Rady do zahrady

Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou  rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.

další
zpět
RADY DO ZAHRADY – červenec 2025

Obr: 1507
plzák španělský

Pranostika: Není-li na svatou Markétu slunečno,

dostaneme sotva seno domů za sucha.

Slimáci dokážou během několika dnů zkonzumovat neuvěřitelné množství rostlin a díky své žravosti likvidují vše, co se na zahradě snažíme pěstovat.

Plzák španělský (arion lusitaniuc) pochází z Pirenejského poloostrova. Před 50 lety se začal rozšiřovat dále se zemědělskou činností. U nás byl poprvé spolehlivě určen v roce 1991 a od té doby se invazně šíří. Svou velikostí 8-12 cm se podobá našemu původnímu plzákovi lesnímu (arion rufus). Plzák španělský je jako všichni plži hermafrodit. Po kopulaci každý jedinec naklade až 230 vajíček v období od poloviny srpna do konce září. Mladí jedinci se líhnou po 38 dnech. Jsou pestře zbarveni v odstínech žluté až hnědé se dvěma světlými pruhy na zádech. Nejvíce slimáků bývá od konce května do července. Dožívají se až 9 měsíců – zimu nepřežívají. Vylézají večer z temných a vlhkých úkrytů nebo po dešti a zkonzumují na co přijdou. Jedinec zkonzumuje až 1 kg rostlinné hmoty.

Jak proti nim bojovat?

Slimáci nemají rádi silný zápach některých rostlin. Můžeme tedy vytvořit výsevní pásy z hořčice, lichořeřišnice, šalvěje, afrikánů, yzopu. Zajímavá je i metoda mulčování listů kapradin nebo rajčat do ohrožených porostů. Přirozené překážky se dají vytvářet z kamenné moučky, vápna nebo dřevěného popela, jedlového a smrkového jehličí a tlučených vaječných skořápek. V neposlední řadě můžeme použít suché piliny. Lze také použít kuchyňskou sůl, po které se plzák rozloží. Pozor však na přesolení půdy. Nalákat je můžeme do nádoby (vydlabanou polovinu melounu) zapuštěné do země a naplněné pivem. Masožravá kachna Indický běžec vám vyčistí zahradu od těchto parazitů. Velmi důležité je likvidovat úkryty pod kterými se slimáci v době sucha schovávají. V neposlední řadě můžeme použít chemický přípravek FERRAMOL, což je fosforečnan železitý, který neškodí ježkům, psům, ani jiným domácím zvířátkům. Granule se časem rozloží na fosfor a železo.

K regulaci plzáků by mohlo pomoci rozšíření původních predátorů. Z plazů je to slepýš křehký, z žab ropucha obecná, zelená, i krátkonohá a skokani, dále střevlíci, ježci, kos černý, které zemědělská velkovýroba likviduje.

Bohatou úrodu a radost ze zahrady přejí zahrádkáři ZO ČZS Slavkov u Brna.

Vladimír Luža

 

Vladimír Luža

zpět


Galerie


Obr: 3355.jpg Obr: 3356.jpg Obr: 3357.jpg