Rady do zahrady
Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.


![]() |
Pokud nám počasí dovolí je ještě možno vysazovat až do zámrazu ovocné stromky a hlavně provádět různé úklidové práce na které nám nevyšel čas.
Nyní je vhodná doba na opravu a nebo provedení nového vápenného nátěru kmenů a silných kosterních větví u stromů na pozemcích exponovaných slunci, kde hrozí nebezpečí jejich pukání vlivem střídání hlubokých nočních mrazů a rozehřátí kmene a větví při slunečním svitu v lednu a únoru.
K nátěru použijeme směs z 8 litrů vody, 1 kg hašeného vápna a 200 gr modré skalice. Tímto zabráníme vzniku výše uvedených mrazových puklin na kmenech stromů a také omezíme vznik houbových chorob a růst mechů a lišejníků na kůře stromů. Také zlikvidujeme škodlivý hmyz, který se v kůře stromů ukrývá.
Draví roztoči
Pokud jste při kontrole stromů zjistili, že listy začaly žloutnout a mají zahnědlé okraje, je to úkaz, že na spodní straně listů se usadily svilušky. Jejich přítomnost prozrazují sítě drobných pavučinek. V sadech a vinicích patří mezi postrach. Rychle se množí a snadno přečkají zimu. Napadené stromy a rostliny chřadnou, přestávají nést ovoce a postupně hynou.
Mimo chemické ochrany v době výskytu je v zimním období, v prosinci, lednu a v únoru, vhodná doba nasadit na svilušky, vlníkovce a hálčivce a jiný škodlivý hmyz dravého roztoče Pythlodromus pyri. Zakoupit je můžete v obchodních domech Bauhaus a Hornbach a nebo na www.biocont.cz. Balení je po 25 nebo 50 kusech v plstěných sáčcích. Tyto pásky se omotají kolem větví stromu a připevní se drátkem nebo provázkem. Počet pásků závisí na velikosti koruny stromu. Potom již jen počkáme, až se dostatečně namnoží. Na jaře, až se oteplí, roztoči se sami rozlezou a hledají si potravu. Roztoči pak všechny svilušky a jiné škůdce zlikvidují, a to zcela ekologicky. Pokud se vyhneme pesticidům a jiné chemii, budou roztoči Pythlodromus pyri vaši zahradu nebo sad chránit trvale. Dokážou totiž přečkat zimu, i dlouhá období hladu, stačí je totiž vysadit jen jednou.
Bohatou úrodu a radost ze zahrady přejí zahrádkáři ZO ČZS Slavkov u Brna.
Vladimír Luža
zpětGalerie
![]() |
![]() |