Petúnie pro vaše okna

    Výběr květin se za posledních několik let na našem trhu značně zlepšil. Každým rokem přicházejí semenářské firmy s něčím novým. Například s možností vypěstovat si ze semen i ty rostliny, které se běžně množí řízkováním. Výhodou takového pěstování je lepší zdravotní stav rostlin a snížení rizika přenosu chorob. jedním z takových případů je i převislá petúnie Lavina F1 (Petunia hybrida pendula grandiflora).

    Vyséváme od poloviny ledna do poloviny února, semena nezasypáváme, pouze přitlačíme a opatrně rosíme. Optimální teplota pro klíčení je 18 - 20 0C, za slunečných dnů přistiňujeme, pro udržení vysoké vzdušné vlhkosti přikryjeme sklem nebo igelitem. Výsev nesmí přeschnout. V prvních dnech po výsevu můžeme opatrně povrch půdy zakrýt savým novinovým papírem, který zvlhčíme rosením.

    Od konce března a v dubnu sázíme mladé rostliny do květináčů o průměru 8 - 9 cm a v polovině května je sázíme do okenních truhlíků v jedné nebo lépe dvou řadách. Na metr dlouhý truhlík potřebujete asi 8 - 10 rostlin. Během vegetace každých 7-10 dni přihnojujeme plným rozpustným hnojivem. Největšího efektu a bohatého kvetení docílíme na plném slunci.

    Pro jednodušší výsev jsou semena petúnií dodávána jako obalované osivo, čímž odpadá nutnost přepichovat rostlinky. Osivo petúnií převislých je dodáváno v zlaté řadě GOLDEN LINE, firmy Semena Veleliby a.s.

Semena Veleliby a.s.
Rukověť zahrádkáře 2003