Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Alergici
Mívají na zahradě potíže již od jara 

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu.

Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (viz. pravidelné pylové zpravodajství): líska, topol, olše, bříza, habr, vrba, dub, ořešák, borovice, smrk aj. Z trvalek pylují hlavně od května traviny a plevele - kopřivy, pelyněk, jitrocel, merlíky, šťovíky, ambrozie. Pro alergiky platí, je-li to možné, lépe v okruhu svého domu uvedené rostliny nepěstovat a v kritickém období teplých poledních hodin nevycházet a vzdát se pobytu na zahradě.

Alergické reakce mohou vyvolat i některé intenzivně vonící rostliny na zahradě nebo kytice z nich přinesené domů - jasmín - pustoryl (Philadelphus), lilie bělostná a královská, konvalinka vonná, šeřík, třemdava bílá.
Dotykové alergie vznikají kontaktem s rostlinami zejména v jarním období. Alergenní rostliny mají na svém povrchu chlupy nebo žlázky obsahující látky vyvolávající kožní záněty - dermatitidy.

Potravinové alergie - jejich příčinou je individuální nesnášenlivost především dětí na některé druhy zahradních plodin (čerstvě konzumované - křen, cibule, česnek, rajčata, paprika, okurky aj.), nebo ovoce (maliny, jahody, ostružiny, kyselá jablka, peckoviny aj), zejména pokud je nezralé. Alergické účinky těchto plodin se většinou inaktivují povařením. U jahod lze alergickou reakci zmírnit přidáním šlehačky, u jablek a broskvoní jejich oloupáním.

Výčet jedovatých a problematických rostlin pro člověka najdete v článku v kalendáriu.



Rada pro: 26. DUBEN