Pozor na podvody v internetovém bankovnictví

Vážení zahrádkáři, chtěli bychom Vás upozornit na novou hrozbu podvodů při přihlašování se do internetového bankovnictví. V nedávné době došlo u naší zahrádkářské organizace k pokusu o převod částek z účtu v souhrnu převyšující půl milionu. Tento podvod nyní řeší Policie ČR s bankou poškozené organizace.

V případě, že vstupujete na stránky Vaší banky přes internetové vyhledávače, může se stát, že mezi prvními výsledky internetových vyhledávačů (google, seznam a jiné) se zobrazí podvodný odkaz, který vyvolá dojem, že jde o oficiální stránky banky.

Tyto stránky vypadají totožně a mohou Vás uvést v omyl, že se nacházíte na reálných stránkách Vaší banky. Tyto stránky jsou vytvořeny s cílem získat přístup k Vašemu bankovnictví. Po zadání přístupových údajů včetně autorizačního kódu se však připojení k Vašemu účtu nezdaří a stránka „spadne“. Mezitím se podvodníci již přihlásili místo Vás do banky a snaží se vyvést finanční prostředky do jiných bank po menších částkách jako okamžité platby. Pokud jste na podvodných stránkách vyplnili své přihlašovací údaje, neprodleně kontaktujte Vaši banku a Polici ČR, než bude pozdě.


Doporučujeme:

  • Nepřihlašujte se do Vaší banky přes vyhledávače (Google, Seznam a jiné)! Pokud tak však učiníte, zkontrolujte si hypertextovou adresu stránek a jejich zabezpečení (malý zámeček). Po rozkliknutí zámečku získáte informaci o tom, komu byl certifikát vydán (např. „Komerční banka, a.s.“).
  • Jděte na stránky Vaší banky zadáním správné adresy přímo do vašeho internetového prohlížeče.
  • Uložte si správné internetové stránky Vaší banky do záložek prohlížeče a choďte do banky rovnou z nich.
  • Pro přihlášení do banky a potvrzení plateb přejděte z SMS na aplikace vydané bankou, jsou bezpečnější. Případně si v bance sjednejte autorizaci plateb druhou osobou (např. předseda platbu zadá a potvrdí, ale platba z účtu neodejde, dokud ji nepotvrdí z jiného PC další člen výboru, který má oprávnění k účtu).
 
Buďte obezřetní i ohledně podvodných telefonátů, jejichž cílem je z Vás pod tlakem vylákat citlivé informace k bankovnímu účtu nebo Vás donutit instalovat program pro vzdálený přístup k Vašemu počítači s odůvodněním ochrany Vašich peněz, následně však podvodníci odčerpají z Vašeho účtu finanční prostředky.

Kybernetických podvodů je celá řada a nelze je zde všechny vyjmenovat, buďte proto obezřetní.

V případě potřeby nás můžete kontaktovat na: web@zahradkari.cz, nebo na pravnik@zahradkari.cz.