Akce ÚS ČZS Přerov v roce 2019

Akce ÚS ČZS Přerov byly zorganizovány za podpory těchto sponzorů. Děkujeme.

Přednáška – Odrůdy ovocných dřevin vhodných pro zahrádkáře

Dne 3.12.2019 pořádalo Územní sdružení ČZS Přerov přednášku Karla Odložila na téma Odrůdy ovocných dřevin vhodných pro zahrádkáře. Přednáška se uskutečnila ve COWorkingu, ve Wilsovově ulici 18 v Přerově. Hosté se dozvěděli informace o odrůdách stromů které jsou nevhodnější do našich zahrádek. Účastníci přednášky se seznámili  s novými odrůdami jabloní, hrušní, slivoní, meruněk, broskvoní,  třešní a višní, a se zkušenostmi s jejich pěstováním.

 

Přednáška - Půda, voda a sucho na zahrádce

Dne 21.11.2019 pořádalo Územní sdružení ČZS Přerov přednášku Jany Syryčanské na téma Půda, voda a sucho na zahrádce. Přednáška se uskutečnila ve COWorkingu, ve Wilsovově ulici 18 v Přerově. Hosté se dozvěděli informace o půdě a dopadech sucha na zahrádce. O tom jak na zahrádce s vodou hospodařit a co nejvíce ji v půdě udržet.

 

Oblastní výstava RETRO

14.-15. Září 2019 proběhla oblastní výstava ovoce, zeleniny, květin a dalších výpěstků v Sokolovně v Oseku nad Bečvou na téma RETRO.

K vidění byla přehlídka pěstitelských úspěchů celého přerovska, dále aranžérská soutěž středoškoláků Přerovské babí léto na téma „kytice a dárek pro mámu ke kulatému výročí ve stylu 40-70.let“ Výstavu doplňovala odborná poradna ČZS a prezentace časopisu Zahrádkář. V sobotu v 15 hodin proběhla komentovaná prohlídka výstavy. Součástí výstavy byla ekoporadna ORNIS Muzea Komenského v Přerově k zahradám pro ptáky a další doprovodný program. Výstava se uskutečnila za podpory Statutárního města Přerov, Olomouckého kraje a Ministerstva Zemědělství.


Ukázka řezu ovocných dřevin pro malé zahrádky

 

V sobotu 13.dubna 2019 jsme Vás pozvali do jedné z našich přerovských kolonií a předvedli tvary ovocných dřevin vhodných pro malé zahrádky a také jejich řez. Ani nízká teplota a deštík s větrem neodradili 14 nadšenců, kteří přišli na jednu ze zahrádek, aby se seznámili s tvarováním jabloní, meruněk, broskvoní, hrušek, švestek i dalších ovocných dřevin na zahrádce, která je omezená plochou. Na těch, které bylo vhodné v tuto dobu stříhat, jsme si ukázali i přímo jejich řez, seznámili jsme s vhodnými typy podnoží.

 

V závěru jsme stihli v krátkosti ještě podebatovat o kompostování, předvedli jsme nezvyklé domácí mazlíčky - kalifornské žížaly, rozebrali jsme si nabízené sdílené osivo z donesené semínkovny ekoporadny Ornitologické stanice přerovského muzea, rozdali jsme sazeničky nepravého ženšenu a citronečníku, dozvěděli jsme se o nezvyklém způsobu zavlažování a o rozdílech mezi sloupovitými a sloupcovitými jabloněmi,... A kdyby nebyla tak krutá zima a my nebyli promrzlí na kost, určitě bychom se dozvěděli mnoho dalšího. Určitě bylo všem hezky ze společně stráveného dopoledne a nikdo nelitoval, že na akci dorazil i v tak nepřívětivém počasí. 

 

Děkujeme městu Přerov za finanční podporu akce!Pořádali jsme první zahradnický swap v Přerově

Že nevíte, co to slovo znamená? Jedná se o výměnný bazárek, kde jedni nabízí zdarma druhým to, co už sami nepotřebují a co ještě může sloužit.

30.března 2019 jsme vás pozvali na swap!

VÝMĚNNÝ BAZÁREK ZAHRADNICKÝCH POTŘEB

PŘINÉST BYLO MOŽNÉ VŠE, CO MÁTE NA ZAHRÁDCE NAVÍC A UŽ NEPOUŽÍVÁTE, A NABÍDNOUT TO ZDARMA OSTATNÍM! 

VYMĚŇUJÍ SE JEN VĚCI FUNKČNÍ, KTERÉ SE DAJÍ DÁLE POUŽÍT!!!


* osivo, sadba, řízky rostlin, nářadí, literatura, pokojové rostliny, nádoby na pěstování, skleníčky, pařeniště, bazénky, čerpadla, atd. - vše co vás napadne a je spojeno se zahradničením

* prostor byl i na vyvěšení inzerátů u věcí, které se donést nedají!!

* věci bylo možné přinést předem od středy 27.3. do budovy ORNIS a nebo přinést až na akci

akce se konala v zahradě ORNIS - ornitologické stanice v Přerově, Bezručova 10 od 9 do 12 hodin, vstup byl zdarma, nabízené věci zdarma

Přišlo nás nemnoho asi proto, že po delší době bylo krásné počasí a všichni šli raději honem pracovat na zahrádky. I tak jsme ale směňovali a všichni si domů odnášeli nějaký hezký přírůstek v podobě osiva, sazeničky, ovoce z loňské úrody, nářadí nebo knížky. Rozdávali jsme také časopisy Zahrádkář a radili těm, kteří se ptali. Tak příště zas, třeba na podzim!

Přebytky darovaných věcí jsme nechali v Semínkovně v ornitologické stanici a zájemci si je při návštěvě semínkovny rozebrali. Nic nepřišlo nazmar a nic nového se nenakoupilo!

   

 

Moje oblíbená rostlina - okresní kolo výtvarné soutěže 2019

 

Soutěže se zúčastnily děti všech kategorií. Soutěž jsme jako každý rok pořádali ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově. Z obrázků vznikla výstava, která byla zahájena vernisáží. Na ni bývají pozváni všichni výherci a jsou jim předány krásné ceny. Na ty v roce 2019 přispělo i Statutární město Přerov

Výstavu si bylo možné  prohlédnout v Ornitologické stanici v Bezručově ulici č.10 v Přerově v otvírací době, tj. pondělí až pátek 8-16 hodin, od dubna i v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin, zdarma.

Na konci února putovaly práce výherců dále do kola celostátního. 

Velice nás potěšil výsledek z celostátního kola roku 2019:

1. místo v kategorii C kresba, malba získala z našeho okresu Anna Jehlářová z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.

Gratulujeme! Její práci najdete v sekci stránek svazu o výtvarné soutěži.
,