Rady do zahrady

Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou  rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.

předchozí další
zpět
RADY DO ZAHRADY – květen 2023

Obr: 1212
Pranostika: Pankrác, Servác, Bonifáci pro sady jsou zlí chlapci.

Ledoví muži si při neobvyklém letošním počasí přispíšili a v mrazových nocích od 4. do 6. dubna spálili květy meruněk, broskvoní a mandloní. Přijde však hezké jarní počasí, příroda ožije a na našich zahradách se ubytují také škůdci. K jejich omezení a likvidaci můžeme použít několik způsobů.

K přistoupení použití vhodných postřiků je nutno počkat až do doby, kdy jsme určili skutečného škůdce. Výjimkou je moniliový úžeh, proti tomu stříkáme vždy, může zabít strom. Také postřik na květopasa na jabloních, plísni bramborovou na rajčatech a okurkovou na okurkách realizujeme vždy.

Při přípravě postřiků dodržujeme doporučenou koncentraci. Při nízké koncentraci nebude účinná a při vysoké strom spálíte a je nebezpečná jak pro užitečné živočichy, tak také pro lidi!!! Vždy se dostatečně chraňte, aby se vám postřik nedostal na obličej, do očí a na ruce. Postřik aplikujte až při teplotách vyšších jak 10°C.

Pokud se na slivoních objeví šarka, tak je zde jediné východisko a to strom vykácet. Proti obaleči zasáhneme podle signalizace na lepových lapačích. (viz zpravodaj 3/2023). Proti pilatce švestkové zasáhneme ihned po odkvětu. Hlavní ošetření proti kadeřavosti broskvoní se provádí na podzim. Velmi brzy na jaře při teplotách nad 7°C 2x ve dvou týdenních intervalech broskvoň pořádně celou omyjeme některým měďnatým postřikem. Při velké červivosti u třešní stříkáme proti vrtuli třešňové po signalizaci na žlutých lapačích. Před začátkem kvetení a po odkvětu se hrušně ošetří proti rzi hrušňové.

Velkým problémem nejen u růží, ale většinou všech ovocných stromů jsou mšice. Zbavení se jich je jednou z nejméně příjemných prací na zahradě. Při menším výskytu je můžeme odstranit sbíráním v rukavicích a vhozením do kbelíku s mýdlovou vodou. Také lze použít velký tlak vody, ale jen tak, abychom neublížili stromům. Možný je postřik mýdlovou vodou nebo éterickým olejem do kterého přidáme extrakt z máty peprné, tymiánu, hřebíčku, rozmarýnu, česneku a cibule. To jsou rostliny, které mšice nemají rády. Éterický olej, jehož jsou součástí smíchejte s vodou a nastříkejte na napadené rostliny.

Při vysokém výskytu použijte některý z přípravků, které vám nejen na mšice, ale i na jiné škůdce doporučí ve specializovaných obchodech.

Bohatou úrodu a radost ze zahrady přejí zahrádkáři ZO Slavkov u Brna.

Vladimír Luža

zpět