Rady do zahrady
Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.


![]() |
Listopad – není výraznější slovo, které by vyjadřovalo děj v přírodě odehrávající se v tomto měsíci.
Po opadu listí začneme zahradu připravovat na zimu. Neměli bychom zapomínat na všechny pilné pomocníky, kteří nám po celé vegetační období pomáhají s omezováním škůdců. Nyní nastává čas jim pomoci s přezimováním a připravit jim dočasná obydlí.
JEŽCI jsou chráněná zvířata. Živí se brouky, červy, slimáky a tím nám pomáhají na zahrádce. Na zimu se ukládají ke spánku, kdy jim jejich tělesná teplota klesne na pouhých 5°C a tělesné funkce se zpomalí. Až do jara musí vystačit ze svých zásob. Může jim pomoci tím, že jim ponecháme otevřený kompost, hromadu dříví vystlanou suchým listím nebo senem. Také jim můžeme vyrobit domov z dřevěné bedýnky o rozměrech 40x50 cm a výšce 30 cm s otvorem 15 cm, vystlanou senem. Na vše navršíme listí, seno a kousky dřeva. Tam je nalákáme syrovým masem nebo kočičí konzervou. Ježci nesmějí dostávat vepřové maso, uzeniny, solená a kořeněná jídla. Na pití pouze vodu. Kravské mléko nedovede strávit a může jim ublížit.
Pro užitečné živočichy, které na zahradě potřebujeme, je vhodné umístit HMYZÍ HOTEL, který můžeme zakoupit již hotový, ale je lepší si jej vyrobit a vyplnit vhodným materiálem jako jsou bambusové tyčinky, špalíčky dřeva s navrtanými otvory, seno, šišky..., aby v něm našly úkryt SAMOTÁŘSKÉ VČELY, PESTŘENKY, ZLATOOČKA, BERUŠKY a ŠKVOŘI, kteří se živí škodlivým hmyzem, především hojně se vyskytujícími mšicemi.
BÍLENÍ STROMŮ je vhodná ochrana proti mrazovým puklinám kmenů a hlavních kosterních větví v předjarním období, kdy již začne proudit míza a noční mráz naruší kůru do které potom vnikají škůdci a škodlivé choroby. Nátěrovou jíchu si připravíme z 8 l vody, 1 kg hašeného vápna a 200 g síranu měďnatého. Ten musíme přimíchat již rozpuštěný ve vodě. Nátěr provedeme na suchý kmen za stálé teploty.
Bohatou úrodu a radost ze zahrady přejí zahrádkáři ZO Slavkov u Brna.
Vladimír Luža
zpět