Výlety 2024 - text + foto

![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Výlet do cukrovaru v Dobrovici
Sobota 12. října 2024 byla pro nás další možností, kdy jsme se mohli vydat na výlet za poznáním. Tentokrát jsme zamířili autobusem do Dobrovice, obce u Mladé Boleslavi, abychom si v rámci exkurze prošli tamější cukrovar, který je jedním z nejstarších dosud fungujících řepných cukrovarů na světě a zároveň vůbec nejstarší, který využívá původní výrobní budovy.
Cukrovar byl založen v roce 1831 knížecím rodem Thun-Taxis v prostorách zámku v Dobrovici. V roce 1923 byl cukrovar prodán koncernu Ústecká rafinerie cukru. V roce 1946 byl cukrovar na základě tzv. Benešových dekretů znárodněn a v následujících desetiletích došlo k úplnému zastavení jeho rozvoje a jeho devastaci. V roce 1992 vstupuje do cukrovaru zahraniční kapitál a 48 % kupuje francouzská firma SDA/Tereos. V roce 2006 byl v Dobrovici postaven za 1,3 mld. Kč lihovar a v říjnu téhož roku zde byla zahájena historicky první kampaň na výrobu ethanolu. V roce 2012 byla postavena čistírna lihovarských výpalků s výrobou bioplynu. /informace čerpány z https://tereos-ttd.com/cukrovar-a-lihovar-dobrovice/.
Po příchodu do informačního centra jsme byli rozděleni do dvou skupin. První skupina odešla s průvodkyní do muzea cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství. Druhá skupina vybavená ochrannými vestami, přilbami a sluchátky se věnovala exkurzi po venkovních i vnitřních prostorách cukrovaru, při které nás provázel a svým zasvěceným výkladem obohatil pan Ing. Zvěřina. Vzhledem k tomu, že odpovídal i na četné dotazy přítomných, se exkurze trochu protáhla. Nastal už čas oběda, a proto jsme se vypravili do nedaleké restaurace „Radnice“, kde jsme měli připravený oběd. Po něm jsme ještě mohli zajít do muzea s výstavou na téma „Čokoláda v Československu“ nebo se připravovat na odpolední program. Skupiny se kolem 14. hodiny vyměnily a absolvovaly druhou část exkurze.
Z Dobrovice jsme se v dobré náladě vydali na zpáteční cestu v 16 hodin a za občasného zpěvu jsme dorazili po 19. hodině zpět do Boskovic. Dík patří jak panu řidiči za bezpečnou jízdu, tak oběma vedoucím za zajímavě připravený výlet. Už teď se můžeme těšit na další společné zážitky v roce 2025!
Pro zájemce: spoustu zajímavých informací o cukrovaru v Dobrovici najdete na https://tereos-ttd.com/cukrovar-a-lihovar-dobrovice. Tento odkaz určitě stojí za povšimnutí.
Autorka textu a fotografií: Jana Plchová
Výlet do východních Čech
Šestá hodina ráno byla časem, kdy jsme 13. 8. 2024 vyjeli z parkoviště pod Růžovým náměstím, zcela novým autobusem, na plánovaný výlet zahrádkářů z Boskovic. Předposledním výletem roku 2024 byla cesta do Pardubic a do Trusnova.
Prvním místem našeho zastavení v Pardubicích byla soukromá firma – „ JaJa“, která více let vyrábí zdobený perník, sváteční cukroví, výrobky z cukrářské hmoty. Na místě před výrobnou, v malé zahrádce, jsme měli možnost vyslechnout paní majitelku, která nám podrobněji vyprávěla o začátcích, rozvoji i nelehkém pokračování společnosti. Lákavá ochutnávka několika různých druhů perníků i marcipánu nám vytvořila neobyčejně sladké dopoledne. V malém obchůdku bylo vidět neskutečně početnou ukázku a prodejní nabídku malých i větších zdobených perníků a svátečního cukroví. Snad každý nějakou sladkost zakoupil s sebou i pro své blízké.
Dalším očekávaným místem byl výstavný, krásný pardubický zámek, který nás velice upoutal svojí architekturou, celkovým vzhledem již v exteriéru. Původně to byla vodní tvrz, která byla ve 14. století přeměněna na hrad. Ve střední Evropě se nedochovala jiná tak rozsáhlá památka vojenského stavitelství počátku 16. století. Velice štíhlá paní průvodkyně nás zajímavým komentářem provedla částí zámku, samostatně jsme si pak prohlédli další přístupné prostory, např. zbrojnici.
