Dosny jsou také krásné

    Kdo z vás neobdivoval vzrůstné, květem i listem barevné rostliny dominující skupinám letniček? Šlechtitelé v posledních letech zaměřili svou pozornost nejen na potřeby velkých sadovnických veřejných ploch, ale i na zahrádkáře. Mnozí zahrádkáři se stali během let nadšenými vyznavači právě těchto květin a jejich zahrady jsou jimi úspěšně zdobeny.

    Nejběžnějším způsobem množení dosen je množení hlízami i když v poslední době jsou také nižší odrůdy (vhodné pro nádoby), které se vysévají.

    Svou podstatou jsou dosny teplomilné a pokud nás mají uspokojit bohatým a časným kvetením, musíme jim trochu pomoci. Hlízy již v únoru musíme dát na předpěstování. Skleníky patří dnes ke zcela běžnému vybavení našich zahrad a tak najdeme i kousek místa pro předpěstování dosen. Můžeme je ovšem zkusit předpěstovat i doma za okny. Každý zkušený zahrádkář si jistě poradí.

    Hlízy bychom měli rozdělit tak, aby každá část měla dva vzrostné vrcholy. Máme-li možnost položit ve skleníku hlízy na množárnu, narovnáme je těsně vedle sebe a zasypeme lehkým substrátem nebo pískem, potom je zalijeme. Při teplotě 18 oC již za 3 týdny hlízy raší. Pokud nemáme množárnu, sázíme je rovnou do větších květináčů a po počátečním urychlení růstu je můžeme umístit do studeného sleníku nebo na světlo u okna v chladnější místnosti. Rostliny jen opatrně postřikujeme. Postupně je otužujeme až do doby výsadby na stanoviště. Tímto způsobem urychlíme počátek kvetení.

    Při výsadbě se snažíme zajistit dostatek živin pro celou dobu růstu. Závisí na charakteru odrůdy,kterou jsme si oblíbili. Platí však, že ty nejvzrůstnější odrůdy pro soliterní výsadby můžeme s úspěchem nastýlat kompostovaným chlévským hnojem. Pro přihnojování za vegetace se jeví jako nejlepší ledek nebo kombinované hnojivo Krystalon.

    Sázíme zpravidla až koncem května již předpěstované rostliny na stanoviště slunné a chráněné před silným větrem. Odkvetlé květy i se stonky stříháme a tak rostliny bohatěji kvetou.

Některé významné odrůdy:

Barva květu:

    Hlízy se sklízí po prvních mrazících, uloží se i s balem - nedělit !

Hodně radosti s pěstováním.
Ing. Jan Dvořák, SZO ČZS Dagla
Rukověť zahrádkáře 2003