Rady do zahrady
Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.


![]() |
Pranostika: Jsou-li v srpnu hory kalný, budou v zimě mrazy valný.
Lišejník na ovocných stromech je problém.
Lišejník patří k zvláštním organismům, je složený ze dvou zcela odlišných složek, hub a řas. Lišejníky se staly nepřítelem ovocných stromů. Na základě symbiózy řas a hub tento unikátní organismus porůstá kmeny a větve ovocných stromů. Avšak pokud se na některých stromech rozšíří, začíná být zle. Velký výskyt těchto parazitických návštěvníků odebírá stromům živiny, navíc se v něm schovávají přes zimu škodlivé druhy hmyzu, a tak nejsou na stromech vítány.
Na lišejníky nejčastěji narazíte u starších ovocných stromů hlavně pak v místech, kde nesvítí slunce a je zde tak delší dobu zvýšená vlhkost, která je pro jejich vývoj optimální. Ovocné stromy je kvůli prevenci vhodné pěstovat co nejdále od jehličnatých stromů, které jsou nejčastěji jejich hostiteli.
Při malém výskytu se nejsnáze lišejníku zbavíte jeho oškrábáním z kmenu pomocí drátěného kartáče. Pod strom položte plachtu a veškeré spadané zbytky z jeho likvidace spalte. Pro základní ochranu postačí provádět pravidelnou kontrolu a prořez s cílem mít prosvětlenou korunu s minimem stinných míst.
Silnější zanedbaný výskyt už vyžaduje větší zásah. Někteří pěstitelé sáhnou po osvědčeném prostředku pro čištění, tlakové myčce, a lišejníky z kmenu otryskají. Avšak při této činnosti pozor na poškození kůry stromu silným proudem vody.
Velmi účinnou a ekologickou variantou je speciální nátěr z 8 dílů vody, 1 dílu dřevěného popela a 1 dílu vápna. Vše se každý den promíchá a po týdnu se vzniklá tekutina natírá na porostlé kmeny. Doporučuje se každoročně opakovat. Také je možno sáhnout po měďnatých fungicidech jako je Champion 50WP. Při postřiku tímto přípravkem provádějte aplikaci buď brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy nelétá mnoho hmyzu.
Převzato z www.magazinzahrada.cz
Bohatou úrodu a radost ze zahrady přejí zahrádkáři ZO ČZS Slavkov u Brna.
Vladimír Luža
zpětGalerie
![]() |