Diskuse, podněty k naší činnosti

Menu "Diskuse, podněty" slouží ke zlepšení naší činnosti.Vzhledem k tomu, že v poslední době obdržel výbor organizace několik dotazů k možnosti pronájmu parcel, prosím případné zájemce z řad vlastníků, kteří chtějí pronajat parcelu, případně vložit inzerci jiného druhu, aby tuto možnost zveřejnili v  menu "Inzerce". Rovněž tak prosím případné zájemce o pronájem parcel na naší Osadě, aby k tomu využili oddíl "Inzerce". (viz)   Zadávat inzeráty všeho druhu v menu "Inzerce" mohou i další návštěvníci našich stránek.

                                                  Děkuji !

Přidat nový příspěvek

Řešení některých sousedských sporů 2016-11-10 19:49:50 / 486

Nový občanský zákoník a řešení sousedských sporů. Co (ne)můžete?

Nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“) reguluje sousedské vztahy zejména v oblasti imisí, to znamená následků jednání, kterým vlastník ruší právo dalšího vlastníka, tedy například když obtěžuje souseda kouřem, hlukem, popřípadě světlem.

NOZ zavádí rozlišování mezi imisemi přímými a nepřímými, přičemž u imisí přímých vyslovuje jejich zákaz bez ohledu na míru vlivů a na stupeň obtěžování souseda.

Imisemi přímými se rozumí imise, které jsou přímo přiváděné na pozemek jiného vlastníka. Tedy například pokud váš soused vede trativod s odvodem dešťové vody na hranici vašich pozemků tak, že všechna voda odtéká na váš pozemek.

Taková imise je zakázaná přímo ze zákona. Pokud ale soused na své zahradě griluje a kouř z jeho grilu se kvůli větru ocitne na vašem pozemku, jedná se o imisi nepřímou, u které je potřeba prokázat, že „v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku“ (ust. § 1013 NOZ).

Imise nepřímé nejsou tedy zakázané přímo ze zákona, jelikož se předpokládá, že v určité míře by měly být tolerovány. Nepřímé imise lze charakterizovat jako činnost či nečinnost způsobující například vnikání kouře, prachu či hluku na cizí pozemek, která však nebyla původcem přímo zamýšlena, ale je jen vedlejším účinkem jeho jednání.

Každý vlastník pozemku, který je imisí přímou či nepřímou zasažen, se může u soudu domáhat toho, aby soud jeho sousedovi uložil, aby se takového jednání zdržel. Jednou z nejběžnějších sousedských rozepří je spor o plody spadlé na sousedící pozemek a o větve a kořeny, jež přesahují sousedící pozemek.

Ust. § 1016 NOZ uvádí, že plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. Ohledně větví přesahujících na sousedící pozemek je potřeba nedříve požádat vlastníka konkrétního stromu, aby odstranil tyto větve, popřípadě kořeny, a pokud tak vlastník neučiní v přiměřené době, je soused oprávněn sám šetrným způsobem tyto větve odstranit, pokud mu působí škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachov&aac ute;ní stromu.

Tedy přesahují-li větve nebo kořeny ze stromu souseda v odlehlé části zahrady, kde mu nezpůsobují žádnou škodu ani obtíže, nemůže je soused tohoto pozemku odstranit, ani když na to předtím upozornil vlastníka stromu.

Autorem textu je JUDr. Jan Langmeier, advokát
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o.

 

Reagovat viz

Kácení dřevin 2015-11-26 08:47:51 / 381

Povolení ke kácení dřevin je vy­žadováno pro všechny stromy o ob­vodech kmenů nad 80 cm měřených ve výšce 130 cm nad zemí (je-li koruna nasazena níže, měří se pod jejím rozvětvením) a dále pro keře a souvisle zapojené porosty (drob­né stromky o obvodech kmínků do 80 cm) o celkové kácené ploše větší než 40 m2.

Pravidlo, že povolení není potře­ba pro jakékoli dřeviny na zahra­dě u rodinného nebo bytového domu, která je souvisle stavebně oplocená a je v zastavěném území, již neplatí!

