hlavika

Stručný výkladový slovník

pro mladé a začínající zahrádkáře
Hesla začínající písmenem:
Hledat konkrétní heslo:

Kalcióza

Poškození rostlin nedostatkem přístupného železa - Fe ve výživě rostlin na alkalických půdách. Může vznikat na karbonátových půdách s vysokým obsahem CaCO3, dále na půdách s vysokým obsahem Cu a často při hydroponickém pěstování v živných roztocích, kde jsou problémy s udržením Fe v rozpustné formě. Vyvolán může být také nerozumným převápněním půd, zejména pak aplikací páleného vápna (CaO).

Tento jev je poměrně častý v zahradách a zahrádkářských osadách. Typickými příznaky, vyvolanými omezením tvorby chlorofylu ve vrcholových částech rostliny, je světle zelené zbarvení nejmladších listů a vrcholků s následným výrazným žloutnutím, které je dobře viditelné na letorostech stromů. Charakteristické je, že tato chloróza postihuje celý list, jen žilnatina zůstává zelená. Při velkém nedostatku později listy a výhonky téměř vybělují, mohou i nekrotizovat. Nedostatek Fe postihuje často rostliny vyžadující spíše kyselé prostředí, jako jsou vřesovištní (pěnišníky, azalky, borůvky), z kulturních plodin rajčata, lupinu, ovocné stromy a hlavně z peckovin broskvoně. Následky chlorózy u broskvoní jsou jednak v omezení výnosu a jeho kvality, u dřeviny se zhoršuje vyzrávání pletiv, která mohou být následně snadněji poškozena mrazem, s pozdějším častým výskytem klejotoku a rychlejším odumíráním stromu.

Základním a preventivním opatřením je výběr vhodného stanoviště se splněním půdních nároků pěstované rostliny, zejména odpovídajícího pH půdy.

(507)

Výkladový slovník vychází z publikací Lexikon pro mladé a začínající zahrádkáře I-III a dalších zdrojů.

Slovník nyní obsahuje: 1676 hesel. Pokud vám některé heslo schází, napište nám abychom jej doplnili.

Zpět na výpis všech hesel

Nahoru
© 2011 Český zahrádkářský svaz, z.s. - Ústředí, Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Č Z S: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy.
Časopis Zahrádkář: předplatné, inzerce, archiv.