Rady do zahrady

Ve Slavkovském zpravodaji, který vychází jako měsíčník, publikuje přítel Vladimír Luža zahrádkáři vyhledávanou  rubriku „ Rady do zahrady“. Tato činnost započala v lednu 2001 a dosud bylo uvedeno 180 článků ve kterých radí zahrádkářům i drobným pěstitelům jaké plodiny je vhodné pěstovat, jak zasahovat proti škůdcům a chorobám a jaké novinky jsou uváděny do prodeje.

další
zpět
RADY DO ZAHRADY – květen 2025

Obr: 1479
Pranostika: Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.

Existuje celá řada živočichů, které bychom měli na zahradě vítat, protože nám usnadňují práci a zajišťují, aby zahrada byla úrodnější. Tito pomocníci dokáží likvidovat mnoho škůdců a my můžeme omezit použití chemických přípravků.

Ježci jsou hmyzožravci, kteří se živí především brouky, housenkami, škvory, žížalami a plži. Nejraději žijí v přírodních zahradách, které mají hromady listí, živých plotů, dřeva, kde mají možnost se uložit k zimnímu spánku. Škodu nám rozhodně neudělají, protože se neživí ovocem. S jablíčky je malují jen malíři.

Dospělé slunéčko sedmitečné dokáže sežrat až 150 mšic denně a jeho larvy jsou nenasytné. Berušky jedí také svilušky, šupinatý hmyz, třásněnky a různé larvy brouků a pilatek. Některé druhy dokonce požírají škodlivou houbu padlí.

Střevlík zlatý je nejznámějším zástupcem žijícím u nás. Umí zkonzumovat až trojnásobek své tělesné hmotnosti. Jeho strava se skládá převážně z larev hmyzu, červů a plžů. Živí se také mšicemi, mandelinkami, housenkami, drátovci a různými roztoči. Žije především pod listím a křovím, pod hromadami kamení nebo na dobře skrytých stinných a vlhkých místech.

Pestřenky jsou vosy. Někdy se jim říká vosičky. Jsou velmi užitečné a patří mezi důležité opylovače. Jejich larvy jsou dravé a pomohou nám s likvidací mšic a třásněnek.

Žížaly svými tunely kypří půdu, zajišťují její provzdušňování a vsakování vody, zapracovávají do půdy zbytky rostlinné hmoty a vylučují cenný humus, což je skvělé přírodní hnojivo. Nejlépe se jim daří pod vrstvou mulče.

Zlatoočka obecná je nenápadný hmyz velký kolem 2 cm. Každá larva tohoto užitečného hmyzu dokáže sežrat 50 mšic denně. Požírá také třásněnky, svilušky a další drobný hmyz. Samice dokáže naklást až 900 vajíček najednou a klade je do blízkosti populací mšic, aby zajistila, že její potomci budou mít dostatek stravy.

Ptáci jsou jedni z nejoblíbenějších návštěvníků, jsou nejen krásní na pohled, ale jsou i vynikajícími zahradními pomocníky. Jedinečnou práci na zahradě odvádějí zejména sýkorky, které jedno potomstvo nakrmí až 1,5 kg hmyzu. Vyplatí se pro ně na zahradě vyvěsit ptačí budky, udržovat přirozené hnízdní dutiny a v zimních měsících přikrmovat ovocem a semeny.

Téměř 80 procent plodin potřebuje být opylováno hmyzem jako jsou čmeláci, včely, včelky, motýli a divoké včely. Včely jsou oblíbenější, protože se využívají k produkci medu, ale čmelák dokáže mnohem efektivněji opylovat například rajčata. Aby byla zahrada pro včely a čmeláky atraktivní, je důležité zajistit jim dostatek potravy od jara do podzimu výsevem kvetoucí louky, kterou tak často nekosíme.

Další chovný prostor poskytne hmyzí hotel a pro čmeláky čmelín.

Pokud chceme mít dobrou sklizeň, měli bychom mít těchto pomocníků na zahradě co nejvíce. Omezí nám používání chemické ochrany, kterou tyto pomocníky také likvidujeme.

Bohatou úrodu a radost ze zahrady přejí zahrádkáři ZO ČZS Slavkov u Brna.

Vladimír Luža

zpět


Galerie


Obr: 3229.jpg Obr: 3230.jpg Obr: 3231.jpg Obr: 3232.jpg Obr: 3233.jpg
Obr: 3234.jpg Obr: 3235.jpg Obr: 3236.jpg Obr: 3237.jpg