Něco o nás

Naše Územní sdružení sdružuje základní organizace bývalého Pardubického okresu.

Jedná se celkem o 2544 řádných a 11 čestných členů v 20 zahrádkových osadách a 26 organizací s přídomními zahrádkáři.

Uvedení zahrádkáří hospodaří na 1749 zahrádkách v zahrádkových osadách a 677 přídomních zahrádkách, což představuje hospodaření celkem na 84,216 ha půdy, z toho je 45,37 ha v osadách.

A co je činností našich zahrádkářů ?

Pěstujeme ovoce a zeleninu pro svou vlastní potřebu a své rodinné příslušníky. Z ovoce jsou to samozřejmě nejčastěji jablka, méně pak hrušky, švestky, meruňky a broskve. Mezi nejčastěji pěstovanou zeleninu patří, asi jako všude, okurky, rajčata, papriky a česnek. Další zeleniny, brambory, cibuli, dýně, cukety pěstují naší členové podle potřeby. V poslední době někteří své přebytky i nabízejí na "Farmářských trzích". Pěstování květin je velce různorodé, pěstují se doma, na zahrádkách, kolem rodinných domů a místy i na obecních plochách. Do působnosti našeho ÚS ČZS patří i Speciální základní organizace DAGLA, jejíž členové jsou z celé České republiky a zabývají se pěstováním jiřinek. Naše nejlepší výpěstky jsou k vidění na regionálních i mezinárodních výstavách na podzim každého roku.

Další činností jsou pak mnohé přednášky a instruktáže v rámci odborného vzdělávání nejen našich členů, ale i všech našich sympatizantů, zájemců o pěstování rostlin. Nezapomínáme ani na naše nástupce, mnohé ZO pořádají akce pro děti Mateřských i Základních škol. Spolupráce s ostatními zájmovými organizacemi jsou samozřejmostí. Spolupráce s včelaři, chovateli, hasiči, členy ČČK, důchodci, Sokolem, s Obecními úřady jsou samozřejmostí.

Webové stránky našich základních organizací

Najdete na samostatné stránce.