O nás

Vítáme Vás

na stránkách Základní organizace Palmovka, Praha 8

Nacházíme se na kopci kousek od metra Palmovka, hned vedle tramvajového přemostění směrem na Krejcárek, v těsné blízkosti hokejbalového hřiště, ve stínu stříbrné kopule plynojemu.

Malá, přátelská, zahrádkářská osada. 


Václav Cílek, z knihy: Co se děje se světem?

(úryvek)

V půdě a životě rostlin, popásajících se stádech a bzukotu včel je něco věčného. Je to svět, kde se vše s každým novým jarem a létem opakuje, a to člověku dodává pocit jistoty. Pečuje o pole a zahrady, a tím se stará o svět. Ve městě se tato starost o svět projevuje náhražkami, jako je třeba sledování televizních zpráv. Neznám člověka, který by vstal od televizního zpravodajství a cítil se šťastnější, ale na poli nebo na zahrádce se to děje dost často.

Tento esej je o tom, jak si lidé v Čechách a na Moravě opatřují vlastní potravu – ale zároveň s tím se děje ještě něco dalšího. Kontakt s půdou a rostlinami přináší radost a útěchu. Práce učí trpělivosti, člověk se při ní pohybuje stejně rychle a přiměřeně jako plyne čas, zatímco v současném světě se něco porouchalo mezi časem člověka a časem světa. Na poli musíte hrát podle pravidel semen, oblaků a vody, ...

 

Celkem:
Dnes:
On line:
15584
4
1
Zpět na předchozí stranu Nahoru

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu ZO ČZS Palmovka, Praha 8 - Libeň
Praha 8 - Libeň, č.zo: 808001, IČO: 70098174, tel. 605848216, mail: netopilova@seznam.cz
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.