Rady do zahrady
Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.
|
Pranostika: Svatá Terezie nasazuje zimní okna.
Ať chceme nebo nechceme, dny léta už jsou sečteny. Pomalu nastupuje sychravý podzim se vším, co k němu patří. Příroda se mění, teplé odstíny žluté, oranžové, červené a hnědé, to jsou barvy podzimu. Prozáří celou zahradu a poskytují nám podivuhodnou podívanou.
Ne vše okolo nás bude zářit barvami. Stačí pohlédnout na trávník, který velmi utrpěl, někde dokonce zmizel v suchém a horkém létě. V takhle zuboženém stavu jej vyhrabeme a přihnojíme hnojivem a nezapomeneme na rozhození kvalitního kompostu se směsí písku.
Listí, které shrabeme, dáme do nového kompostu a proložíme dalšími rostlinnými zbytky ze zahrady.
Než shrabeme listí je nutno ošetřit stromky broskvoní proti kadeřavosti. Zde lze použít 5% roztok síranu amonného, kterým ošetříme také vše v okolí korun stromů. Pomáhá též k rozkladu hmoty a omezuje šíření infekcí.
Do záhonů, které budeme připravovat na příští sezonu přidáme hnojivo NPK a zaryjeme spolu s kompostem. Pro zničení semen plevelů, larev a brouků škůdců je vhodné rozhodit dusíkaté vápno, které zapravíme nejméně 15 cm do půdy.
Jaká bude úroda příští rok o tom se rozhoduje již nyní. Při loňském suchém létě s nedostatkem vláhy, neměly stromy možnost založit květní pupeny a jarní chladné počasí způsobilo, že úroda není žádná. Proto se letos nemohla konat naše výstava ovoce a zeleniny. Nebylo co vystavovat.
Září je k nám srážkově štědré, proto využijme nastalé situace a vykopejme jámy pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Nechejme je pořádně propršet, a nebo prolít vodou. Od poloviny října až do zámrazu lze vysazovat nové ovocné stromky a keře. Objednávky přijímáme do 12. října na zahradkari.slavkovubrna@seznam.cz
V sobotu 5. října odjíždíme na zájezd na trasu Mikulčice, Valtice, Pavlov, Dolní Dunajovice. Pokud se chcete také zúčastnit, kontaktujte pana Kuběnu na tf. 799 529 811.
Bohatou úrodu a radost ze zahrady přeje Vladimír Luža.
Vladimír Luža
zpět
