Rady do zahrady
Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.


![]() |
Kvetoucí louka na vaší zahradě.
Stovky let zdobily přirozené louky plné kopretin, chrp a vlčích máků každé vesnické stavení a lemovaly okrajové části měst. Vzpomínáte si na voňavé a pestré louky, po kterých jsme v létě u babičky běhali bosky? Kopretiny, zvonky, petrklíče, u cesty divizna nebo vratič. Dnes se již takové louky, které byly plné motýlů, hmyzu, brouků, včel a čmeláků příliš často nevidí. Stala se z nich intenzivně obdělávaná zemědělská půda a na spoustě jiných se staví rodinné domy. Jejich součástí jsou nyní pěstěné anglické trávníky, po kterých každou sobotu s pravidelností sobě vlastní drandí sekačky.
Anglický trávník se hodí do Anglie, kde snad nemine den bez deště. U nás je na jeho údržbu nutno vynaložit neuvěřitelné množství vody na zalévání: na 1m2 se jí za rok spotřebuje 300 až 400 litrů. K údržbě musíme započítat spotřebu elektřiny nebo benzinu a chemických přípravků. Na účtu by se měla objevit také hlučnost sekačky a rušení sousedů u nedělního oběda. Musíme sem zahrnout také váš prosekaný čas, který byste mohli věnovat dětem, výletům, cyklistice nebo příjemnějším činnostem na zahradě.
Výhodou porostu kvetoucí louky je ideálním řešením pro méně zavlažované plochy, snadná údržba, nádherný a pestrý vzhled i pocit opravdového spojení s přírodou. Z barevných lučních květů budete mít krásnou kytici do vázy.
Náročnější jsou pořizovací náklady a pracnost, kdy musíme plochu na vysetí připravit porytím nebo pooráním a odplevelením. Při nákupu se řiďte návodem k pěstování a radami odborníků tak, aby loučka kvetla celý rok. Luční porost vás poprvé překvapí až v následujícím roce a potom již pravidelně každý rok. Pokud necháte trávu povyrůst, dojde k dramatickému zvýšení počtu druhů rostlin. Objeví se mák, chrpa, zvonky, šťovík nebo kopretiny, zkrátka taková louka, jakou si pamatujeme z dětství. Navštíví vás mnoho druhů hmyzu, brouků, měkkýšů… K snídani vám krásně zazpívají ptáci a objeví se celá řada obojživelníků. Kvetoucí louka sekání vyžaduje také, ale v jeho frekvenci se můžete držet zkušenosti vašeho prapradědečka – stačí dvakrát ročně. Potom budete mít krásně voňavé seno.
Bohatou úrodu a radost ze zahrady přejí zahrádkáři ZO Slavkov u Brna.
Vladimír Luža.
Vladimír Luža
zpětGalerie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |