Historie

Vznik zahrádkářů v Dobroticích má své datum 20. 12. 1959, kdy byl založen spolek ovocnářů a zahrádkářů.

První předseda byl Kratochvíla Rudolf, jednatel Kukla František, hospodář Šimčík Jan, pokladník Novák Alois, člen výboru Hlobílek František a Stoklasa Ladislav.

Zakládajících členů bylo 19. Od 3. 2. 1960 byl předseda Šimčík Jan, jednatel Kukla František, pokladník Novák Alois.

Zejména v roce 1961 – 62 stálo před členy velké rozhodnutí, zda začít s výstavbou moštárny, povidlárny a společenské budovy. Přesto, že neměli skoro žádné finanční prostředky, ale jen elán a touhu mít možnost se někde scházet a mít kde zpracovat sklizené ovoce z vlastních zahrad, rozhodli se pro variantu stavět. Potřebovali aspoň nějaké finanční prostředky, a proto odsouhlasili vybírat účelové příspěvky od svých členů, aby mohli nakoupit stavební materiál. Zdi zmíněné budovy jsou vyzděny zejména z odpadového materiálu z cihelny z tzv. „půlek cihel“ a elán do práce dali sami členové. Tím se podařilo i za tak těžkých podmínek našim předchůdcům, kteří založili tradici zahrádkářů v Dobroticích dát základ této činnosti.

V roce 1964 byla podána žádost na výstavbu budovy moštárny a společenské místnosti svépomocí. V roce 1964 byla stavba také dokončena. V letech, kdy se prováděla zmíněná výstavba budovy, dělal předsedu organizace a zejména spolu s výborem na něm leželo největší břímě odpovědnosti za to, jestli se tento sen stane skutečností. Výstavba budovy skončila po třech letech a to jen z důvodu omezených finančních prostředků.

V roce 1965 – 1966 byla přistavěna svépomocí povidlárna a příruční sklad.

V roce 1994 vznikl Český zahrádkářský svaz základní organizace Dobrotice.

Současnost

První výstava ovoce a zeleniny v Dobroticích se konala 21. 10. 2000, pak se ještě konala ve dvouletých intervalech 6x. V roce 2008 nebyla, 38 vzorky se přispělo na výstavu v Holešově. Pro velmi špatný stav ovoce a zeleniny v r. 2011 se výstava nekonala.

Řešili jsme již v roce 2001 nevyhovující technický stav naší budovy. Sami z vlastní zkušenosti víte, že každá stavba potřebuje po určité době opravy a tím i investice. V našem případě to platí dvojnásob, neboť zejména zdivo i střecha byla zhotovena z materiálu, který byl v době výstavby dostupný a to nejen z technických ale i finančních důvodů. Proto jsme museli přistoupit k výměně střechy, dveří, ale také elektroinstalace, obložení stěn, vytápění společenské místnosti a dalších naléhavých úprav budovy. Všechny tyto práce představovali spoustu brigádnických hodin a také nemalé finanční prostředky, které jsme si museli nejprve vydělat.

V roce 2011 bylo pod novou zkratkou ZO ČZS Dobrotice vydáno nové razítko s platným názvem organizace.

V roce 2014 jsme si připomněli 55. výroční založení naší organizace Českého svazu zahrádkářů v Dobroticích. Je to příležitost zamyslet se a potom, s odstupem času, zhodnotit uplynulé období. Ne vždy toto období bylo lehké co do rozhodování, jakým směrem zaměřit svoji činnost.

Zajištění výstavy v roce 2014 nebylo lehkou záležitostí proto, že loňský rok a zejména počasí vůbec nepřálo pěstování ovoce a zeleniny. I přesto se v soutěži „Jablko roku“ sešlo 69 exponátů, kterým návštěvníci výstavy přidělovali bodové umístění. Součástí výstavy byl prodej výrobků z chráněných dílen ve Zlíně, kde pracují lidé zejména invalidní se zhoršenou pracovní schopností. Tím způsobem, že jim dáváme příležitost ty své výrobky prodávat, jich podporujeme v jejich snažení. Tato tradice již trvá 10 let, a pokud bude zájem z jejich strany, tak mi v ní určitě budeme i nadále pokračovat. Všichni, kteří se přišli podívat na naši výstavu, ji hodnotili velmi dobře. Myslím si, že je to jen důsledek toho, že jsme věnovali přípravě hodně pozornosti a proto jsme měli dopředu přehled o tom, kolik exponátů přibližně na výstavě budeme mít. Na zdárném průběhu výstavy měly velký podíl naše členky Šimčíková Olina, Macurová Květa, Blažková Lenka, Nesvadbová Jana, Hnilová Jarmila a Šimčíková Eva, které pomáhaly Michalu Zbrankovi aranžovat celou výstavu. Těší nás to, že jsme schopni si takovou akci sami zajistit, když v minulosti to nebylo pravidlem.

Každým rokem se musíme starat o naše 3 sady. Provádět průklest starých jabloní a tvarování korun nově vysazených mladých stromků. I v roce 2016 jsme započali svou činnost těmito pracemi v sadech. Provádění průklestu 35 kusů jabloní, je dost fyzicky náročná odborná práce, kterou dělají jen, ti mladší členové. Avšak stromy v těchto sadech, které mají skoro 60 roků by bez těchto zmlazovacích řezů možná už vůbec neexistovaly. Musíme sady tímto způsobem udržovat, a dosazovat novými stromy, abychom je udrželi i pro další generace.

Také sečení trávy při rozloze sadu 3 000 m2 dá dost práce.  Letos si však někteří členové tuto trávu brali domů na sušení, a tím nám usnadnili práci s odklízením nasečené trávy.

V roce 2016 se nám také naskytla příležitost v podobě odstranění starého a zbudování nového plotu na areál Sádek. byla utvořena skupina ž členů z řad zahrádkářů, zejména členů výboru, která provedla celou realizaci těchto prací. Je zapotřebí poděkovat našim 6 členům za obětavě odvedenou práci, a to jmenovitě těmto obětavcům: Šimčík Josef, Hlobílek Jaromír, Šenkyřík Jiří, Pavelka Mirek, Hlobílek Drahomír, Nesvadba Jaroslav a Novák Rostislav.

V našem plánu činnosti v roce 2016 bylo uspořádat výstavu ovoce, zeleniny a květin tak, jak to bylo dohodnuto se zahrádkáři z Holešova, že se budeme pravidelně po roce v pořádání výstav střídat. Jenže jsme byli požádáni zahrádkáři z Holešova, abychom tuto výstavu nedělali, ale abychom jim pomohli svými výpěstky obohatit jejich výstavu, kterou pořádali na Holešovském zámku k výročí 70 let jejich činnosti. Na zmíněnou výstavu jsme přivezli asi 35 exponátů ovoce, zeleniny a různých druhů zeleniny. Některé z těchto druhů ovoce a zeleniny byly pak vystaveny na okresní výstavě Floria v Kroměříži.