Výjimky:

1) Ovocné dřeviny za předpokladu, že rostou na pozemcích v zastavě­ném území (dle územního plánu) a tyto pozemky jsou evidovány v katastru nemovitostí jako druh pozemku a) zahrada, b) zastavěná plocha a nádvoří anebo c) ostatní plocha se způsobem využití pozem­ku „zeleň“. U takových ovocných dřevin, které splňují obě uvedené podmínky, žádné povolení vyža­dováno není bez ohledu na velikost obvodů jejich kmenů.

2) Dřeviny tvořící stromořadí vy­žadují povolení vždy bez ohledu na velikost obvodů kmenů. Stro­mořadím se rozumí souvislá řada nejméně 10 stromů s pravidelný­mi rozestupy; chybí-li v některém úseku souvislé řady 10 ks stromů některý strom, je i tento úsek po­važován za stromořadí. Za součást stromořadí se nepovažují stromy rostoucí v ovocných sadech, škol­kách a plantážích dřevin.

3) Povolení také nepodléhají dřevi­ny pěstované na pozemcích vede­ných v katastru nemovitostí ve způ­sobu využití jako plantáž dřevin.

(mm)

Reagovat MěÚ Děčín

Pochybení při prodeji parcel 2015-06-06 12:58:16 / 322

Vážení vlastníci!

Výbor organizace upozorňuje na závažná pochybení při prodeji a převodu parcel na nové vlastníky. Jde o to, že při prodeji parcely není převedena na nového vlastníka 1/89 (1/178) podílu společné parcely č. 384/2. Lze se proto oprávněně domnívat, že mnozí vlastníci parcel ani netuší, že jim patří též příslušný díl ze společné parcely, neinformuji realitní kancelář o tomto stavu a výsledek je závažným pochybením převodu. Vlastník prakticky nemá ani přístup ke své parcele po Osadě, protože žádný společný díl nevlastní a tak se pohybuje po Osadě nelegálně. Dále nám to způsobuje organizační potíže a zejména nelze od těch, kteří uvedený díl nevlastní, ani požadovat stanovené poplatky v tuto chvíli ve výši 300 Kč a též to činí potíže při případných investicích na společnou parcelu. Žádáme proto vlastníky, kteří prodávají hlavní parcelu, aby neopomíjeli na díl ze společné parcely č. 384/2. V posledním období došlo k pochybení v případech prodeje parcel u těchto vlastníků: Sloupa Miroslava,  po zemřelém Milanu Blatném, naposled u Kmínka Vladimíra. Výbor žádá všechny vlastníky, kteří budou prodávat hlavní parcelu, aby nezapomínali, že také vlastní příslušný díl společné parcely č. 384/2.

Reagovat Výbor ZO ČZS Nová Osada

K dotazu ke členství v ČZS 2014-07-31 13:43:44 / 200

K dotazu k případnému členství v ČZS.

Vzhledem k tomu, že Vaše zahrádka v osobním vlastnictví je součástí zahrádkové osady, která může mít společné prostory v podílovém spoluvlastnictví, budete se Vy jako podílový spoluvlastník na jejich údržbě podílet.
Základní organizace může být vlastníkem dalšího movitého i nemovitého majetku, který Vy budete rovněž používat (rozvody užitkové vody, pitné vody, parkoviště apod.) musíte se na jejich údržbě a opravách podílet buď jako členka základní organizace nebo na základě smlouvy, která bude uzavřena s Vámi základní organizací ČZS. Součástí smlouvy je stanovení poplatku jak za užívání a údržbu majetku v podílovém spoluvlastnictví, tak i majetku ZO ČZS, který budete používat. Uvedený poplatek může být i vyšší než účelový příspěvek hrazený členy ZO ČZS a členská známka.
Přestože nebudete členkou základní organizace ČZS, v uzavřené smlouvě budou rovněž stanovena pravidla pro správu zahrádkové osady (zpravidla jsou upravena v osadním řádu), která se na Vás budou přiměřeně vztahovat.

V každém případě záleží jen na Vás, zda požádáte základní organizaci ČZS o přijetí za členku svazu. Vznikem členství budete mít práva, ale i povinnosti člena svazu uvedené ve stanovách ČZS a budete se tak moci plně podílet na správě zahrádkové osady.

                                      Převzato z webu Ústředí ČZS

Reagovat Ústředí ČZS