (fialová), kedluben PURPURAN (je ranější), petržel EFEZ – maxi petržel s dlouhým kořenem – je nutno vysít jen 80 semínek na m2, ředkvička KARTENA F1, dýně muškátová LAURA. Paprika SPIRALUS je vhodná na zavařování a paprika  HABANERO WHITE je velmi silně pálivá. Pokud nás papriky pálí, je vhodné pozřít protilátku – kyselinu mléčnou (jogurt). U rajčat jsou novinky PITHAGORA F1 a BLUMKO. Odrůda JAHODO nepraská a vytváří vijany plodů. TIGRINO CHERRY má zeleno hnědé plody.

Ve druhé části přednášky nás pan Ing. Smékal zasvětil do tajů správného pěstování česneku.

Česneky pěstujeme jako paličáky a nepaličáky. Jarní odrůdy vydrží až do nové sklizně. Na trhu je pro výsadbu mnoho odrůd a záleží jen na nás, kterou si vybereme, abychom byli spokojeni.

Ze šlechtění SEMO Smržice jsou velmi kvalitní tyto odrůdy:

KAREL IV. vznikl z odrůdy Vinar. Paličky dosahují váhy 80 – 100 gr.

ŠTĚPÁN je nepaličák, má 8-10-12 stroužků a dosahuje váhy 80-90 gr. Je dobře a dlouho skladovatelný.

VÁCLAV je paličák. Později vzchází, má dlouhou skladovatelnost, je odolný fusariové hnilobě a vymrzání. Stroužků má 7-9 o hmotnosti 80-100 gr.

IVAN je paličák a je z uvedených největší, má 7-9 stroužků.

Moravoseed Mušlov vyšlechtil a dodává na trh odrůdy DUKÁT a UNIKAT.

Tagro a.s. Tábor vlastní licenci na odrůdy TUDOR, TRUBAČ, TRISTAN a TANTAL.

Všechny tyto odrůdy byly zastoupeny na naší letošní výstavě ovoce a zeleniny.

Pěstitel pan Ing. Jan Kozák je znám svými odrůdami LUKAN, JOVAN, VEKAN, BLANIN, SLAVIN, STANIK, MIRKA, HAVRAN, HAVEL, nepaličáky ZÁHORSKÝ II a MATIN. Pro jarní výsadbu je BENÁTČAN a JAPO II.

Hlavní zásadou je, že česnek nesmíme vysazovat po jahodách a na stejném místě  by měl být vysázen až za čtyři roky. Vlastní výsadba by měla být provedena velmi pozdě na podzim (konec listopadu), kdy teplota půdy klesne pod 8°C. Při této teplotě již vysazenou sadbu nenapadá houbová fusariová choroba napadající kořeny. Sázíme do sponu 25-45 cm x 8-12 cm do hloubky 8 cm. Před výsadbou rozluštěné stroužky máčíme 12 hodin v Sulce a v přípravku Rolka na 20 minut před výsadbou.


PÉČE PO VÝSADBĚ

První ošetření bylo provedeno před vysázením a další se provádí až na jaře, kdy likvidujeme plevele a narušujeme půdní škraloup. Hlavní hnojení se provádí před výsadbou na podzim, kdy zapravíme do půdy NPK nebo Cererit, protože česnek nesnáší hnojení hnojem. Česnek vysazujeme až ve II. nebo III. trati ( 2. – 3. rok po hnojení hnojem). Na jaře je první hnojení ledkem (LV 15%) nebo močovinou ( 0,3 – O,6 kg N / 100m2). Další přihnojení provádíme  síranem amonným (SA), protože cibulnaté rostliny pro svůj vývoj potřebují síru.

U paličáků, jakmile se objeví květní stvoly, odstraníme je – oslabují tvorbu palic. Velmi důležitá je důkladná zálivka v době kdy se tvoří palice a to je červen. Potom již zálivka není důležitá.  Před sklizní by neměla být žádná, aby nebyl česnek napadán plísněmi a houbami. Pokud nám předčasně žloutnou listy je to způsobeno nedostatkem dusíku nebo chladným počasím.


ČESNEK POTŘEBUJE OCHRANU, PROTOŽE JEJ TAKÉ NAPADAJÍ CHOROBY A HOUBY

O moření Sulkou a likvidaci plevelů jsem se již zmínil. Dalším nebezpečím je houbomilka česneková, která klade vajíčka brzy z jara. Pokud nechceme použít přípravek Karate, je vhodné ihned po zimě přikrýt záhony netkanou textilií.

Vlnovník česnekový je roztoč. Jeho přítomností stroužek česneku zhnědne a sesychá.

Proti rzivosti je vhodné preventivně provést postřik přípravkem Ortiva.

Molík česnekový je motýl, jehož vylíhlé housenky poškozují listy, které se lámou. Jejich přítomnost prozrazuje drť na povrchu listů.

Velmi vážná choroba je Bílá sclerotická hniloba česnekovitých. Micenia houby zůstávají v půdě velmi dlouho. Zde je nutno ukončit pěstování cibulovin na 10 i více roků. Účinnost ochranných prostředků je minimální.


DOBA SKLIZNĚ ČESNEKU BÝVÁ ASI V POLOVINĚ ČERVENCE

U paličáků se pozná podle toho, že se narovná květní stvol. U nepaličáků dochází k poléhání natě. Vyzrálý česnek by měl mít 5 listů = 5 slupek. Po sklizni ponecháme 3 slupky. Česnek nesušíme rozložený záhoně na slunci. Mohlo by dojít k uvaření česneku. Proto jej očistíme (neotloukáme o sebe) a vytvoříme svazky asi o 20 kusech a zavěsíme na stinné a vzdušné místo, kde jej ponecháme 3 – 5 týdnů. Po té zastřihneme kořínky a dočistíme. Uskladňován by neměl být ve vlhkém prostředí, kde je ohrožen plísněmi.

Mnoho úspěchů při pěstování česneku přeje Vladimír Luža.


Nezapomeňte, že česnek patří do všeho!

Vladimír Luža

zpět