V několika minulých letech se zvyšuje počet angreštových stromků a keřů zasažených americkým padlím. Způsobuje ho houba Sphaerotheca morus-uvae, jejíž podhoubí uvolňuje zjara velké množství spór a ty infikují rašící pupeny angreštů. Ale americké padlí napadá v poslední době také rybízy, především černý.
Parazit přezimuje jako podhoubí také na nemocných listech a letorostech, z nichž se na jaře snadno šíří na zdravé mladé listy, později ještě na mladé plůdky a také na letorosty. Všude se vytváří bělavý, později šedohnědý povlak, který snižuje vybarvování a zrání plodů, poškozuje listy i letorosty.
Proti americkému padlí musíme udělat už preventivní ošetření v době počátku rašení pupenů a opakovaně v době dokvétání a tvorby malých plůdků velikosti hrášku, což bývá asi o tři až čtyři týdny později. Tyto dva postřiky správným přípravkem zajistí čisté plody do doby jeho sklizně, obvykle koncem června a začátkem července. Po skončení sklizně postříkáme potřetí. Spolehlivost ošetření je třeba doplnit ochranou mechanickou, a to sestříháváním napadených konců letorostů koncem září nebo začátkem října.
K postřiku jsou doporučeny přípravky: BAYLETON 25 WG, WP nebo RUBIGAN 12 EC v koncentraci 0,03 %, KARATHANE LC - 0,05 %, FUNDAZOL 50 WP - 0,06 %. Z biologicky šetrných přípravků na bázi řepkového oleje můžeme použít 5 % BIOOL nebo BIOTON, při jejich použití přidáme do postřiku několik kapek smáčedla např. JAR.
RNDr. Stanislav Peleška
Rukověť zahrádkáře 2003