Tradičně zajištěný a opět chutný oběd a nezbytné chlazené nápoje nás všechny osvěžily v dalším tropickém dni pro pokračující cestu do Trusnova.
V malebném starém domě s upraveným dvorkem jsme navštívili neobyčejné Staročeské muzeum manželů Kudrnových, kteří i s dalšími dárci vytvářejí výjimečnou sbírku velkého množství předmětů hospodářské, výrobní, domácí i zájmové potřeby. Velice sympatičtí, přívětiví a pozitivně naladění manželé, zvláště pak talentovaný pan Kudrna - podnikatel, sběratel, herec, řezbář, malíř…, muž několika profesí, nás upoutal dost zajímavým a nadšeným povídáním i mnohými historickými znalostmi. Mnozí z nás měli různé otázky, podobně také já. Jeho povídání mě velice zaujalo, obohatilo a dál inspirovalo, zvláště když vím o společném zájmu, o malování obrazů. Jsem rád, že jsem si právě s tímto aktivním člověkem mohl vyměnit vizitky.
V letošním roce to pro mě byl zatím poslední výlet s touto společností aktivních, přátelských i veselých lidí (zvláště kamarádských „děvčat“…), třebaže ostatní mají ještě jeden výlet před sebou. Doufám, že budu i v roce 2025 ve zdravotní pohodě a právě tento kolektiv mě opět přijme mezi sebe na některém dalším zajímavém výletě za poznáním zajímavostí a krás naší země.
Rád bych zde poděkoval hlavní a zkušené organizátorce, cestovatelce paní Evě Chlupové a předsedkyni ZO ČZS paní Věře Bártové, pánům řidičům a všem dalším přátelským účastníkům výletu. Přeji všem šťastnou cestu při dalších akcích!
Komentář, fotografie a vide Jaryk Henzl
Výlet za zážitky na Osoblažsko
V sobotu 8. června 2024 se zaplnil autobus společnosti
Vestour a odstartoval v ranních hodinách směrem k Olomouci,
Šternberku a Bruntálu, aby zastavil krátce po 9. hodině v obci Třemešná.
Zde nás přivítal pan Rudolf Polok, pěstitel kaktusů, který nás seznámil se
svojí sbírkou obsahující více než 1000 exemplářů. Kaktusy pěstuje přes 66 let a
nabízí pohled na cizokrajné rostliny z Mexika, Brazílie, Chile či
z afrického kontinentu. Jeho pozoruhodná sbírka je vyhlášenou atrakcí
Třemešné.
Po prohlídce sbírky kaktusů jsme se vydali na zdejší
nádraží, kde na nás čekal vlak tažený parní lokomotivou. Nastoupili jsme do
vagónů a napjatě očekávali, co se bude dít. Byli jsme poučeni, že trať o délce
20 km má celkem 102 oblouků a provoz byl zahájen již 14. 12. 1898.
Úzkorozchodná dráha s rozchodem 760 mm se nachází v Osoblažském
výběžku a vede z Třemešné do Osoblahy téměř až k hranici
s Polskem. Cestou jsme míjeli 7 zastávek a vystoupili jsme po hodinové
jízdě v konečné stanici Osoblaha. Jízda je velkou atrakcí nejen pro
cestující /často rodiny s dětmi/, ale i množství nadšenců, kteří lemovali
průběžně trať a máváním sdíleli společně s námi tento nevšední zážitek.
Oběd jsme měli připravený ve Slezských Rudolticích
v restauraci Třináctka, která se nachází v polovině cesty mezi
nejznámějšími turistickými atrakcemi Osoblažska. Restaurace nabízí 4 druhy
čepovaného piva, teplá i studená jídla a další nápoje včetně příjemného
posezení venku i uvnitř. Obsluha byla vstřícná a rychlá, oběd chutný, a tak
jsme mohli podle plánu ve 13.30 hod. vyrazit na prohlídku zámku Slezské
Rudoltice. Zámek je nově rekonstruovaný a přezdívá se mu Slezské Versailles.
