Přehled činnosti 2014

 9.3.2014 Výroční členská schůze
2.4.2014 Návštěva Cukrárny na Zemědělce
3. a 4.10.2014 Místní zahrádkářská výstava Dolany

8.5.2014 Zemská zahrádkářská výstava SRN

8.11.2014 Podzimní výlet za citrusy


Návštěva pekárny a cukrárny

Dne 2.4.2014 jsme zorganizovali zájezd na exkurzi Pekárny a a cukrárny na Zemědělce v Klatovech.

Měli jsme možnost vyzkoušet si  jidášky, pletení z kynutého těsta, v cukrárně se naučit jak správně používat želatinu, jak rychle vyrobit želatinový řez,  jak si vyrobit domácí listové těsto.

Navíc jsme pokračovali návštěvou restaurace, s praktickou ukázkou stolování a  s nahlédnutím do kuchyně.

Naši exkurzi jsme zakončili malým posezením při kávě a při něčem sladkém.

Veliké poděkování patří p. Hrubé, p. Sedláčkové, a p. Stachové. 

Místní výstava 3. a 4.10.2014

Zahrádkáři Dolany pořádali ve dnech 3. a 4.10.2014 místní zahrádkářskou výstavu spojenou s ochutnávkou a to po mnoha letech opětovně v Dolanech.

      Na výstavě se podíleli mimo jiné kromě zahrádkářů i místní občané, děti ze Základní a mateřské školy v Dolanech. Výstavu výpěstků obohatila krásná expozice místní firmy Zahradnictví Papež Dolany.  Výstava byla otevřena každý den od 10,00 hod. do 16,00 hod.  Na výstavě byly vystavovány jednotlivé druhy ovoce, zeleniny a květin. Díky manželům Hummelovým bylo k vidění 25 druhů jiřin. Na své si přišli i návštěvníci této výstavy, kteří kromě obdivu k jednotlivým výpěstkům mohli i ochutnat několik druhů marmelád, med, jablečný mošt, medovinu, griotku i dokonce burčák. Poděkování patří organizátorům i všem občanům, a dětem, kteří se na naší výstavě podíleli.                       

Podzimní výlet za citrusy

Již v minulosti  byla v rámci výroční členské schůze uspořádána přednáška o citrusech v podání p. Gregora z Příchovic. Dolanští zahrádkáři měli možnost si poslechnout zajímavosti z oblasti citrusů, praktické rady ohledně pěstování citrusů a jejich roubování, poznat jednotlivé druhy citrusů, prohlédnout si řadu fotografií.  Mimo jiné přednášející p. Gregor pozval zahrádkáře do svého skleníku do Příchovic, aby mohli na vlastní oči vidět pěstování citrusů v našich podmínkách.

Využili jsme tedy jeho pozvání, a uspořádali jsem v sobotu 8.11.2014  výlet Za Citrusy. Při té příležitosti jsem se zastavili ve Městě Přeštice.

V Přešticích nás provázel Ing. Běl (místní fotograf). Společně jsme navštívili přeštické náměstí, kde nás provedl po významných místech, ukázal jednotlivé památky, seznámil s významnými osobnostmi. Poté jsme pokračovali okolo Hlávkova domu, k památníku Jakuba Jana Ryby až ke kostelu. Prohlédli jsme si společně prostory tamějšího kostela. Ing. Bělovi patří veliké poděkování.

Pak jsem pokračovali minibusem do Příchovic. Pěstitel citrusů, pan Gregor nás mile přivítal na zahrádce u svého skleníku. Skleník má již připraven k zazimování. Hromadně jsme vešli do skleníku, kde byla příjemná teplota a vlhkost. Ze zdravých rostlin na nás "vykukovaly" nádherné plody citrusů - pomeranče, mandarinky, babaco, citróny. Prostě nádhera jako někde ve Středozemí. Ve skleníku jsem měli mimo jiné možnost obdivovat i pepřovník, olivovník, ananas, fíkovník, banánovník, masozravou rostlinu. Pan Gregor nám ochotně zdpověděl otázky, předal své pěstitelské zkušenosti. Doma se může pochlubit vzrostlým kávovníkem. Poté jsme se rozloučili a odjížděli se zpět domů.

 

Celkem:
Dnes:
On line:
133162
2
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Dolany,  č.zo: 304002
Malechov 51, 339 01 Klatovy, IČO: 66343844, mail: skupzahradkari.dolany@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, odborné informace, výstavy.