Plocha před zámkem je vytvořena ve stylu francouzských zahrad, plocha směrem do
parku pak ve stylu anglického parku. Zámek byl po rekonstrukci otevřen
v květnu 2023 a oprava přišla na cca 10,5 miliónů Kč. Zámecké interiéry
nabízejí řadu zajímavostí, včetně mnoha darů od turistů, jak zmínil výřečný a
originální pan kastelán. Po prohlídce zámku jsme odjeli na rozhlednu Hraniční
vrch, která se nachází na vrcholu Hraničního vrchu ve výšce 535 m.n.m. přímo na
česko-polské hranici. Jedná se o atypickou rozhlednu vytvořenou z původních
dvou telekomunikačních věží spojených mostem. Rozhledna je vysoká 25 m, má 149
schodů a spojující most měří 18 metrů. V této podobě je otevřena od roku
2011. Po vystoupání na vrchol se nám naskytly nádherné výhledy jak na Jeseníky,
tak na polská jezírka.
Protože se blížila hodina plánovaného odjezdu, sestoupili
jsme z Hraničního vrchu a nasedli do autobusu, jehož řidič nás bezpečně
přivezl zpátky do Boskovic. Sice nás neminula průtrž mračen v okolí
Benešova u Boskovic, ale dobrou náladu nám přívaly vody určitě nezkazily. Velké
poděkování patří organizátorkám výletu, které se zasloužily o návaznost
jednotlivých dílčích cílů a bezchybný průběh!
Autorka textu a fotografií: Jana Plchová
Výlet na severní Moravu
V ranních hodinách v úterý dne 7. května 2024 za mírného mžení jsme vyrazili plně obsazeným autobusem firmy Vestour za novými zážitky, tentokrát na sever Moravy.
Prvním bodem našeho programu byla exkurze v automobilce Hyundai v Nošovicích, která začala v 10 hodin přednáškou plnou informací a zajímavých foto a video ukázek souvisejících s činností této nadnárodní společnosti. Získali jsme přehled o denní produkci vozidel značky Hyundai, kooperujících firmách /Hyundai Mobis a Hyundai Transys/, umístění poboček firmy Hyundai ve světě, jednotlivých provozech v Nošovicích od lisovny přes svařovnu, lakovnu a finální montáž. Součástí komplexu je i administrativní budova a Centrum zdraví, které slouží zaměstnanců k obnovení fyzických i psychických sil po náročné práci v třísměnném provozu. Automobilka v Nošovicích je jedinou pobočkou firmy Hyundai v rámci Evropské unie. Po přednášce jsme absolvovali jízdu vláčkem po jednotlivých provozech firmy vyjma lakovny, kam je možno vstoupit pouze za přísných podmínek /speciální oblek, vzduchový filtr/, aby se zabránilo průniku prachových částic do prostoru lakovny. Během jízdy s velmi příjemným a ochotným panem průvodcem jsme viděli, jak vypadá robotizace při výrobě automobilů. V hale svařovny je umístěno téměř 400 robotů, jejichž pomocí každých 54 sekund sjede z výrobní linky jedno vozidlo, které následně pokračuje v testovací dráze na 3 km dlouhém terénu. Po této kvalitativní zkoušce vozidlo čeká na vlakovou nebo kamionovou nakládku na cestu do prodejních center. V nošovickém závodě je zaměstnáno 3400 pracovníků, z toho 17 % tvoří ženy. Průměrný věk je 37 let, což se i dalo orientačně vydedukovat přímo během prohlídky v jednotlivých halách. Podstatnou část /92 %/ zaměstnanců tvoří Češi /2984/, dále jsou zastoupeni Poláci /154/ a Slováci /62/, Korejci /11/ a ostatní /12/. Během prohlídky, která pro mnohé z nás znamenala opravdu výjimečný zážitek, jsme mohli vysledovat i vysokou firemní kulturu zaměstnanců, dokonalou souhru procesů a v neposlední řadě i vzorný pořádek a úpravu vnějších prostor areálu.
Po skončení exkurze jsme se vydali do nedalekých Vojkovic, kde pro nás byl v restauraci „U koníčka“ připraven chutný oběd. Po obědě jsme pokračovali v našem poznávacím výletě do Chlebovic, abychom navštívili ojedinělé včelařské muzeum. Zde jsme získali informace o chovu včel a jejich užitečnosti pro lidstvo, výrobě medu a tradicích včelařství. Podívali jsme se i do přilehlé zahrady s ukázkou různých typů úlů, včelařských potřeb a pomůcek. Zájemci mohli sledovat práci včeliček v úlu za přítomnosti pana průvodce.
Poslední zastávkou bylo zahradní centrum Pod kloboukem ve Valašském Meziříčí, což pro většinu přítomných zahrádkářů mohl být i impuls k nákupu sortimentu, který na svých zahrádkách nutně potřebují. Pro ostatní byla návštěva centra příjemným zakončením dnešního putování při posezení nad kávou se zákuskem.
Na zpáteční cestě se autobusem nesl repertoár sladěného pěveckého sboru, což rozhodně přispělo k dobré náladě při návratu domů.
Velké poděkování patří organizátorkám výletu př. Evě Chlupové a př. Věře Bártové, které nám zajistily mnoho příjemných zážitků a rozšíření obzorů.
Těšíme se na další výlet, který se uskuteční v sobotu dne 8. června 2024.
Text a fot Jana Plchová
Vážení přátelé,
ZO ČZS Boskovice Vám předkládá plán tematických výletů pořádaných v roce 2024.
1/ Pátek 26. dubna 2024
Flora Olomouc
Jarní etapa výstavy a veletrhu Flora Olomouc 2024. Návštěvníci shlédnou tradiční Mezinárodní květinovou a zahradnickou výstavu, která probíhá současně s prodejním veletrhem, jarními zahradnickými trhy a s veletrhem zahradní mechanizace HORTIFARM.
Odjezd: 11.00 hod. z parkoviště u penzionu „Zlatá růže“
Příjezd: 18.30 hod.
Cena: Senior, studenti: 350,- Kč
ZTP: 340,- Kč
2/ Úterý 7. května 2024
Boskovice – Nošovice – Vojkovice – Chlebovice – Valašské Meziříčí
Navštívíme automobilku Hyundai v Nošovicích. Jedná se o Společnost Hyundai Motor Manufakturing Czech s.r.o., která byla založena 7. 7. 2006. Je to jedna z nejmodernějších automobilek v Evropě.
Upozornění: Vzhledem k tomu, že prohlídky závodu probíhají za plného provozu, musí návštěvníci respektovat určitá bezpečnostní pravidla – musí mít např. vhodný oděv (dlouhé kalhoty, krytá ramena a uzavřenou obuv) a také minimální věk návštěvníků je omezen na 10 let. Pro vstup do areálu závodu firma vyžaduje seznam účastníků včetně čísla občanského průkazu a podpis, což budeme zapisovat do seznamu při přihlašování na zájezd. Vezměte, prosím, občanský průkaz s sebou.
V Chlebovicích navštívíme včelařské muzeum, kde průvodce podává výklad o chovu včel, výrobě medu a tradic včelařství. V přilehlé zahradě jsou potom umístěny různé typy úlů a včelařské potřeby a pomůcky. V areálu je umístěno také městské muzeum. Posledním cílem našeho zájezdu bude zahradní centrum Pod kloboukem ve Valašském Meziříčí. Zde budeme mít možnost nejen nákupů, ale i občerstvení.
Odjezd: 6.00 hod. Příjezd: 20.00 hod
Cena: Plné: 850,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
Senior: 800,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
3/ Sobota 8. června 2024
Boskovice – Třemešná – Slezské Rudoltice – Albrechtice
První zastávka bude v obci Třemešná, která leží v jižní části Osoblažska v hlubokém údolí potoka Mušlov. Zde v Osoblažském výběžku se nachází Osoblažská úzkokolejka, která vede z Třemešné do Osoblahy, skoro až k polské hranici. Jízda je s parní lokomotivou v otevřeném vagoně a vláček má i velmi oblíbený Pivní vagon. Dále bude následovat návštěva renesančního zámku Slezské Rudoltice, který byl postaven v pol. 16. století, přezdívaný jako Slezské Versailles a pod pseudonymem „Konilesy“ je zmíněn i v básni Jána Kollára – Slávy dcera. Je nově zrekonstruovaný. Ještě v Třemešné se potěšíme vzácnou sbírkou cizokrajných kaktusů pana Rudolfa Poloka, který se sbírkou zabývá už od mládí. U Albrechtic navštívíme
zajímavou dvojrozhlednu Hraniční vrch, která vznikla přístavbou věží, dříve sloužící radiokomunikacím.
Ve výšce 25 m jsou věže spojeny lávkou dlouhou 18 m. Rozhledna byla otevřena v r. 2011.
Odjezd: 6.30 hod. Příjezd: 21.00 hod.
Cena: Plné: 1.050,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
Senior: 950,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
4/ Sobota 13. července 2024
Boskovice – Klobouky- Bošovice – Kobylí – Němčíčky u Břeclavi
Naším prvním cílem je větrný mlýn v Kloboukách u Brna. Je to celodřevěný mlýn německého typu a je z původních osmi jediný, který v těchto místech stojí. V roce 1945 vyhořel do základu. V 80. letech byla stavba znovu postavena na stejném místě. Mlýn má kompletní vnitřní vybavení a je funkční.
V Bošovicích navštívíme papouščí zoologickou zahradu. K vidění je 200 papoušků v 52 druzích, což je rekordní počet exemplářů u nás. Je to soukromé ZOO manželů Škrhákových. Zde je také možnost občerstvení – káva, zmrzlina, nápoje, klobáska, hranolky.
Ve Velkých Pavlovicích shlédneme novou vinařskou ulici s 15 sklepy. Jsou netradiční, roztančené, nazvané opilé podle svého vzhledu.
Dalším cílem je Stezka nad vinohrady nad Kobylím vrchem, což je unikátní rozhledna. Na vrchol stezky nevede ani jeden schod, s tvarem spirály umožňuje kruhový výhled.
Poslední zastávku máme ve sklepě pana Josefa Procházky v Němčičkách u Břeclavi.
Odjezd: 7.00 hod. Příjezd: 20.30hod.
Cena: Plné: 1.300,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
Senior: 1.150,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
5/ Úterý 13. srpna 2024
Boskovice – Pardubice – Trusnov
Naše první zastavení bude ve firmě JaJa Pardubice s.r.o., která vyrábí zdobený perník, perníkové dezerty, výrobky z cukrářské hmoty a sváteční cukroví. Zde proběhne exkurze s výkladem a ochutnávkou. Také budeme mít možnost si zakoupit výrobky z perníku domů. Dále si prohlédneme pardubický zámek, původně vodní tvrz, přeměněna ve 14. stol. na hrad. Tak rozsáhlá památka vojenského stavitelství počátku 16. stol se nikde jinde ve střední Evropě nedochovala. Budeme pokračovat do Trusnova, kde navštívíme Staročeské muzeum, které vybudovali manželé Kudrnovi.
Odjezd: 6.00 hod. Příjezd: 20.00 hod.
Cena: Plné: 900,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
Senior: 850,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
6/ Sobota 12. října 2024
Boskovice – Dobrovice
Jedná se o exkurzi do cukrovaru v Dobrovicích u Mladé Boleslavi v době řepné kampaně.
Společnost Tereos TTD, a. s. je největší producent cukru a lihu v České republice. Jedná se o jeden z nejstarších dosud pracujících řepných cukrovarů na světě a vůbec nejstarší, který využívá původní výrobní budovy. Pro vstup do areálu závodu je u dospělých nutný průkaz totožnosti, prohlídka je možná pro děti od 6 let. Návštěvníci musí mít uzavřenou obuv. Firma vyžaduje seznam účastníků včetně čísla občanského průkazu a podpis, což budeme zapisovat do seznamu při přihlašování na zájezd. Vezměte, prosím, občanský průkaz s sebou.
Odjezd: 7.00 hod. Příjezd: 18.00 hod.
Cena: 750,- Kč (doprava, vstupné, oběd)
Odjezd na všechny výlety je z parkoviště u penzionu „Zlatá růže“.
Přihlášky na výlety budeme přijímat každou středu od 20. 3. 2024 v kanceláři ZO ČZS na ul. Kpt. Jaroše 93/35, 680 01 Boskovice od 14 do 16 hodin, nebo na telefonu 777 106 820.
Při přihlášení musí být uhrazen celý poplatek.
Dále prosíme přihlášené, pokud se výletu nebudou moci zúčastnit, aby si za sebe sehnali náhradníka.
Věříme, že Vám výlet, který si z naší nabídky vyberete, přinese nejen krásný zážitek a pohodu, ale i poučení. Těšíme se na Vás.
Boskovice 7. února 2024 výbor ZO ČZS Boskovice